szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ma 3-3,5 ezer milliárd forint van a rendszerben, egy reform elején ennek a másfél-kétszeresét kellene betenni – vélekedett az egészségügyi szakértő.

„Az egész rendszer ezer sebből vérzik. Ma Magyarországon gyakorlatilag bárhogy sérülhetnek a betegek jogai, nem kapják meg az ellátást, ami állampolgári jogon jár nekik. A rendszerben kódolva van a tragédia lehetősége” – nyilatkozta a Pénzcentrumnak Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő.

Szerinte, bár az elmúlt években a fiatal orvosgenerációban elindult egy partneri gondolkodás, ezt a koronavírus-járvány fölülírta. Úgy fogalmazott, hogy az elmúlt két évben az egész egészségügyet 15-ször „húzták át a hajó alatt”, semmilyen állami segítséget nem kapott. Most pedig a betegek agyonhajszolt, kiégett dolgozok között próbálnak meg gyógyulni.

Az is problémát jelent szerinte, hogy a hetvenes-nyolcvanas években az emberek még respektálták az orvosokat, de ma már nem becsülik meg őket, még a háziorvos munkáját sem. A kötelező kijelölések, helyettesítések, a szakember- és eszközhiány miatt csak szeptember közepéig 15 járóbetegellátó rendelő és 20 kórházi osztály nem fogad betegeket.

Ez a teljes káosz jele. Az egész rendszer ezer sebből vérzik. Ma Magyarországon gyakorlatilag bárhogy sérülhetnek a betegek jogai, nem kapják meg az ellátást, ami állampolgári jogon jár nekik.”

Kunetz Zsombor szerint az egészségügyi rendszer reformját azzal lehetne indítani, ha a mindenkori ellenzék elfelejtené, hogy politikai tőkét kovácsoljon az egészségügyi kérdésekből. Következő lépésként fel kell állítani egy szakértőkből álló csapatot, akik a teljes rendszer átvilágításával kezdik a munkát: hol, milyen humán erő, ellátás, eszközpark van. Ez alapján kidolgoznak egy minden részletre kiterjedő koncepciót, a finanszírozástól a szociális ellátásig, a háziorvostól a kórházi ágyig.

Ma 3-3,5 ezer milliárd forint van a rendszerben, egy reform elején ennek a másfél-kétszeresét kellene betenni – jelentette ki, hozzátéve:

regionális ellátásszervezőket kell létrehozni, amelyek átlátják és működtetik az egész rendszert. Ezt országosan ki kell építeni, logikusan, nem féltétlenül a megyehatárok mentén. Az ellátást a nagy centrumok köré kell csoportosítani, beleértve a magánegészségügyet is”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Így alakítanák át az egészségügyet: változik a kórházakban a látogatási rend, nem lesz orvosválasztási jog sem

Pintér Sándor belügyminiszter szerint nincs szükség társadalmi egyeztetésre az egészségügy átalakításának tervéről, mert „annak sürgős elfogadásához kiemelkedő közérdek fűződik” – ez olvasható az egészségügyi ellátórendszer megújításáról szóló miniszteri előterjesztésben, amit részletesen a Medical Online ismertetett.