Népszámlálás 2022: nem az online felület fogja okozni a legnagyobb fejtörést a kitöltőknek
Túlestünk a kérdőív internetes kitöltésén, összegyűjtöttük a legérdekesebb kérdéseket, válaszokat, hibalehetőségeket és azt is, mire érdemes a legjobban figyelni.
Október 1. és november 28. között tart az idei népszámlálás, első körben, október 16-ig online tölthetők ki a kérdőívek, ezután november 20-ig számlálóbiztosok keresik fel azokat, akik nem éltek ezzel a lehetőséggel. Aki így is kimarad, annak november 21. és 28. között a település jegyzőjénél kell nyilatkoznia, hiszen a válaszadás kötelező, annak elhalasztása esetén 200 ezer forintig terjedő bírsággal büntethető.
Az első tapasztalatok alapján úgy tűnik, nagyon sokan próbálták már az első hétvégén kitölteni a lakásokról és annak lakóiról szóló kérdőíveket, ugyanis a felület túlterheltség miatt szombaton összeomlott, de másnap délelőttre sikerült elhárítani a hibát.
Így tehát vasárnap mi is leültünk megnézni, pontosan mire kíváncsi a KSH és milyen zsákutcákba futhatunk bele a kitöltés közben. Először is mindenkit figyelmeztetnénk, hogy szánja rá az időt a válaszadásra: a honlap szerint kétszemélyes háztartás esetén körülbelül fél óra alatt végezhetünk vele, de tapasztalataink szerint ennél jóval hosszabb program lesz.
Az online felület kitöltésünk idejében tökéletesen működött, átlátható és könnyen kezelhető. A felmérés első részét képző lakáskérdőív alatt a jobb felül található Vissza és Tovább gombbal tudunk navigálni, a személyes adatoknál viszont a képernyő alján megjelenő Előző és Következő opciókat kell használni. Nem nagyon lehet elrontani, a rendszer nem enged rossz helyre kattintani.
Ha nincs elég időnk vagy elfogy a türelmünk, akkor később is vissza lehet térni, ehhez a jobb felső Később folytatom, mentés lehetőséget érdemes választani. Hiányoltuk viszont azt a funkciót, hogy a véglegesítés előtt egyben is át tudjuk nézni korábbi válaszainkat, ahogy azt is, hogy adott helyre léphessünk vissza, ha esteleg utólag változtatnánk valamit. Beküldés után letölthető a teljes kérdőív és egy igazolószelvény, amellyel szükség esetén bizonyítani tudjuk részvételünket a népszámláláson.
A népszámlálás kezdete előtt minden háztartásnak kapnia kellett postán egy kódot, ezzel a belepes.nepszamlalas2022.hu oldalon lehet belépni és nekilátni a válaszadásnak. A lakással kapcsolatban 13, személyes kérdésekből összesen 32 vár ránk, ám ezek közül néhányat automatikusan kihagy a rendszer, ha a korábbi válaszok alapján nem vonatkozik ránk, máshol viszont vannak részletekre koncentráló alkérdések is.
Időnként előfordul, hogy nem teljesen egyértelmű számunkra a kérdés, ilyenkor a kérdőjelre kattintva további információhoz juthatunk, illetve a bal felül látható Kitöltési útmutató is segítségünkre lehet. Ezekre akkor is érdemes figyelni, ha nem bizonytalanodtunk el, mert volt olyan eset, hogy a kérdés teljesen másra vonatkozott, mint azt először gondoltuk.
Javasoljuk, hogy ingatlanjáról szóló papírjai legyenek kéznél, ugyanis az alapterületre és a külső falazat anyagára vonatkozó kérdéseket nem feltétlenül tudja mindenki fejből. A kérdőív első felében a lakók számáról, az ingatlan használatáról, felszereltségéről és elosztásáról kell nyilatkozni, itt mindenhol kötelező a válaszadás.
