szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Továbbra sem tudni, hogy miért kiált a Fidesz nemzetbiztonsági kockázatot, ugyanis a titkosszolgálat sem tudta eddig kideríteni, hogy pontosan honnan kapott pénzt a Mindenki Magyarországa Mozgalom és kértek-e azért egyáltalán cserébe valamit. A vizsgálatok még folynak, a parlamenti szakbizottság jobbikos elnöke most egy közbenső, minősítés alól feloldott jelentést hozott nyilvánosságra.

Márki-Zay Péter egykori közös ellenzéki miniszterelnök-jelölt és Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető is követelte az ellenzékhez az Action for Democracy amerikai szervezettől a Márki-Zay-féle Mindenki Magyarországa Mozgalomhoz (MMM) érkezett adományok útját vizsgáló, titkosított titkosszolgálati jelentéseinek feloldását, ezt pedig a titokgazda megtette, ez alapján pedig a témában eddig már tájékoztatást kapó nemzetbiztonsági bizottság jobbikos elnöke, Sas Zoltán a parlamenti szakbizottság honlapján közzé is tette az immár nyilvánosságra hozható, minősítés alól feloldott iratokat. A Nemzeti Információs Központ dokumentumaiból a következők derültek ki:

  • A polgári nemzetbiztonsági szolgálatok mellett az ügyben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal is vizsgálódott költségvetési csalás gyanújával, a Készenléti Rendőrség pedig pénzmosás és sikkasztás gyanújával kapcsolódott be a műveletbe. Azonban a koordinációs munkát a szervek között a Nemzeti Információs Központ végezte el.
  • A szervek elsődleges vizsgálatai megerősítették, hogy az Action for Democracy összesen 1 848 603 106 forintot utalt el a Mindenki Magyarországa Mozgalomnak. Ezt az összeget nyolc részletben utalták át.
  • Az MMM ebből az összegből 2022. márciusa és júliusa között 1,4 milliárd forintot fizetett ki a DatAdat csoportnak (Datadat GmbH: 1,411 millió forint, DatAdat Professional Kft.: 11,7 millió forint, Datapraxis OÜ: 1,4 millió forint).
  • Az Action for Democracy azonban három másik magyarországi szervezetnek is utalt jelentősebb összegeket: az Oraculum 2020 Kft. egymilliárd forintot, a DatAdat Professional Kft. 148 millió forintot, a Gemius Hungary Adatfeldolgozó és Kutató Kft. 3,5 millió forintot kapott az amerikai civil szervezettől.
  • A szolgálat adatai szerint az Action for Democracy összesen 3 014 643 717 forintot juttatott magyarországi civil szervezeteknek, illetve az említett vállalkozásoknak.
  • A Nemzeti Információs Központ szerint „mivel a politikai pártoknak nyújtott, bárminemű külföldi támogatás mind Magyarországon, mind az EU vezető tagállamaiban tiltott és költségvetésüket fokozottan ellenőrzik, tudatos lehetett a külföldi támogatás ezen csatornáinak használata, ami összetettebbé teszi az ügy nemzetbiztonsági vetületét”.

A szolgálat szerint „tervszerű folyamatra utal az is”, hogy az Action for Democracy február 24-én kezdte meg működését, és az első utalást már március elsején teljesítették az Oraculum 2020 Kft. felé (aznap 684 672 dollárt utaltak el). Az Oraculum ebből 324 millió forintot utalt el a DatAdat Professional Kft.-nek, ami így összesen 483,7 millió forintot kapott.

Azonban a vizsgálatnak még nincs vége: egyelőre elemzik, hogy az érintett magyar civil szervezet és a cégek mire használták fel a külföldről kapott támogatást.

A nyilvánosságra hozott dokumentumok mellett feloldották a titkosítás alól azt a prezentációt is, amit a szolgálat a Nemzetbiztonsági Bizottságnak bemutattak, ebből azonban sok újdonság nem derül ki,

a legfőbb kérdésre, miszerint kik adták valójában a támogatásokat, és hogy ez miért is jelent nemzetbiztonsági kockázatot, nem kaptunk egyelőre választ.

Később az MMM közleményt adott ki, miszerint "a nyilvánosságra hozott titkosszolgálati jelentés semmilyen nemzetbiztonsági kockázatot nem tárt fel a Mindenki Magyarországa Mozgalommal kapcsolatban, éppen ezért Márki-Zay Péter, a Mindenki Magyarországa elnöke a téma kapcsán vitára hívja Kocsis Mátét, a Fidesz frakcióvezetőjét, hogy a további kérdésekről élő adásban, a széles nyilvánosság előtt, az adófizetők pénzéből fenntartott köztévében vitázzanak."

Az MMM közleménye alpján azonban érdemes megjegyezni, hogy állításukkal ellentétben a titkosszolgálati vizsgűlat nem zárult le, így nem zárható ki, hogy a későbbiekben sem állítanak meg majd a külföldi támogatás kapcsán nemzetbiztonsági kockázatot. A Mindenki Magyarországa Mozgalom támogatásairól egyébként itt írtunk bővebben:

Márki-Zay Péter: Árgus szemmel figyeltek a pártok, nem volt tiltott pártfinanszírozás

A HVG információi szerint az Alkotmányvédelmi Hivatal is adatokat gyűjt Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországa Mozgalmáról, az Action for Democracytól kapott kampánytámogatásról szereznek be információkat. A magyarországi bankok felszólítást is kaptak, hogy listázzák ki azokat a tranzakciókat, amelyeket az AFD kezdeményezett január 1-je óta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!