szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egyszerűbb műtétekre is sokat kell várni.

Az országos átlag szerint térdprotézis műtétre 9, csipőprotézis műtétre 6 és fél hónapot várhatnak a betegek - írta a Pénzcentrum a Nemzeti Egészségbizosítási Alapkezelő (NEAK) adatai alapján. Az átlagtól nagyok az eltérések, van olyan kórház, ahol térdprotézisre akár 20 hónapot is várni kell.

A kisebb műtétekre sem könnyű bejutni az elmúlt 6 hónap átlaga alapján: mandula, orrmandula műtétre 80 nap körüli, visszér műtétre 58 nap, szürkehályog műtétre 111 nap a várakozási idő. Itt is van olyan térség, ahol több mint 162 nap után kerül sorra a beteg.

Összességében elmondható, hogy a pandémia alatt megnyúltak a várólisták, és ugyan 2023-ban jobb lett a helyzet, 2024-ben ismét növekedésre kell készülni.

Beragadtak a műtétek

A NEAK a honlapján jelenleg a maximum és minimum várakozási időt, az elmúlt 6 hónap átlagos várakozási idejét és az elmúlt 60 nap várakozóinak számát teszi közzé műtéti típusonként. 2022-ig még látszott, pontosan mennyit kell várni egy-egy műtétre.

A várólisták csökkentésével régóta próbálkoznak, 2013-tól a NEAK jelentős pénzügyi támogatást nyújtott, amelynek köszönhetően valóban csökkent is a várólista, de még mindig túl hosszú.

Kiss Zsolt a NEAK főigazgatója például egy novemberi interjúban azt mondta, maga sem érti, miért 41 ezres a várólista. Szerinte ez önmagában nem magyarázható az orvos- és a szakdolgozó hiánnyal, és sok esetben még a források és eszközök is megvannak a kórházakban, így nem világos, miért nem valósulnak meg bizonyos műtétek. Azt mondta, hatezer műtét egyszerűen beragadt, vagyis lett volna rá forrás, mégsem végezték azt el.

A másik oldalról azt hozták fel érvként, hogy a finanszírozási szabályok miatt a kórházak és orvosok egyszerűen nem érdekeltek abban, hogy több műtétet végezzenek el, hiszen egy szinten túl az adósságot termel a kórházaknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!