szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Orvosok Szakszervezetének elnöke szerint nagyon fontos lenne mielőbb tájékoztatni az orvosokat és a betegeket is.

Átalakítják azt az orvosi ügyeleti próbaprogramot, amelyre az országos rendszer újraszervezését alapozták volna – értesült a Népszava. A lapnak a Magyar Orvosok Szakszervezetének elnöke, a Hajdú-Bihar vármegyében háziorvosként praktizáló Szabad Zoltán azt mondta: január végéig meghosszabbították az Országos Mentőszolgálat ott zajló pilotját.

Totális káoszba lökte a betegeket és az orvosokat Pintér Sándor

Erőből akar átvinni a kormány valamit, de nem tudja, hova akar eljutni - mondta a hvg360-nak a Magyar Orvosok Szakszervezetének alelnöke a most élesedő egészségügyi változtatásokról. Rajháthy Beatrix szerint ezután nem lesz gazdaságosabb a rendszer, de nagyobb lesz a zűrzavar. A pontos teendőkről, például, hogy kinek, mikor, hová kell mennie, szinte semmit sem tudni.

Az orvos azt nyilatkozta, meglepte, hogy ott is váltanak és megint új ügyeleti rendszert léptetnek életbe. Az átalakítás egyik súlyos problémájának nevezte, hogy sem a feladatot ellátó háziorvosok, sem a páciensek nem tudnak még semmit arról, hogy néhány hét múlva mi történhet, hogyan fordulhatnak segítségért baj esetén.

Szabad úgy tudja, hogy a programban működtetett 24 ügyeleti pontból az átalakítás után csupán tíz olyan marad, ahol délután négytől este tízig lesz orvos, este tíztől reggel nyolcig pedig csak öt ilyen hely marad nyitva. Ha igazak az eddig kiszivárgott hírek, akkor például a 30 ezer lelkes Hajdúböszörményben csak este tízig lesz ügyelet.

Az orvos példaként hozott egy olyan esetet, amikor egy beteg az éjszaka közepén bement a próbaprogramban szereplő egyik ügyeletre, ahol nem orvos, hanem magasan képzett mentőtiszt fogadta, aki azonban nem írhatott fel neki gyógyszert. Ezért átküldte a legközelebbi ügyeleti pontra, egy másik városba, ahol volt orvos, receptet is írt, gyógyszertárat azonban csak egy harmadik városban talált a páciens.

A betegek és a háziorvosok tájékoztatása is sürgető lenne Szabad Zoltán szerint. Mint mondta, az új rendszerben új feladatellátási szerződést kell kötniük, amelybe az önkormányzat mellé immár az Országos Kórházi Főigazgatóság is bekerül szerződő félként, a szerződés tervezetét pedig már mindenki nagyon várja.

A lap megkeresésére az Országos Mentőszolgálat azt közölte, hogy a modellprogram igazolta az egységes, OMSZ által koordinált ügyeleti rendszer előnyeit.

Egy január elsejétől hatályos jogszabály alapján átalakul a háziorvosi ellátás, benne az alapellátási ügyeleti rendszerrel. A kormány ebben Budapest kivételével az Országos Mentőszolgálatra bízza a feladat megszervezését, a most még elérhető ügyeleti pontok nagyjából harmada megszűnik. A jövőben 81 járásnak lenne összesen 102 ügyeleti központja, akad majd olyan járás, ahol nem lesz ügyeleti pont. Több megyében a mostani csaknem tucatnyi ügyeletből legfeljebb három-négy marad. Ahol marad, ott az adott járás háziorvosai, saját asszisztenseikkel is fogadnák az ügyeleti helyszínen a betegeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit hvg360

"Nem kell, hogy mindenhol ott üljön egy orvos, hátha betéved a beteg. Ez luxus"

Heti 2-4 óra helyettesítéssel oldják meg a háziorvos nélkül maradt településeken az orvoshiányt, van, ahol már a keresést is feladták. Országosan csaknem 650 praxis betöltetlen. De valóban szükség van ennyire? Az egyszerre pazarló és hiányos ügyeleti rendszert hogyan lehet jobbá tenni? Min változtathat a beteg?