szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Demokrata főszerkesztője a HírTV műsorában pendítette meg, hogy az Európai Uniónak hadba kellene lépnie az Egyesült Államokkal szemben.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

"Amennyiben a volt lengyel külügyminiszter jól látja, és az a körülbelül 450 millió ember Európában, aki szintén ugyanezt gondolja, hogy ezt az amerikaiak csinálták – hogy ne kerteljek, közéjük tartozok én is –, akkor ezt úgy hívják, hogy hadüzenet. Az Amerikai Egyesült Államok megtámadta az Európai Uniót. Ez ilyen egyszerű. Miközben püföli Oroszországot Ukrajnában, most úgy döntött egy merész fordulattal, hogy megtámadja az Európai Uniót is, és olyan kárt okozott neki, aminek a következményét föl se tudjuk fogni. Normális esetben ilyenkor az Európai Unió azt mondja – de nincs ugye hadserege, csak országok vannak, és azoknak a vezetői egy sajátságos lelkiállapotban vannak…  –, azt kellene válaszolni, hogy felvesszük a kesztyűt, és mi pedig hadba lépünk Amerikával szemben. Ez ugyanis nem baráti tűz volt. Ez egy gonoszul eltervezett és profin végrehajtott szabotázsakció volt. Abból a célból, hogy a kevés gázvezeték, ami Oroszország felől érkezik Európába, ne működhessen" – vélekedett Bencsik András, a Magyar Demokrata főszerkesztője a Hír TV-n, szúrta ki a 444.

Abban a német és az orosz és a német kormány is egyetért, hogy csak állami szereplő lehetett képes egy ilyen szabotázs-akció végrehajtására. Az oroszok az Egyesült Államokat, a németek az oroszokat, vagy "az orosz támadás ellen védekező országok támogatóit" sejtik az akció mögött. A NATO „a szövetségesek létfontosságú energiainfrastruktúrája elleni szándékos támadásnak” nevezte a gázvezetéket célzó „szabotázsakciót”.

Magyarország utoljára 81 évvel ezelőtt, 1941. december 12-én üzent hadat az Egyesült Államoknak. Az amerikaiak egy ideig nem sokat törődtek a hadüzenettel, csak 1942. június 5-én viszonozták azt és csak 1943. október 24-én bombáztak először magyarországi célpontokat. A második világháború után Magyarország egészen a rendszerváltásig a Szovjetunióval szövetséges, az Egyesült Államokkal szemben álló Varsói Szerződés kötelékébe tartozott. 1999 óta viszont éppen a másik oldalon, a NATO tagjaként az euroatlanti szövetségi rendszer tagjai vagyunk, az Egyesült Államok oldalán.   

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!