szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az önkormányzat kész perre is menni az évek óta húzódó vita miatt.

Algyőn 2011-ben adták át a Fehér Ignác Általános Iskolát és a hozzá tartozó sportcsarnokot. A projekt anno 1,7 milliárd forintból épült meg, ebből az Európai Unió 200 millió forintot, az algyői önkormányzat pedig 1,5 milliárdot állt. Az intézmény azonban a Szegeder beszámolója szerint 2013-ban először részben, majd 2016-ban szinte teljesen állami vagyonkezelésbe került. A tulajdonos az önkormányzat maradt, viszont az ingatlan használatáról a Szegedi Tankerületi Központ dönt.

A sportcsarnok körül pedig áll a bál: ez összeépült az iskolával, közös helyrajzi számon osztoznak, viszont az iskola vezetése és az önkormányzat csak kezdetben tudott rendesen együtt dolgozni. Majd az iskola új igazgatót kapott Gondáné Pál Ildikó személyében, akiről a polgármester állítja, hogy sem a szülők, sem az önkormányzat nem akarta. Ekkor pedig elkezdődtek a problémák is: a sportcsarnokot sem a település sportegyesülete, sem az önkormányzat nem használhatja, az iskola velük nemrég egy több mint tízéves szerződést bontott fel.

Az ingatlant ráadásul úgy építették meg, hogy a helyi fürdőben lévő termálkút adja a fűtést. Ebből viszont nagy vita lett. „2022-ben, ahogy minden más önkormányzat, mi is kaptunk egy durván hétszeres gázárat. Mi ezzel szemben csak háromszorosára emeltük a szolgáltatás díját, de már az kiverte a biztosítékot, ügyvédi levelek sora kezdett jönni. Tavaly volt, amikor fél évig vártunk arra, hogy fizessenek” – mondta a lapnak Molnár Áron polgármester.

„Most ott tartunk, ahol tizenöt évvel ezelőtt, hogy nem tudnak az algyői egyesületek az önkormányzat tulajdona felett rendelkezni” – foglalta össze a helyzetet Molnár, aki szerint két közérdek ütközéséről van szó. Az önkormányzat éppen ezért már megvizsgálta azt is, hogyan tudná mind a közművek szempontjából, mind fizikailag leválasztani az épületrészt az iskoláról.

Júliusban az önkormányzat levélben fordult a tankerületi központhoz, amiben arra hívták fel a figyelmet, hogy ha nem tudják megoldani a helyzetet, akkor bíróságra fognak menni a sportcsarnokért. Most azonban már úgy látja, hogy nem biztos, hogy ki fogják várni a bíróság döntését. „Mindenkinek azt szoktam javasolni, hogy ki-ki vérmérséklete szerint olyan dolgot csináljon, amilyet szeretne, de önkormányzatként nyilván abban fogunk csak részt venni, ami egyértelműen vállalható” – mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!