Tetszett a cikk?

Szimpla megfélemlítés vagy tényleges elnyomás volt a cél? Sikerült-e az embereket megfertőzni a homofób propagandával? Mikorra kaszálhatja el az EU a gyermekvédelemnek álcázott kirekesztést? Milyen személyes fájdalmakat okoz nap mint nap, ha valaki nem élhet az általa megélt nemének megfelelően? Hogyan beszéljünk homofób ismerőseinkkel? Ezekre a kérdésekre válaszolt közéleti podcastunkban Dudits Luca, a Háttér Társaság ügyvivője a homofóbtörvény elfogadásának második évfordulóján.

Így mossa össze a kormány a pedofíliát a homoszexualitással
Dagad a botrány az LMBTQ-embereket támadó módosító törvény miatt: a pedofília-ellenes jogszabály összemossa a nemi identitást a pedofíliával. Korlátozza a nemváltoztatás vagy homoszexualitás megjelenítését és népszerűsítését, továbbá tilos ilyen reklámokat elérhetővé tenni a 18 év alattiaknak.
Friss cikkek a témában

Immáron két éve élünk olyan országban, ahol törvénybe iktatták a szexuális kisebbségek megbélyegzését és kirekesztését: 2021. június 15-én fogadták el a homoszexualitást a pedofíliával összemosó, a reprezentációt gyakorlatilag betiltó, gyermekvédelminek nevezett homofóbtörvényt a magyarországi parlamentben a Fidesz, a KDNP és a Jobbik politikusainak szavazataival.

A Fülke mai adásában Dudits Luca, a Háttér Társaság ügyvivője volt Nagy Iván László vendége, akivel összefoglalták, mi változott a magyar társadalomban, és milyen hatással volt az LMBTQ-közösségre a homofóbtörvény, hogyan maradt megoldatlan a szexuális felvilágosítás kérdése, és miért fontos a transzneműek önazonossága, de az is elhangzott, hol tud segítségért fordulni, aki bajba kerül, és hogyan érdemes jobb belátásra bírni homofób ismerőseinket.

Hallgassa meg az alábbi lejátszón, vagy bárhol, ahol podcastjait fogyasztja! Iratkozzon fel a hvg.hu podcastokra Spotify-on, Apple Podcasts-on, Google Podcasts-on vagy SoundCloudon!

  • 1:00: Mi volt a célja a Fidesznek és a Jobbiknak, amikor két éve elfogadták a homofóbtörvényt – és sikerült-e ezeket elérniük?
  • 3:17: Mi az, amit a törvény papíron tilt, és mi az, amit ebből be is lehet tartatni? Az-e a cél, hogy lehessen büntetni valamit, vagy a megfélemlítés és az öncenzúra elérése?
  • 5:06: A homofóbtörvény értelmében ma nincs szakszerű szexuális felvilágosítás az iskolákban, csak akkor, ha a tanárok maguk képzettek a téren?
  • 6:40: Mennyire cenzúrázta sikeresen a médiát a kormány?
  • 8:35: Papp Dóra könyveinek cenzúrája és áthelyezése egyedi eset, vagy fontos állomása a homofób intézkedéseknek?
  • 11:18: Változott-e az LMBTQ-közösség megítélése, mióta a kormánypártok és a Mi Hazánk a gyűlölet jogalapjaként használják a homofóbtörvényt?
  • 16:21: Mennyire nehezítette meg az egyébként is nehéz előbújást a homofóbtörvény?
  • 18:09: Hogyan érintette a transzközösséget, hogy kiemelt ügyként beszél és kelt gyűlöletet velük kapcsolatban a rendszer?
  • 23:16: Milyen taktika volt hatásos a homofóbia és transzfóbia ellen?
  • 25:57: Hogyan beszéljen valaki egy homofób rokonával vagy barátjával, hogy átmenjen az üzenet?
  • 29:46: Hogyan nézett ki az a kampány, amely arról szólt, hogy minél több EU-tagállam csatlakozzon a Magyarország elleni perhez a homofóbtörvény miatt?
  • 33:33: Legkorábban mikor fordulhat elő, hogy az Unió visszavonatja a homofóbtörvényt a magyar parlamenttel?
  • 36:37: Hova tud segítségért fordulni, aki beszélni szeretne az identitásáról, aki elő szeretne bújni, de félelmei vannak, vagy az, aki bajba is került a szexuális orientációja miatt?
Lakos Gábor
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!