szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A javaslat szerint csak azok szerepelnének a listán, akiknek 60 napnál többet kell várniuk műtétre.

A várólistákat könyvelési, adminisztratív, valamint motivációs eszközökkel kívánja kurtítani az egészségügyért felelős államtitkár a rendszer átalakítását célzó javaslatban – írja a Népszava. A cikk szerint bőven van mit csökkenteni, mert míg 2019 tavaszán 25 ezren, addig idén már 50 ezren vártak operációra az országban.

Ha a kormány elfogadja a javaslatot, akkor csak azok lesznek fent a várólistán, akiknek 60 napnál többet kell várniuk. A Népszava szerint azok sem szerepelnek majd rajta, akik eleve két hónapnál későbbi időpontot kérnek, ők egy előjegyzési listára kerülnének. Az is tervbe van véve, hogy a kórházakat büntetnék, ha nem teljesítenék a beavatkozások várt mennyiségét.

A legtöbben szürkehályog-műtétre várnak, ők most 18 ezren vannak. A lemaradás nagy, ráadásul míg 2020-ban, 40 ezer, addig tavaly csak 30 ezer ilyen műtétet végeztek az orvosok. A várakoztatási rekorder a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház, ott 1447 napot, vagyis majdnem 4 évet kell várni erre a beavatkozásra. A második a Honvédkórház, ott 971 nap után végezhetik el a műtétet.

Az egészségügy tervezett átalakításról itt írtunk bővebben:

Önnek mindegy lenne, melyik orvos kezeli, ha gyorsabban kapna ellátást?

Fontos és sürgős változásokat vezetne be a Belügyminisztérium az egészségügyben. A társadalmi egyeztetés is elmaradt. A Magyar Orvosi Kamara szerint ez így életveszélyes. Megnéztük, hogy az eddig nyilvánosságra került tervek alapján a beteg számára hogyan változna az ellátás, mik a javaslat pozitívumai, illetve negatívumai.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória hvg360

Külföldi gyógykezelés tb-alapon, mégis drágán: így kerülhetők ki a hosszú hazai várólisták

Évente csak néhány száz magyar kér engedélyt külföldi egészségügyi ellátásra azzal, hogy azt az egészségbiztosító pénzzel is támogassa. Pedig uniós szabályok alapján erre többféle lehetőségünk is van, ha mi, vagy az orvosunk úgy látja, hogy „belátható időn belül” saját országunkban nem jutnánk kezeléshez. A szigorú feltételek, valamint a nagy árkülönbségek miatt azonban az államnak egyelőre nem kell azzal számolnia, hogy tömegesen mennének külföldi kórházakba magyar betegek. Akik amúgy már itthon is többet fizetnek egészségükért saját zsebből, mint az EU-átlag.