szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Arról kérdezték a külügyminisztert, ha annyira aggódik a magyar hallgatók sorsa miatt, hajlandó lenne-e lemondani kuratóriumi tagságáról a Széchenyi István Egyetemért Alapítványban.

Az Európai Bizottságon a hungarofóbia újabb tünetei kezdenek megjelenni. Ez egy minden alapot nélkülöző, felháborító és visszautasítandó döntés.

Ezzel válaszolt Szijjártó Péter külügyminiszter az ATV kérdésére az Erasmus programmal kapcsolatban. A kérdés arra vonatkozott: ő kész lenne-e lemondani a győri Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagságáról, hiszen az Európai Bizottság azért zárta ki Magyarországot az Erasmus-programból, mert miniszterek ülnek a kuratóriumokban.

Átlátszó: A győri egyetemi alapítvány sem tudja, hogy mennyi időt dolgozik náluk Szijjártó Péter a bruttó 1,5 milliós fizetéséért

A magyar külügyminiszter elfoglaltsága közmondásos, hiszen folyamatosan úton van, külföldön egyeztet, egyre másra sajtótájékoztatókat tart, így okkal merülhet fel az emberben, hogy mégis mennyi ideje maradhat a győri Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumában végzett munkájára? Nos, ezt az alapítvány sem tudja megmondani.

„Azt a kettős mérce brutális kifejeződésének tartom, hogy miközben nyugat-európai egyetemek vezetőségében ott ülnek kormányzati tisztséget, felelősséget viselő személyek – és az ott nem probléma –, addig Magyarország esetében ezt problémaként tüntetik fel” – reagált  a kuratóriumi tagságával kapcsolatos kérdésre. „Miközben az összeférhetetlenségi szabályok megalkotásánál teljes egészében az Európai Bizottság iránymutatásai szerint jártunk el” – hangoztatta Szijjártó Péter.

Utóbbi mondata tényszerűen nem igaz: korábban már megírtuk, az Európai Bizottság régóta figyelmeztetett a kuratóriumokban ülő fideszes politikusok összeférhetetlenségére, és esélyt is adott a magyar kormánynak, hogy oldja meg a problémát, mégsem történt semmi.

Nincs félreértés az Erasmus-ügyben, már régen szóltak, hogy nem fideszesekkel kéne teletömni a kuratóriumokat

A kormány már december 15-én megkapta az értesítést, hogy a modellváltó egyetemek nem vehetnek részt az Erasmus és a Horizont programokban, most mégis úgy tesz, mintha váratlanul érte volna az erről szóló döntés. Ráadásul az Európai Bizottság régóta figyelmeztetett a kuratóriumokban ülő fideszes politikusok összeférhetetlenségére, és esélyt is adott a magyar kormánynak, hogy oldja meg a problémát, mégsem történt semmi.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón már arról beszélt, hogy ha az Európai Bizottság ezt kéri, akkor a kormány nyitott rá, hogy kikerüljenek a fideszes vezetők a kuratóriumokból.

Cikkünk arról, mi lesz, ha valóban kiteszik a minisztereket a kuratóriumokból, itt olvasható:

Ha a politikusokat ki is teszik az egyetemi alapítványokból, marad még ott jól fizető állás: egyre több a főigazgató

Kormánytagok veszíthetik el havi 1-1,5 milliós mellékállásukat a modellváltó egyetemeket fenntartó alapítványoknál az Erasmus-botrány hatására, de a helyükre kerülhetnek majd új bizalmi emberek, ráadásul egyre több helyen neveznek ki még náluk is jobban kereső alapítványi főigazgatót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csányi Nikolett – Galicza Dorina Gazdaság

„Az utazás nem maradhat ki egy egyetemista életéből” – gimnazistákat kérdeztünk az Erasmus-botrányról

Alig egy hónappal azelőtt, hogy a végzős diákoknak le kell adniuk egyetemi jelentkezésüket a hazai egyetemekre, kiderült, 21 intézmény eshet el az Erasmus+ és a Horizont Európa programok nyújtotta lehetőségektől. Ellátogattunk az Educatio oktatási szakkiállításra és pályaválasztás előtt állókat kérdeztünk arról, hogyan érinti őket a külföldi ösztöndíjak veszélybe kerülése.