szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Velencei Bizottság szerint ugyan van előrelépés. de a jogszabály továbbra sincs összhangban a kötelező nemzetközi standardokkal.

Június elején jelent meg a Velencei Bizottság véleménye, amelyben összegzik az ukrán kisebbségi törvénnyel kapcsolatos észrevételeiket – írja a 444.hu. A bizottság ugyan kimondja, hogy a jogszabállyal kapcsolatban több ponton is történt előrelépés, de általánosságban azt állapították meg, hogy a nemzeti kisebbségekre vonatkozó jogszabályi keret továbbra sincs összhangban az Ukrajnára nézve is kötelező nemzetközi standardokkal, ezért a testület a törvény módosítását javasolja.

Korábban részletesen beszámoltunk arról, hogy milyen problémák vannak a törvénnyel, amelyet egyébként Románia és Lengyelország sem tart megfelelőnek. A magyarok mellett a lengyelek és a románok is úgy vélik, hogy az új szabályozás tovább szűkíti a kisebbségek jogait, és bebetonozza azokat a korlátozásokat, amelyeket a 2017-es oktatási és a 2019-es nyelvtörvényben szavaztak meg a kijevi parlament képviselői.

Átverésnek tűnik az ukrán kisebbségvédelmi törvény, amit Zelenszkij az uniós csatlakozás reményében írt alá

Míg az ukrán vezetés arról beszél, hogy a Volodimir Zelenszkij államfő által aláírt kisebbségi törvény EU-konform, az orosz agresszió áldozatává vált országban élő kisebbségek úgy vélik, a státuszukat szabályozó új rendelkezés több korlátozást tartalmaz, mint az eddig érvényben lévő, 1992-ben elfogadott törvény.

Visszatérve a bizottság véleményére: korábban azt kérték Ukrajnától, hogy a kisebbségi törvény megalkotása során vegyék figyelembe a nemzeti kisebbségeket képviselő szervezetek véleményét, javaslatait is. Az ukránok azt állítják a Velencei Bizottságnak, hogy ez megtörtént, azonban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség közös nyilatkozatában az szerepel, hogy ez nem történt meg.

A Velencei Bizottság most azt ajánlja és kéri az ukránokról, hogy halasszák el az ukrajnai nemzetiségi iskolák reformjának megvalósítását, illetve az egész jogszabálycsomagot gondolják át a bizottság 2017. évi véleménye alapján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!