Tetszett a cikk?

Hódmezővásárhely polgármestere „nemzetközi körözés alatt álló iszlamista terroristaként” hivatkozott Zaid Naffára, az idehaza a NER-rel jó viszonyban lévő tiszteletbeli jordán konzulra, aki emiatt becsületsértési pert indított ellene, többek között arra is rámutatva, hogy ő a keresztény melkita közösség tagja.

Összekevertem valakivel – röviden így foglalható össze Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármester magyarázata abban a keddi budapesti becsületsértési ügyben, amit Zaid Naffa, Jordánia tiszteletbeli konzulja indított a korábbi miniszterelnök-jelölt ellen azért, mert az a 2022-es országgyűlési választások előtti kampányban húsznál is többször hivatkozott rá olyan „nemzetközi körözés alatt álló iszlamista terroristaként”, aki letelepedési kötvénnyel érkezett az országba. Naffa ügyvédje szerint a már egy ideje húzódó ügyben most először hivatkozott arra Márki-Zay, hogy összekeverte valakivel Naffát.

Zaid Naffát és testvérét, Oszama Naffát a NER-rel jó viszonyt ápoló üzletemberként ismerte meg a 2010-es években a közvélemény, és az Orbán-kormány parlamenti eskütételére is el szokott járni, annak ellenére, hogy 2017-ben kiderült, hogy megbukott a Terrorelhárítási Központ (TEK) átvilágításán, amikor magyar állampolgárságot akart szerezni. Naffa még olyan eseményeken is megjelenik, mint a vadászati kiállítás megnyitója.

Zaid Naffa
jordankonzulatus.hu

Naffa úgy került Márki-Zay célkeresztjébe, hogy a 2022-es választási kampányban a miniszterelnök-jelölt azzal vádolta a Fideszt, hogy miközben migránsoznak, ők engedik be a legtöbb menekültet Magyarországra, majd a bevándorlókat összekötötte a letelepedési kötvényesekkel.

Csakhogy Naffa nem letelepedési kötvénnyel él az országban, a Jordánia tiszteletbeli konzulja címet is viseli.

Márki-Zay kedden a bíróságon azt állította: Zaid Naffát Atiya Khouryval, a szír elnök pénzemberével keverte össze.

Atiya Khouryról a Direkt36 és a 444 írta meg, hogy valóban a letelepedési kötvényprogrammal érkezett Magyarországra, márpedig ő Bassár el-Aszad szíriai diktátor egyik legfontosabb pénzembere és annak ellenére kaphatott letelepedési kötvényt, hogy szerepel az Egyesült Államok szankciós listáján a szír diktatúra nyílt támogatása miatt.

Naffa ezért a tévesztésért Márki-Zay Pétert nagy nyilvánosság előtt, aljas indokból elkövetett, jelentős érdeksérelmet okozó becsületsértésért perelte be.

Naffa 2021 decemberében magánvádas eljárást és büntetőjogi feljelentést is tett Márki-Zay ellen. A magánvádas eljárás tárgyalásán az ellenzék korábbi miniszterelnök-jelöltje a kampányban nem tudott megjelenni, így a bíróság a legelső tárgyaláson Naffa javára döntött, és ez jogerőre emelkedett. A bíróság Naffának ekkor egymillió forint sérelemdíjat ítélt meg, Márki-Zayt pedig nyilvános bocsánatkérésre kötelezte, de a politikus ezeknek nem tett eleget, mert nem volt hajlandó azt mondani, hogy Naffára vonatkozó kijelentésével az egész jordán népet megsértette.

A tiszteletbeli konzul ügyvédjének elmondása szerint Naffára azért is különösen sértő az, hogy valaki „iszlamista terroristaként” hivatkozik rá, mert Naffa keresztény, a melkita közösség megbecsült tagja.

MTI / Szigetváry Zsolt

Ami a vádat illeti, azért állítják, hogy aljas indokból követte el tettét, mert szerintük Márki-Zay politikai okokból rágalmazta Naffát. A jelentős érdeksérelmet pedig Naffa azzal indokolta, hogy Márki-Zay kijelentései után folyamatosan hívogatták, sőt közvetlenül Jordánia miniszterelnöke kérte arra, hogy bíróságon tisztázza magát Márki-Zay kijelentései alól.

Naffát a bíróságon kérdezte Márki-Zay Péter ügyvédje is. Megkapta kérdésként, hogy tudott-e arról, hogy a Terrorelhárítási Központ átvilágította őt, mire azt mondta, nincs tudomása ilyenről. A tiszteletbeli főkonzul egy idő után kiabálva tagadta meg, hogy az ügyvéd további „nyálaskodó” kérdéseire válaszoljon, például nem válaszolt azokra a kérdésekre sem, amelyekkel az ügyvéd Ghaith Pharaonnal való kapcsolatát firtatta. (Korábbi sajtóbeszámolók szerint ugyanis Naffa korábban nem csak magának akart magyar állampolgárságot szerezni, hanem a szaúdi üzletembernek is, aki szintén megbukott a TEK átvilágításán.)

Naffa a bíróságon többször is megemelte a hangját: volt, hogy indulatát Márki-Zay Péternek, volt, hogy a hódmezővásárhelyi polgármester ügyvédjének, és volt, hogy a bírónak címezte. Ragaszkodott hozzá, hogy bízik a magyar igazságszolgáltatásban, de nem értette, hogy miért neki kell bizonyítania, hogy Márki-Zay valóban elkövette a becsületsértést. (Egyébként azért, mert magánvádas eljárásról van szó, ilyenkor a vádlónak kell bizonyítani, hogy vele szemben valóban elkövették azt, amiért a pert indította.)

Fazekas István

A tárgyalás egy pontján Naffa ügyvédje zárt tárgyalást kért arra hivatkozva, hogy Márki-Zay ügyvédjének kérdései önmagukban is súlyosan rágalmazók és becsületsértőek voltak, azok nyilvánosságra kerülése pedig súlyos érdeksérelmet okozhatna, de a bíróság elutasította indítványát.

Márki-Zay elismerte, hogy valóban tett súlyos kijelentéseket Zaid Naffára, azonban mindezt tévedésével akarta megmagyarázni. Azonban szerinte kijelentései egy része akár Naffára is megállhatnának. Ilyen például a terrorvád, amit szerinte ki lehet abból következtetni, hogy a tiszteletbeli főkonzul megbukott a TEK átvilágításán.

A bíróság egyelőre nem döntött az ügyben, a tárgyalás júniusban folytatódik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!