szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

„A szerénység és a történelem ismerete indokolt lenne” - üzente Dnyipróba a miniszterelnök titkára.

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) szervezett egy sajtóbeszélgetést külföldi újságíróknak, amelynek során Orbán Viktor a Karmelita kolostorban fogadta a 15 újságírót. A miniszterelnök a külföldi újságírók előtt többek közt arról is beszélt, hogy Oroszország célja Ukrajnát egy kormányozhatatlan ronccsá tenni, azért, hogy a Nyugat ne tarthasson rá igényt. Ez Orbán szerint már sikerült is az oroszoknak, Ukrajna most olyan, mint Afganisztán, „egy senki földje”.

A kijelentés nyomán Dnyipro polgármestere a Telegramon reagált Orbán Viktor nyilatkozatára, ami miatt az ukrán külügy is bekérette a kijevi magyar nagykövetet. Az orosz nyelvű, szabadszájú, Orbánnak címzett bejegyzéséban Borisz Filatov azzal indított, hogy „ribancarcú”-nak nevezi a magyar miniszterelnököt, majd pontokba szedi az állításait, miszerint Nem Ukrajna a senki földje, hanem Magyarország."

A magyarországi viszonválasz hétfőn érkezett Nagy Jánostól, aki államtitkárként vezeti a Miniszterelnöki Irodát és most Facebook oldalán üzent Borisz Filatovnak, amit a 444.hu vett észre. A videót azzal kezdi:„Polgármester úr! A tisztelet kijár mindenkinek, különösen, akire 150 782-en szavaztak” – hozzátéve, hogy Orbán Viktorra 3 060 706-an szavaztak, ami egyébként nem igaz, - jegyzi meg a 444.hu - mert a magyar kormányfőt nem közvetlenül választják.

Nagy János válasza szerint félreértés, hogy Orbán egész Ukrajnára célzott. Pusztán arról a területről beszélt, ahol brutális és kegyetlen harcok dúlnak és valóban inkább Afganisztánra hasonlít jelenleg. Hangsúlyozta, mivel láthatóan kicsi az esély, hogy hamar véget ér az ottani háború, és újraindulhat az élet, így azt szomorúan, de joggal nevezhetjük senki földjének – mondta. 

Nagy szerint szó sincs róla, hogy Orbán megbocsátott volna a szovjeteknek és utódaiknak, majd arra emlékeztette az ukrán polgármestert, hogy „a Vörös Hadsereg legerősebb egységeit éppen az ukrán katonák alkották, akik részt vettek az 1956-os forradalom leverésében is Budapesten”. Majd azt hozta fel, hogy Ukrajnában a nácikkal együttműködő személyeknek állítanak szobrot. Kiemelte azt is, szomorú hogy „egy politikai vezető gyűlöletéből soviniszta következtetéseket von le”. Hozzátette, hogy a szerénység és a történelem ismerete indokolt lenne. „Szörnyű lehet mindennap úgy munkába indulnia, hogy városára halálos bombazápor hull, ugyanakkor éppen Önnek kellene erkölcsi és politikai példát mutatnia”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!