Tetszett a cikk?

A Honvédelmi Minisztérium lapunk közérdekű adatigénylésére elküldte annak a hat intézménynek a nevét, ahol a tanév kezdete óta kilenc egyenruhás oktatótól tanulják a diákok heti egy órában a honvédelmet. Elméletben és gyakorlatban is.

824 diák tanul Magyarországon honvédelmet a középiskolákban szeptember eleje óta

– közölte a hvg.hu közérdekű adatigénylésére a Honvédelmi Minisztérium. Kérésünkre a minisztérium fel is sorolta az intézményeket:

  • Sashegyi Sándor Általános Iskola és Gimnázium,
  • Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium, Általános Iskola,
  • Diósgyőri Gimnázium,
  • Váci SZC Madách Imre Technikum és Szakképző Iskola,
  • Kecskeméti SZC Kandó Kálmán Technikum,
  • Zalaegerszegi SZC Báthory István Technikum.

Mivel nem csupán a Honvédelmi Minisztériumhoz, hanem az oktatásért felelős Belügyminisztériumhoz is közérdekű adatigényléssel fordultunk, utóbbi válaszából kiderült, hogy a Sashegyi Sándor Általános Iskola és Gimnáziumban, a Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium, Általános Iskolában, valamint a Diósgyőri Gimnáziumban is 11. évfolyamon vezették be a képzést.

A Honvédelmi Minisztérium azt írta, hogy a felsorolt hat intézményben összesen kilenc oktató tanítja a tárgyat.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, a 2023-2024-es tanévtől heti egy tanórában indult el a honvédelem tantárgy próbaoktatása a 9. és a 11. évfolyamokon. A honvédelem tárgyat heti egy órában tanítják a diákoknak, az elmélet mellett pedig a gyakorlati képzést is kapnak. Az oktatók katonai egyenruhában tartják az órákat. Az érintett iskolák kaptak tankönyveket is a tárgyhoz.

A tárgyat tanítók közül néhányan már korábban kiálltak a nyilvánosság elé: többeket konkrétan a honvédséghez tartozó honvedelem.hu-n szólaltattak meg. A pomázi Sashegyi Sándor iskolában tanító Vartmann György önkéntes műveleti tartalékos alezredes arról beszélt, hogy maga a tárgy „meglehetősen komplex ismereteket ad át a gyerekeknek a Magyar Honvédségről és a honvédelemről. A diákok a korábban megszerzett történelem, fizika, földrajz és biológiai ismereteikre építve új tudást szerezhetnek a lőelmélet, a haditechnikai ismeretek, az egészségügyi-, túlélési-, valamint a térkép és tereptani alapismeretek terén”.

Ugyancsak Vartmann szavaiból derült ki, hogy pontosan mit is tanítanak a diákoknak: „a honvédelem tantárgy oktatását az első félévben heti egyórás elméleti oktatás eredményeként 16 órában, míg a második félévben 20 órában, zömmel gyakorlati foglalkozások keretében tartják meg, így összesen a tanév folyamán 36 órában találkozhatnak a tanulók a Magyar Honvédség tevékenységét és munkáját érintő ismeretekkel”.

A honvédség portálja külön kiemelte a gödöllői VSzC-t, hiszen ott „valamennyi kilencedikes, közel 250 tanuló heti egy órában betekintést nyer a honvédelem alapfogalmaiba”. Az iskola igazgatója a portálnak állította, hogy a diákok is nagyon örültek az új tantárgy bevezetésének.

Erről beszélt az iskolában a tárgyat tanító Balogh Sándor főtörzszászlós is. Szerinte „a gyerekek jól viszonyulnak a tantárgyhoz, pedig még csak az elméleti anyagnál tartunk. A felsőbb osztályból pedig az osztályfőnökök kerestek meg, hogy esetleg bemennék-e osztályfőnöki óra keretében némi ízelítőt adni az általam tanított tantárgyról. A gyerekek először személy szerint rám voltak kíváncsiak; honnan jöttem, hol szolgáltam. Ezek a diákok több olyan szakmát tanulnak, amelynek köszönhetően később akár kapcsolatba is kerülhetnek a honvédséggel”.

A gyakorlati oktatás pedig csak a második félévben jön. A diákok tereptant, egészségügyi ismereteket, ivóvíz-tisztítást, tűzgyújtást, és némi lövészetet fognak tanulni.

A leírtak alapján a 9. és a 11. évfolyamokon honvédelmet tanuló diákok ugyanazokat a dolgokat tanulják.

A honvédelem tantárggyal kapcsolatos a Belügyminisztérium egy emlékezetes kommunikációs baklövése is. Amikor a tárca dolgozói privát emailekben egyeztettek a Telex egyik kérdéséről, Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár véletlenül a lapnak is elküldte azt a válaszát, hogy

„Nagy nehézségekben lennétek, ha mindig csak a színtiszta igazat kellene mondani.”

 

Véletlen átküldték a Telexnek Maruzsa belső levelét arról, hogy bajban lenne a Klebelsberg Központ, ha mindig igazat kellene mondaniuk

A Telex eredetileg arra lett volna kíváncsi, hogy tényleg megindul-e már a 2023/24-es tanévben a korábban belengetett Honvédelem tantárgy oktatása, de a válasz sokkal izgalmasabbra sikeredett, mint várták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!