szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Közben azért elindítják a saját nemzetközi mobilitási programjukat, amiben csak az Erasmusból kizárt magyar egyetemek vehetnek részt, de azt állítják, hogy ez nem Erasmus-pótlék program lesz.

November 23-án lejárt a határideje az új Erasmus-szerződések megkötésének. A magyar fél arra hivatkozva, hogy nem kapott még visszajelzést a bizottságtól a javaslataira,

a határidő meghosszabbítását, három hónap türelmi időt kért az Erasmus-programból kizárt magyar egyetemek ügyében.

Erről beszélt Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára az InfoRádióban. A Fidesz azzal érvel, hogy ha megegyezés lesz, akkor az Erasmus-megállapodások a február végéig kitolt határidőben még megköthetők lennének, és ezzel a modellváltó egyetemek sem maradnának le jövő ősztől a programról.

Kiszámoltuk: négy és félezer diák maradhat ki az Erasmusból jövőre, ha a kormány nem tud megegyezni Brüsszellel

Kiadta a 2023-as Erasmus+ pályázatok nyerteseinek listáját a Tempus Közalapítvány, de ezen a közérdekű vagyonkezelő alapítványok által fenntartott egyetemek egyelőre nem szerepelnek, őket csak feltételesen tudták támogatni. A tavalyi lista alapján azonban könnyű kiszámolni, hány diákot érinthet rendkívül rosszul, ha a magyar kormánynak szeptemberig nem sikerül egy olyan megoldást találnia a kuratóriumok összetételére, amire az Európai Bizottság is rábólint.

Hankó emellett azt is bejelentette, hogy az Erasmus-programot Magyarországon felügyelő Tempus Közalapítvány kuratóriuma egy új nemzetköziesítési program alapelveit és koncepcióját fogadta el, amely jövőre indul. Ez az Erasmusból kizárt egyetemek kb. 8 ezer diákjának, oktatójának és kutatójának hivatott nemzetközi csereprogramban való részvételi lehetőséget biztosítani.

Pályázni idén márciusban tudnak először rá az érintettek, és Hankó szerint „Európán kívüli egyetemi desztinációkra” is kiterjed majd.

Bár az „új nemzetköziesítési program” egyelőre csak az uniós programokból kizárt modellváltó egyetemek oktatói és diákjai számára lesz elérhető, az államtitkár azt állítja, hogy

nem az Erasmus pótlására indul az új pályázat.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, idén év elején robbant ki az Erasmus-botrány, amikor az Európai Bizottság jelezte, 21 magyar, úgynevezett modellváltó, vagyis már közérdekű vagyonkezelő alapítvány irányításával működő egyetem nem pályázhat hallgatói és akadémiai csereprogramokra, az Erasmus+-ra, illetve a Horizon Europe-ra. A kizárás indoka, hogy a Bizottság szerint az érintett intézmények működése az alapítványi formában nem átlátható.

Az elmúlt fél évben az érintett egyetemek számos módon próbáltak visszakerülni a programba. Több intézmény az Európai Unió Bíróságához fordult.

Bizottság nyomására aztán az egyetemi alapítványok kuratóriumaiban dolgozó összes politikus lemondott kuratóriumi tagságáról.

Az előzményeket itt foglalta össze a hvg360 részletesen:

Csoda kellene, hogy a modellváltó egyetemek hallgatói újra részt vehessenek az Erasmus-programban

Pár nap, és lejár jelentkezési határidő a jövő évre kiírt Erasmus+ pályázatok benyújtására, Brüsszel feltételeit pedig Magyarország továbbra sem teljesítette. Az Európai Bizottság sem tudott pozitív hírekkel szolgálni az EUrologus érdeklődésére..

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!