szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem mindent lehet a klímaváltozás számlájára írni, de az biztos, hogy a hó hiánya tovább erősíti a globális felmelegedést.

„A jelenlegi árvízről nem jelenthetjük ki magabiztosan, hogy teljes egészében az általunk hajtott globális felmelegedéshez kapcsolódik, mert ehhez részletes attribúciós tanulmányokra és modellvizsgálatokra van szükség, amelyek nem állnak még rendelkezésre” – olvasható a Másfélfok téli árvizekről szóló csütörtöki közleményben. Ha a mostani téli árvíz nem is írható egyértelműen a klímaváltozás számlájára, azért trendekről még lehet beszélni.

A folyók vízszintjének alakulását több tényező befolyásolja, ilyen például a terület vegetációs borítottsága, a folyószabályozás mértéke, a beépítettség, valamint főként a csapadék mennyisége, halmazállapota, a talajnedvesség állapota, annak telítettsége.

Az elemzésben megjegyzik, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint utóbbi kettőből nem volt hiány: sok csapadék hullott az elmúlt időszakban és a felső 100 centiméteres rétegben szinte mindenütt telítettek a talajok.

„Mindez nagyon enyhe hőmérsékleti viszonyokkal párosult, Budapesten a modern hazai mérések kezdete óta (a régi, kéziratos formában meglévő adatok megkötéseivel együtt is) soha nem volt olyan meleg december 25-én, mint idén. A karácsony előtt lehullott hó ezért nagyon hamar elolvadt, ezzel kapcsolatban pedig már tudunk trendekről beszélni, amelyek kapcsolhatók a globális felmelegedéshez” – írják.

A közlemény idézi Kis Anna meteorológus, az ELTE Meteorológiai Tanszékének tudományos munkatársának egy korábbi cikkét, amelyben Kis felhívja a figyelmet arra, hogy a globális klímamodell-szimulációk eredményei szerint a havazás arányaiban kevesebb lesz Európában a decemberi-januári időszakban, a 21. század során.

A hó hiánya azonban nem azt jelenti, hogy nem lesz csapadék, hanem hogy az nagyobb valószínűséggel fog eső formájában érkezni.

“A klímaváltozás következtében a havazást többször esőzés válthatja fel a téli hónapokban a következő évtizedekben. Ez tovább erősítheti a globális felmelegedést, hiszen a hó a sugárzási viszonyok szempontjából is fontos tényező jelentős a sugárzás-visszaverő képessége miatt.

Emellett a növényzet is megérezheti a hó hiányát (amely hőszigetelő szerepet is betölthet), ez pedig később a mezőgazdasági terméshozamokra is hatással lehet. A hónak továbbá víztároló szerepe is van: ha kevesebb a hó, akkor az olvadási folyamat során kevesebb lesz a víz is, ami így az árvizek előfordulásának idejét is módosíthatja – zárja elemzését Kis Anna.

A hőmérséklet-növekedés következtében a havazás arányaiban csökkenni fog, így a hó felhalmozódása, illetve a hóban tárolt vízkészlet is kevesebb lesz, amely a tavaszi áradások csökkenését hozza magával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!