szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ez lesz a második ünnepe a rácsok mögött a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnökének, aki az ügyészség gyanúja szerint 924 millió forintnál is több illegális jövedelemre tett szert a Völner Pál államtitkárral kialakított korrupciós kapcsolata révén.

Az elsőfokú bíróság ügydöntő határozatának kihirdetéséig biztosan rács mögött kell maradnia Schadl Györgynek, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) elnökének – írja a Fővárosi Ítélőtábla jogerős döntésére hivatkozva a 24.hu.

A büntetőügyben, amely hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmények miatt indult Schadl György és társai ellen, a bíróság december 15-én meghozott végzésével helybenhagyta az elsőfokú végzést. Ennek értelmében a kar elnökének és a harmadrendű vádlottnak legalább az elsőfokú ítélet kihirdetéséig börtönben kell maradnia. Az ítélőtábla azt is közölte, hogy a másodfokú határozat a meghozatala napján véglegessé vált, nincs helye ellene további fellebbezésnek.

A kényszerintézkedést a bíróság szökés, elrejtőzés, valamint a bizonyítás megnehezítése és a bűnismétlés veszélye miatt tartotta fent, s ezzel az ítélőtábla is egyetértett. A lappal azt közölték: feltételezhető, hogy a letartóztatás megszüntetése esetén a vádlottak kivonnák magukat az eljárás alól, megszöknének, elrejtőznének. Az elsőrendű vádlott, Schadl György esetében ennek veszélyét az sem ellensúlyozza, hogy családi kapcsolatai Magyarországhoz kötik.

Az is alappal feltehető az ítélőtábla szerint, hogy enyhébb kényszerintézkedés alkalmazása esetén a vádlottak megpróbálnák meghiúsítani a tanúbizonyítás sikerességét. Hozzátették: tényszerű, hogy az elsőrendű vádlott az esetlegesen vagyonelkobzás alá eső dolgok lefoglalásának meghiúsítására törekedett.

Schadl Györgyöt, aki abban a büntetőügyben vádlott, amelyben Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium korábbi fideszes államtitkára is, tavaly novemberben tartóztatták le. Az ügyészség szerint a hivatali vesztegetés elfogadásával vádolt Völner három éven át kapott rendszeresen kenőpénzt – összesen 83 millió forintot – a kar elnökétől. Az ügyészség szerint Schadl több mint 924 millió forint illegális jövedelemre tett szert az államtitkárral kialakított korrupciós kapcsolata révén, nagyobb részt a közbenjárására kinevezett végrehajtók osztalékából.

Az ügyészség Schadl Györgyre tíz, Völner Pálra nyolc év börtönt kért beismerés esetére. Előbbire 200, utóbbira 25 millió forint pénzbüntetés kiszabását is indítványozták, továbbá mindkettőjüknél tíz év közügyektől eltiltást, a jogi végzettséghez kötött foglalkozástól végleges hatályú eltiltást kértek, valamint vagyonelkobzást a jogtalan gazdagodásuk erejéig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!