21 magyar egyetem rektora fordult levélben az Európai Bizottság elnökéhez, Ursula von der Leyenhez, mert elfogadhatatlannak tartják, hogy kizárták intézményeiket az Erasmus-programból – írja a Magyar Nemzet. Az alapítványi egyetemek vezetői szerint példa nélküli, hogy a Bizottság a döntés meghozatala előtt nem kérte ki a modellt váltott egyetemek vezetőinek, közösségeinek véleményét.
A rektorok azért is igazságtalannak érzik a döntést, mert úgy érzik, hogy az alapítványi struktúrában versenyképesebbé váltak intézményeik, bár a portál szerint ezt az elmúlt 10 évre kivetített adatokkal igyekeztek alátámasztani, ami azért sántít, mert a modellváltások sorát 2019-ben nyitotta csak meg a Budapesti Corvinus Egyetem. Az egyetemi vezetők mindezek értelmében kérik a vonatkozó határozat azonnali visszavonását, és a „közösségüket ért becsületbeli és anyagi károkozás azonnali jóvátételét.”
Három éve alakult át alapítványi fenntartású intézménnyé a Corvinus Egyetem. Vezetői a minap jelentős béremeléssel járó, az oktatás, kutatás és a szervezeti struktúra szempontjából is sikertörténetnek írták le az elmúlt időszakot. Az ott oktatók nem feltétlenül ilyen optimisták: autokratikus vezetésről, a munkához szükséges bizalom csökkenéséről, és a munkateher jelentős növekedéséről számoltak be.
Mindezeken felül azt is hozzátették, hogy a fenntartó alapítványok részéről nem merül fel a politikai nyomásgyakorlás és azt is megemlítették, hogy az állami vezetők azóta távoztak is a kuratóriumokból.
A levéllel kapcsolatban kerestük a magyar felsőoktatási intézményrendszert képviselő Magyar Rektori Konferenciát, ők az alábbit válaszolták megkeresésünkre: „Valamennyi magyar egyetemi polgár számára, az egyetem fenntartójától függetlenül, diszkriminációmentesen biztosítani kell azt a jogot, hogy az Európai Unió oktatási, mobilitási programjaiban, valamint kutatási együttműködéseiben részt vehessen. A Magyar Rektori Konferencia Elnöksége elfogadhatatlannak tartja, hogy bármilyen természetű és jellegű politikai vita a magyar egyetemisták és egyetemi oktatók részvételét korlátozza az Európai Unió oktatási, mobilitási és kutatási együttműködési programjaiban.”
Január elején érkezett a hír, hogy az Európai Bizottság felfüggesztette az Erasmus+ programot a magyar alapítványi egyetemeken, ami kisebbfajta káoszt okozott a hazai felsőoktatásban. A Bizottság arra hivatkozva döntött így, hogy az alapítványi struktúra a jelenlegi formájában nem képes garantálni, hogy transzparens módon használnák fel az uniós támogatásokat.