szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az egészségügyi államtitkár szerint nem az orvostársadalommal, hanem a Magyar Orvosi Kamarával van konfliktusuk.

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) szombati, rendkívüli küldöttközgyűlésén elhangzottakra reagált Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára vasárnap délutáni, Méltatlan támadás a kormány és a betegek ellen című sajtótájékoztatóján. Elmondása szerint a tárca próbál jó partneri viszonyt fenntartani a MOK-kal, ám ez lehetetlennek tűnik, annak tevékenysége ugyanis szerinte a betegbiztonságot fenyegeti – számolt be a 24.hu.

Az államtitkár úgy vélte, hogy az egészségügy MOK által bírált átalakítása „konzekvens, koherens és megalapozott folyamat”, éppen ezért „nem érzi szükségességét annak, hogy gyökeresen a feje tetejére állítsák” a rendszert, a főbb irányok már nem megváltoztathatók. Szerinte igenis volt egyeztetés, és kialakult egy konszenzus a szakmában.

Felsorolta azt is, hányszor és milyen témákban egyeztettek eddig a kamarával, szakszervezetekkel, tudományos társaságokkal és a Magyar Tudományos Akadémiával. "Ha finoman szeretnék fogalmazni, azt mondanám, hogy ez nem elegáns, ha durvábban, akkor azt, hogy nettó hazugság” – reagált Takács a MOK állítására, miszerint a tárca nem egyeztetett velük. Az államtitkár egyébként úgy látja, "az elvek szintjén nagy véleménykülönbség nincsen köztük".

A MOK szombati eseményén az alapellátó orvosokat arra szólították fel, hogy egyelőre ne írják alá az ügyeleti feladatellátási szerződéseket. A Telex cikke szerint a sajtótájékoztatón ezzel kapcsolatban az hangzott el, hogy három nappal korábban a kamara még azt jelezte a minisztériumnak, hogy a szerződések a tervezett formában elfogadhatóak. A kérdéshez hozzászólt az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) főigazgatója, Csató Gábor is, szerinte az általuk működtetett ügyeleti rendszer jól működik és ha a háziorvosok nem írják alá a mentőszolgálattal a szerződést, akkor nem az OMSZ, hanem a betegek fognak rosszul járni.

Takács Péter szerint a magyar egészségügy most és a koronavírus-járvány alatt is jól teljesített. "Nem mondjuk, hogy minden tökéletes, pontosan tudjuk, hogy hol kell belenyúlni a rendszerbe ahhoz, hogy betegink érdekében azt jobbá tegyük" – mondta, és kikérte magának, hogy egyesek azt hiszik, a minisztérium abban érdekelt, hogy jogszabálymódosítási javaslataival ellehetetlenítse az ágazatban dolgozók munkáját.

Szóba került az orvosi fizetések megemelése is, erről az államtitkár azt mondta, tavaly csak az ő bérükre 350 milliárd forint ment el. „Az orvosok többsége többet keres havonta, mint az ágazatot vezető miniszter, az államtitkárról ne is beszéljünk” – jelentette ki Takács, kritikusaiktól pedig azt kérte, mutassanak még egy kormányt, aki fizetésemeléssel bünteti a rendszer szereplőit.

Vakrepülésben rajtol az ügyeleti rendszer, az egészségügyi átalakítás első fontos lépése

Nem indul tökéletesen az új ügyeleti rendszer, amelyet az országban elsőként Hajdú-Bihar megyében vezetnek be február elsejétől. Miután ezt ebben a formában nem tesztelték, van olyan orvos, aki szerint vakrepülés az egész. A cél, hogy a betegek egységesebb, jobb ellátást kapjanak, de kérdés, ez megvalósul-e.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!