szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bence Szechenyi tavaly volt ösztöndíjas a Mathias Corvinus Collegium Budapest Fellowship Programjában, most leírta, ez az intézmény csak Orbán Viktor pozícióit erősíti, eltérő véleménynek nincs helye.

Tavaly négy amerikai kutató érkezett Magyarországra a Budapest Fellowship Program keretén belül, amit a Mathias Corvinus Collegium finanszírozott. A négy kutató között láthattuk Bence Szechenyit, Széchenyi István amerikai leszármazottja is, akit akkor a Demokratán keresztül a Magyar Nemzeten át a NER-média hangosan üdvözölt. Most megírta MCC-s élményeit a The Guardianen.

A BFP program tíz hónapos ösztöndíj nem titkolt célja volt, hogy az MCC gondozásában a kutatók Magyarország „amerikai megjelenését árnyalják”. Az ösztöndíjas kutatók ittlétük alatt történelmi szemináriumokon, magyar nyelvtanfolyamon vettek részt és olyan írók művein keresztül igyekeztek közelebb jutni a magyar kultúrához, mint Madách Imre, Szerb Antal, vagy Nyáry Krisztián.

Bence Szechenyi a Guardianre írt cikkét úgy kezdi, a tavalyi ösztöndíjas élményei alapján aggódik az MCC terjeszkedése miatt, mivel az intézmény nézetei szorosan illeszkednek Orbán Viktor nézeteihez. Olyan akadémikusokat finanszíroz Szechenyi szerint az MCC, akik kizárólag Orbán álláspontját terjesztik, az ő befolyásának növelését szolgálják.

Szechenyi hozzátette, olyan szintű állami támogatással rendelkezik az intézmény, amely lehetővé teszi számára, hogy olyan finanszírozási, ösztöndíj és lakhatási támogatásokat nyújtson, amelyeket azoknak is nehéz visszautasítani, akik nem értenek egyet a magyar miniszterelnökkel. Meghívások pazar vacsorákra, partikra és külföldi utazásokra, sorolja.

Számára is azt kínálták, amire szüksége volt: lehetőséget, az újságírói karrier kezdetét, eszközöket és egy kényelmes budapesti lakást. Csak annyit vártak el cserébe, hogy a jobboldali politikához igazodjon. Szerinte ez a legnagyobb csábító erő az intézménynél, hogy olyan emberek számára biztosít mobilitási lehetőséget, akiknek nincs esélyük kiemelkedni az ismeretlenből.

A NER-elit épüléséről, az ország leépüléséről hallgassa meg itt a hvg.hu podcastjét, a Fülkét.

Fülke: A NER-elit épül, az ország leépül, de még a vesztesek is tapsolnak

Hogyan tudja meggyőzni a kisembereket a Fidesz, hogy értük dolgozik, miközben gazdasági, oktatási és szellemi elitet épít? Miért prédikálnak nemzetet és családot, amikor a lehető legindividualistább berendezkedést alakítják ki? Miként tetszeleg a párt a szegényeknek, amikor csak a gazdagok kapnak levegőt az országban?

Az ösztöndíj csak azokat a témákat támogatta, amelyeket Szechenyi mentorai javasoltak, saját bevallása szerint ezek mind Orbán Viktor politikai pozícióit erősítették. Példaként említi, olyan témában kellett írnia, amely a szíriai és ukrán menekültek érkezésének körülményeit hasonlítja össze, és ezzel együtt megvédi Orbán Viktor 2015-ös álláspontját.

A már említett szemináriumokon és előadáson is azt tapasztalta Szechenyi, hogy az orbáni narratíva erősítése zajlik, bár ő, mint amerikai magyar, jól ismeri a magyar történelmet, így tudta, hol ferdítenek. Ezt nem mindenki értette, de ő igen. Egyik társa olyan cikkeket publikált ennek következtében, amelyek például az orosz olajjal szembeni szankciók ellen szóltak és azzal érveltek, Magyarország tisztességesen járt el, amikor úgy döntött, hogy továbbra is orosz olajat vásárol. Tapasztalatai szerint az MCC-ben nem létezett az eltérő nézetek kifejtésének kultúrája.

Szechenyi ennek ellenére folytatta saját kutatásait a politikai korrupció és a kelet-európai etnikai feszültségek témájában, amikor az egyik adminisztrátora figyelmeztette: legyen óvatos.

Mégis publikálta saját cikkeit, amikor szóltak neki, az MCC figyeli a munkásságát. A kutató barátja, a Direkt36 oknyomozó riportere, Panyi Szabolcs, akit a Pegasus-kémszoftverrel figyeltek meg, ugyancsak többször figyelmeztette arra, hogy még ő is lehet hasonló kibertámadás áldozata ilyen hozzáállással. Szechenyi hozzátette, ezek túlzó aggodalmak voltak, de szerinte a magyar újságírók a félelem légkörében élnek.

Az MCC a Demokrata és a Magyar Nemzet cikke szerint is többször sikeresen integrált az intézménybe az ösztöndíj kutatókat, ezt Szechenyi írása is alátámasztja, de hozzáteszi, csak azokét, akik előre mozdították az MCC ügyét, és akik beálltak Orbán Viktor soraiba. Szerinte az MCC úgy viselkedik, mintha Magyarország szócsöve lenne, mintha az általa képviselt álláspontok egyet jelentenének magával az országgal.

Szechenyi attól fél, hogyha az MCC tovább terjeszkedik, ha az Orbán-kormány még több egyetemre és kulturális intézményre teszi rá a kezét, és a kutatókat is képes befolyásolni, akkor a magyarországi realitások még inkább elnémulnak a nemzetközi közönség előtt.

Figyelmeztet mindenkit:

Magyarország sokkal több, mint az MCC, sokkal több, mint Orbán Viktor szélsőjobboldali politikája.

A Mathias Corvinus Collegium állami büdzséből finanszírozott óriási gazdagodása többszörösen foglalkoztatta a sajtót, a hvg.hu is sokszor beszámolt az intézmény külföldi terjeszkedéséről. A Libri-csoport felvásárlásával a kulturális erőtér leuralását is megkezdték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!