Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Vannak a világban állandó dolgok, mint a gravitáció vagy a korrupció, és lassan ide sorolható az Arton Capital Kft. elleni betöréses rablás miatti eljárás is, amelyben immár hatodik éve nem jutott el a rendőrségi nyomozás ahhoz, hogy gyanúsítottja legyen.

Csaknem hat éve, 2017. április 8-ára virradóra követték el Budapesten azt a betörést, amelyben ugyan jelentős összeget, 200 millió forintot zsákmányoltak, mégsem emiatt emlékszünk az Arton Capital Kft. elleni rablásra. Hanem mert ez a cég volt a Rogán Antal gründolta letelepedésikötvény-biznisz egyik legnagyobb haszonhúzója, miközben a konstrukcióra az állam vastagon ráfizetett.

A nyomozás folyamatban van, gyanúsítotti kihallgatás nem történt

– válaszolta a hvg.hu-nak a bűncselekmény és a tettes(ek) felderítésére nagy erőkkel indított nyomozás közelgő évfordulója előtt a rendőrség, amikor azt kérdeztük: jutottak-e valamire, van-e már gyanúsítottjuk. A rendőrségi válasz évek óta ugyanez, vagyis továbbra sincs értékelhető eredménye a nyomozásnak.

Arton Capital-rablás: Öt év után sincs gyanúsított, közben a cég profitja elapadt

Több mint öt éve nyomoz a rendőrség a letelepedési kötvény biznisz egyik főszereplője, az Arton Capital Kft. kirablása ügyében, de gyanúsítottjuk továbbra sincs. Közben a cég a kötvényprogram leállítása utáni években is jelentős nyereséget termelt, ám nyerő szériájának úgy tűnik, már vége.

Az hamar kiderült, hogy a Rogán Antal miniszter egyetemi évfolyamtársa, Balogh Radosztina Veselinova által vezetett és tulajdonolt kötvényforgalmazó cég belvárosi, Hajós utcai irodájába betörök jelentős mennyiségű euró mellett bizalmas adatokat is ellophattak. Az is nyilvánvalóvá vált, hogy a rablás belsős, de legalábbis belsős segítséggel végrehajtott profi munka volt.

A betörés alig egy héttel azután történt, hogy a kormány leállította a 2013-ben indított, de hevesen bírált kötvényprogramot. Ennek lényege az volt, hogy a fideszes többségű parlamenti bizottság által kiválasztott magáncégek – a nyolcból egy magyar volt, az Arton, a többi külföldi, offshore-hátterű – lényegében monopolhelyzetben árulták világszerte a nem EU-s állampolgároknak a kötvényt,

amivel a magyar állam tízmilliárdokat bukott, a programot bonyolító, feleslegesen közbeiktatott cégek viszont összesen mintegy 162 milliárd forintot kaszálhattak.

Harmincmilliárd forintot buktunk a letelepedési államkötvényeken

Érdemi hasznot nem hozott a letelepedési kötvény az országnak, sőt, 30 milliárd forintot buktak az adófizetők, miközben súlyos nemzetbiztonsági kockázatot jelentő személyek jutottak be az országba komoly ellenőrzés nélkül - állapította meg a Transparency International Magyarország és a Költségvetési Felelősségi Intézet Budapest.

A rablás célja nem is feltétlenül a pénzszerzés lehetett. A betörők a hátsó bejáraton jutottak be, saját kulccsal nyitották ki a biztonsági zárat, valamint kikapcsolták a riasztót, tehát ismerték a kódját. Azt is tudták, hol van a falba épített rejtett széf és a központi szerver, rajta az ügyfelek adataival. Az adatok felbecsülhetetlenek, a közvetlen anyagi kár számszerűsíthető: 200 millióra tehető.

Ez azonban nem vágta földhöz a vállalkozást, sőt: a cégtulajdonos Rogán-ismerős a rablás ellenére jó évet záró cégből a 2017-es év után csaknem 300 millió forint osztalékot vett ki. Ez nem is csoda, hiszen az Arton Capital a hajrában, 2017 első 3 hónapjában (mielőtt leállították volna a programot, és betörtek volna az irodába) több kötvényt adott el, mint az azt megelőző 3 évben összesen.

Az Arton Capital Hajós utcai irodájába 2017 április 8-ra virradóra törtek be
Fazekas István

A cég nyerő szériája a kötvényprogram leállítása után is folytatódott, és a 2017-es, 295 milliós profitot megdöntve 2018-ban 315 milliós, majd 2019-ben 351 milliós adózott eredményt ért el. 2020-ban pedig 361 millióst, ráadásul úgy, hogy a cég értékesítésből származó árbevétele akkor már 0 forint volt – ez úgy fordulhat elő, hogy egy cég az értékesítésen kívül egyéb bevételt is szerezhet.

A sikereknek 2021-ben szakadt vége a cégnél, amely a 2021-es évet már csak 18,5 milliós profittal zárta. A tavalyi év adatai még nem érhetők el, ám az látszik a cégadatokból, hogy Balogh Radosztina Veselinovának másik hét magyar cégben van tulajdonrésze, de ezek 2021-ben még az Arton Capitalnál is rosszabbul teljesítettek: vagy veszteségesek voltak, vagy éppen csak vegetáltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!