Van lehetőség javítani a lakcímet, ha az eleve hibásan szerepel a nyilvántartásban, a helyrajzi számra azonban nem kérdeznek rá, későbbi kérdésekben azonban sokszor már azzal együtt szerepel a lakcím. Az online kitöltőfelületen ezt akkor sem tudjuk javítani, ha hibásan jelenik meg.
A személyi kérdőív során születési nevünket is meg kell adnunk. Fontos kiemelni, hogy anyakönyveztetni lehet kettőnél több keresztnevet, a személyi- és lakcímnyilvántartásban azonban maximum kettő szerepelhet, így a népszámlálás során is csak ezt a kettőt tudjuk megadni.
Ezután meg is érkezünk a kérdőív egyik problémás részéhez, ahol a nemünkre kérdeznek rá. Itt azonban csak két opció közül választhatunk (férfi vagy nő), nem egyértelmű, hogy a születési nemet vagy a nemi identitást kell megadni, nincsen olyan opció, hogy valaki nem akar (vagy nem tud) válaszolni, vagyis a nem bináris emberek rá vannak kényszerítve, hogy olyan kategóriába sorolják magukat, ami nem tükrözi identitásukat.
Minden bejelentett és be nem jelentett lakcímet be kell írni, igaz, külföldi tartózkodás esetén csak a település nevét kell (és lehet) feltüntetni. A lakóhelyek esetében többször pontatlan a kérdésfeltevés, bizonyos esetekben szinte lehetetlen tökéletes választ adni. Például, ha egy házaspár egyik tagja kevesebb, mint egy éve él külföldön, azt ő tudja jelezni, Magyarországon maradt párja azonban nem fogja tudni beírni, hogy jelenleg egyedül él a lakásban, ugyanis nincs ilyen opció.
Korábbi lakcímünkről és a költözés időpontjáról is nyilatkozni kell, ezen felül külön kérdés, hogy korábban élt-e a kitöltő külföldön, itt az időszakon kívül az országot is meg kell nevezni. Kettős (vagy többszörös) állampolgárságot van lehetőség feltüntetni, anyanyelvből és családi, baráti körben használt nyelvből kettőt, beszélt nyelvek közül pedig legfeljebb hatot jelölhetünk meg. A felsorolt példákon kívül listából választhatunk, itt szerepel a magyar jelnyelv is, ehhez kapcsolódóan magyarázatként az alábbi szöveg jelenik meg: „A fogyatékosság miatt beszélni nem tudó és jelnyelvet sem ismerő személyek és a beszélni nem tudó gyermekek anyanyelve az a nyelv, amelyen hozzátartozói beszélnek hozzá”.
A legördülő listák azonban gyenge pontjai a felületnek. Nem tudjuk egyszerre megnézni az összes lehetőséget, azok csak néhány beírt betű után jelennek meg, ráadásul bizonyos esetekben (például a vallási hovatartozásnál) ha elkezdtünk gépelni, később nem tudjuk egyszerűen mégis a „nincs vallása, felekezete” vagy a „nem kíván válaszolni” opciót választani. Lejjebb, a válaszlehetőségek alatt látható egy szemetes ikon, erre kattintva a rendszer elfelejti az aktuális kérdésnél adott válaszokat, így hiba – vagy csak kíváncsiság – esetén ezzel gyakorlatilag lenullázhatjuk az oldalt, ahol tartunk.
A vallással kapcsolatos kérdéssel már a népszámlálás kezdete előtt voltak nézeteltérések: a Magyar Ateista Társaság nehezményezte, hogy az ateista válaszlehetőséget a vallások között lehet megtalálni. A KSH elmondta, hogy a listában szerepelni fog az ateizmus, de tekintve, hogy az opciók csak a már beírt betűk után jelennek meg, valóban csak az fogja megtalálni, aki kifejezetten keresi.
Csak vallásként lehet feltünteni az ateizmust a 2022-es népszámláláson
Közösségi kampányt indult, hogy a magyar ateisták és vallástalanok bátran vállalják fel a világnézetüket az októberben kezdődő népszámláláson. Nem várt nehézség azonban, hogy az idei kérdőíven ehhez nem lesz külön rubrika. Az eddigi felmérések alapján a Magyar Ateista Társaság azt várja, hogy 50 százalék alá esik a magukat kereszténynek vallók aránya.
