szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Igazságügyi Minisztérium volt közigazgatási államtitkárának neve a Schadl-ügyben is előkerült.

Schadl-Völner-ügy
Máig nem tudjuk pontosan, ki lehet "Tóni, Barbara és Ádám", de legalább azt már sejtjük, hova tűnt Schadl György kisrepülője és luxusautói. Számos kérdőjel maradt még az elmúlt évek legsúlyosabb korrupciós ügyében (amibe a végrehajtói kamara elnöke mellett Völner Pál igazságügyi államtitkár is belebukott), ezeket igyekszünk tisztázni, tartsanak velük!
Friss cikkek a témában

Elhunyt Vízkelety Mariann, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület volt elnöke

– közölte családja hétfőn az MTI-vel. Vízkelety volt az Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára, miniszterelnöki biztos, több civil szervezet kuratóriumi tagja. 67 éves volt, hosszan tartó, súlyos betegség után hunyt el. Temetéséről később döntenek.

Vízkelety a kormány honlapján elérhető információk szerint bíróként kezdte pályafutását, később, a kilencvenes évek elején pedig ügyvédként dolgozott. 1992-ben került a Miniszterelnöki Hivatalban, a Miniszterelnöki Kabinetben látott el közszolgálati feladatot, majd 1994 és 1998 között ismét ügyvédként dolgozott. Az első Orbán-kormány idején a Miniszterelnöki Hivatalban volt a Gazdasági- és társadalompolitikai titkárság vezetője, majd 2002 és 2004 között a Miniszterelnöki Hivatal titkárságvezetője. 2004 és 2010 között az Országgyűlés Hivatalának volt szakmai főtanácsadója, majd 2010-ben lett a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közigazgatási államtitkára. 2012 nyarától 2015 tavaszáig a Központi Statisztikai Hivatal jogi és gazdálkodási elnökhelyettese volt. Az Igazságügyi Minisztériumba 2015-ben igazolt.

Vízkelety neve többször is előkerült a Schadl-ügyben, Völner Pál ügyvédje indítványozta, hogy tanúként hallgassák meg, betegsége miatt azonban nem tudott megjelenni a bíróságon. Papp Gábor, Völner ügyvédje egyenesen azt kérte, Vízkelety hadd tegyen írásban vallomást az eredetileg 2023 novemberére tervezett szóbeli vallomása előtt, nehogy addigra „késő legyen”.

Az ügy vádirata szerint a Schadl Györgynek fizető végrehajtók kinevezésének gyakorlatával Vízkelety is tisztában volt, vádlott viszont ennek ellenére sem lett; az ügy 2021-es kirobbanásakor már nem volt az Igazságügyi Minisztériumban. Ahogy arról beszámoltunk, váltott, Orbán Viktor miniszterelnök kérésére az állami szervek elemzéséért felelős miniszterelnöki biztosként folytatta karrierét.

 

Az igazságügyi apparátus szemlesütve hajtotta végre Schadl és Völner akaratát

Noha a Schadl-botrány politikai főszereplője Völner Pál egykori államtitkár, a végrehajtók jogellenes kiválasztásához az igazságügyi tárca közép- és felső vezetése is asszisztált - ez derül ki a HVG birtokába került tanúvallomásokból. A minisztérium dolgozói - ha közben netán kellemetlenül is érezték magukat - minden utasítást teljesítettek, ami felülről érkezett, így nyerhettek végrehajtói kinevezést Schadl György engedelmes lekötelezettjei.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!