szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ukrán titkosszolgálat sem tudott az ügyről, most pedig úgy tűnik, hogy a magyar kormánytagokat is megkerülte Semjén.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az Orosz Ortodox Egyház még múlt csütörtökön számolt be arról, hogy az oroszok által elfogott, Ukrajna oldalán harcoló katonák egy részét Magyarországra szállították. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes később megerősítette a hírt és elmondta, hogy 11 kárpátaljai magyar katonáról van szó. Magyarországra szállításukat Semjén személyesen koordinálta, a közvetítői szerepet pedig a Magyar Máltai Szeretetszolgálat látta el.

Időközben kiderült, hogy az akcióról az ukrán titkosszolgálat sem tudott, a Szabad Európa pedig most azt állítja kormányzati forrásokra hivatkozva, hogy Semjén a magyar kormány tagjait sem avatta be. A portál értesülése szerint a foglyok Magyarországra szállításáról sem a külügyminisztériumban, sem pedig a Miniszterelnökségen sem tudtak, sőt az eset komoly felháborodást keltett a kormánytagok körében is. A lap olyan négy, egymástól független forrásra hivatkozva tette közzé értesüléseit, akik között van kormányzati és diplomáciai munkatárs, illetve olyan független szakértő is, aki napi szinten foglalkozik a háború állásával és rendelkezik orosz-ukrán kapcsolatokkal. Ők mind azt állítják, hogy a kimenekítési akcióba Semjén senkit sem avatott be a kormánytagok közül.

A Szabad Európa értesülése szerint az egész ügy onnan indult, hogy az Orosz Ortodox Egyház magyarországi vezetője, Hilarion Alfejev metropolita, Kirill orosz pátriárka bizalmasa először Soltész Miklóst, a Miniszterelnökség egyházügyi államtitkárát értesítette arról, hogy Magyarországra lehetne hozni az érintett katonákat. Ezt követően Soltész szólt Semjénnek, aki elkezdte koordinálni a szállítást.

A portál továbbá úgy tudja, hogy a 11 katona az északkelet-ukrajnai Kupjanszk városánál esett fogságba. Mindegyiküknek magyar nevük van, de nem mind tartja magát magyarnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!