Ugyanezen az oldalon lehet jelezni a felekezethez tartozást is, ez esetben választanunk kell, hogy vallást vagy egyházat nevezünk meg (például: katolikus vagy Magyar Katolikus Egyház).
Arra azonban nem kérdez rá a rendszer, hogy valaki gyakorolja-e a vallását. Így azt sem tudjuk egyértelműsíteni, hogy például katolikusságunk mindössze annyit jelent, meg vagyunk keresztelve, netán rendszeresen járunk templomba is.
Elsőre becsapós lehet a nemzetiségre vonatkozó kérdés is, bár ez azon kevés példa közé tartozik, ahol önkéntes a válaszadás (ilyenek még a nyelvekről, egészségügyi helyzetről, munkáltatóról és vallásról szóló kérdések). A magyaron és a bejegyzett kisebbségeken kívül bármilyen nemzetiséget beírhatunk, azonban az erre vonatkozó kérésnél muszáj egyet választani. A súgóra kattintva, vagy a következő oldalon látszik, hogy egy másodikat is bejelölhetünk, de harmadikra már nem lesz lehetőség.
Itt is listából tudunk választani, de saját szavainkkal is megfogalmazhatjuk nemzetiségünket és a megadott opciókat is átírhatjuk. Ha például valaki zsidónak vallaná magát, az a listában a „zsidó (izraelita)” megnevezést találja majd meg, de ha nem hívő, akkor ki tudja húzni a zárójeles részt, így csak származásáról nyilatkozik, vallásáról nem (vagy majd csak az arra vonatkozó kérdésnél).
Családi állapotként élettársi kapcsolatot nem, de bejegyzett élettársi kapcsolatot be lehet írni, de ez az opció csak azonos nemű párokra vonatkozik, ellentétes nemű, élettársi kapcsolatban élők tehát csak a nőtlen/hajadon lehetőséget választhatják.
„Hány gyermeke született?” kérdésnél csak a vér szerinti gyermeket kell feltüntetni, erre kicsit talán túlságosan harsányan figyelmeztet a honlap, ugyanis azt írja, az örökbe fogadott és nevelt gyerekeket „nem szabad figyelembe venni”. Bár nyilvánvalóan a statisztikai pontosság a cél, ezt valószínűleg lehetett volna érzékenyebben jelezni.
Iskolai végzettségek között a régi és az új felsőoktatási rendszerben oklevelet szerzettek is megtalálják a rájuk vonatkozó választ, szerepel ugyanis a főiskola, egyetem, BA/BSc és MA/MSc opció is. A legmagasabb végzettségnél a szakot is fel kell tüntetni, itt is lehet a megadott lehetőségek közül választani, de saját választ is adhatunk.
Meg kell neveznünk a jelenlegi munkánk típusát és a foglalkoztatottság formáját is, a lakóhelyünk és munkavégzésünk egymáshoz viszonyított helyét és a bejárás módját, opcionálisan pedig megadhatjuk a munkáltató nevét és fő profilját is.
Egészségügyi helyzettel kapcsolatban az alábbi kérdésekre adhatunk választ: van-e bármilyen tartós betegségünk vagy fogyatékosságunk, okoz-e nehézséget a mindennapi életben látás-, hallás-, vagy beszédprobléma, illetve a járásunkról, önellátásunkról, emlékezésünkről és koncentrációnkról is nyilatkozhatunk.
Több személyes háztartás esetén várhatóan minden kitöltővel egyre gyorsabbak leszünk, de ettől függetlenül érdemes előre átgondolni, hogy a nehezebb kérdésekre milyen választ szeretnénk majd adni és vagy több ütemben kitölteni a népszámlálást, vagy olyan időpontot választani, amikor garantáltan nem sietünk sehova.