szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint jelenleg főleg a 14 év alattiak körében jelentkeznek akut légúti tünetek, az ünnepek alatti családi összejövetelek, majd az iskolakezdés tovább növelik a megbetegedések kockázatát.

Az előzetes prognózisnak megfelelően a megszokottnál korábban érkezett az idei influenzajárvány, és az eddigi tapasztalatok szerint intenzívebb is a szokásosnál. Kutatók szerint a helyzetet nehezíti, hogy az influenza két másik vírussal, a főleg kisgyerekeket veszélyeztető RSV-vel és a Covid–19-cel együtt jelentkezik.

Azt, hogy mit jelent a tridémia, ebben a cikkünkben magyaráztuk el részletesen:

Mi az a tridémia, ami Magyarországra is megérkezhet, és mit tehetünk ellene?

Még nincs járvány, de az influenza és az RSV-vírus okozta megbetegedések számai is folyamatosan emelkednek Magyarországon. Ha emellé jön egy újabb Covid-hullám, egyszerre három légúti betegség terjed majd a lakosság között, ezt hívják a szakmában tridémiának. Pánikra semmi ok, de felkészülni nem árt.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) legutóbbi tájékoztatójából kiderül, hogy bizonyos megyékben, illetve Budapesten már a 48. héten kétszeres gyakorisággal tapasztaltak influenzaszerű megbetegedéseket az egy évvel korábbihoz képest. A következő hetekben várhatóan tovább nő a három említett légúti vírus jelenléte, egyre többen jelentkezhetnek az orvosnál influenzaszerű tünetekkel. Szintén a nemzetközi tapasztalatok utalnak arra: részben a korábbi járványkorlátozások miatt „kihagyott évek”, részben a gyengébb nyájimmunitás miatt nem zárható ki egy, az esetszámokat és a klinikai megjelenést tekintve is súlyosabb influenzajárvány.

Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológusa szerint ugyanakkor jó hír, hogy az eddigi adatok szerint

jól sikerültek az influenza elleni vakcinák, sikerült eltalálni a dominánsan terjedő influenza vírustörzseket.

Az NNK friss adatai szerint akut légúti panaszok most főként a fiatalok, azaz a 0-14 éves gyermekek körében jelentkeznek. A megfertőződés esélyét a következő hetekben a nagyobb ünnepi összejövetelek is jelentősen növelhetik, igazán veszélyes időszaknak azonban a hagyományosnál hosszabb téli szünetet követő iskolakezdés ígérkezik. Ezért arra figyelmeztetnek, hogy nem árt a rendszeres kézmosás, a szellőztetés, és zárt terekben akár a maszkviselés is indokolt lehet.

A legjobb védelmet az oltások adják. Kemenesi Gábor szerint beadatásukkal nemcsak magunkat, hanem a veszélyeztetett hozzátartozóinkat is védjük. Ami az időzítést illeti, a védettség kialakulásához a vakcinázástól számítva nagyjából két hétnek kell eltelnie. Ez azt jelenti, hogy aki védőoltással számol, a januári iskolakezdés időpontjára tekintettel érdemes minél előbb, akár már az ünnepek alatt vagy a két ünnep között beadatnia az oltóanyagot.

Hangsúlyozta: még nem késő háziorvosunknál vagy az oltópontokon élni a védőoltás felvételének lehetőségével. A fertőzések száma jelenleg felszálló ágban van, egyelőre nem értük el a csúcspontot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!