Tetszett a cikk?

A testület érdemi vizsgálat nélkül visszautasította a panaszt.

A hvg.hu is beszámolt arról, hogy 2021-ben egy férfit Debrecenben elítéltek – 150 ezer forint pénzbüntetést és 10 hónap közúti járművezetéstől eltiltást szabtak ki rá –, mert ittasan közlekedett elektromos rollerrel, amelyet a bíróságok szerint egyértelműen nem lábbal hajtott, hanem a beépített erőgéppel. Ő pedig az Alkotmánybírósághoz fordult, arra hivatkozva, hogy az elektromos rollerről a jog az elkövetés idején nem rendelkezett. Tehát nem tudhatta, hogy cselekménye bűncselekmény lehet. Szerinte a bíróságok jogértelmezése és jogalkalmazása olyan hatalmi túlsúlyhoz vezet, amely a büntetőjogi felelősség önkényes módon történő megállapítását eredményezi.

Az Ab igen gyorsan döntött, az előadó Horváth Attila alkotmánybíró volt. A testület többsége szerint a Kúria 2022. október 5-én kelt jogértelmezésével megszüntette az elektromos roller valamely járműkategóriába való besorolásának hiányából eredő jogbizonytalanságot. Ez kimondta:

a következetes bírói gyakorlat szerint gépi meghajtásúnak kell tekinteni azokat a közúti járműveket, amelyeket beépített erőgép hajt. Az elektromos roller tehát jármű, vagyis a közúton ittas állapotban közlekedő vádlott megvalósította a járművezetés ittas állapotban vétségét.

Az Ab hozzátette ehhez, hogy a visszaható hatály tilalma a jogszabályok értelmezésére nyilvánvalóan nem vonatkozik, már csak azért sem, mert az eltérő bírói döntésekben megnyilvánuló jogbizonytalanságot szüntette meg a Kúria.

Az ügyet áttekintve az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a panasz nem alkotmányossági kérdésekre vonatkozik, hanem az eljáró bíróságok tényállás-megállapításának, bizonyítékértékelésének, valamint jogértelmezésének és jogalkalmazásának helytállóságát vitatja. Vagyis az indítvány nem tartalmaz olyan érvet, amelyet alapvető alkotmányjogi jelentőségű kérdésként lehetne értékelni, vagy amely felvetné a bírói döntést érdemben befolyásoló alaptörvény-ellenesség kérdését. Különvéleményt hárman írtak: Czine Ágnes, Márki Zoltán és Salamon László érdemi vizsgálatot folytatott volna le, mert ők látnak alkotmányossági problémát. Ám kisebbségben maradtak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!