Tetszett a cikk?

Völner Pál ügyvédje Vízkelety Mariann volt államtitkárért aggódott, és Varga Juditot szeretné tanúnak behívatni, a bíró pedig egy pingvines pendrive-ról mutatott be bizonyítékokat. A lefoglalt naptárak szerint valaki a Karmelita kolostorban is járhatott a vádlottak közül.

Schadl-Völner-ügy
Máig nem tudjuk pontosan, ki lehet "Tóni, Barbara és Ádám", de legalább azt már sejtjük, hova tűnt Schadl György kisrepülője és luxusautói. Számos kérdőjel maradt még az elmúlt évek legsúlyosabb korrupciós ügyében (amibe a végrehajtói kamara elnöke mellett Völner Pál igazságügyi államtitkár is belebukott), ezeket igyekszünk tisztázni, tartsanak velük!
Friss cikkek a témában

Kedden több hónapos szünet után folytatódott a bíróságon a Schadl-féle korrupciós botrány tárgyalása F. Vivien koronatanú meghallgatásával és korábbi vallomásainak ismertetésével. Mielőtt azonban a bíró F. Vivien korábbi vallomásainak ismertetésébe kezdett, Papp Gábor, Völner Pál ügyvédje szólalt fel.

Papp jelezte: nyáron átnézték az ügyben előkerült és lefoglalt bűnjeleket, bizonyítékokat, és két olyan naptárat is találtak, amikről az ügyészség nem jelezte, hogy kiktől foglalták le őket. A naptárak tartalma azonban rendkívül érdekes: Papp elmondása szerint

ezekben négy találkozó is szerepelt Varga Judit volt igazságügyi miniszterrel, de volt benne egy olyan nap is, amihez valaki a „karmelita” jelölést írta be.

A bíró ígérte, hogy az eljárás későbbi részében lesz szó arról, hogy kitől foglalták le a naptárakat. Papp a tárgyalássorozat során már korábban is jelezte: szeretnék, ha a bíróság tanúként hallgatná meg Varga Judit volt igazságügyi minisztert is, azonban egyelőre őt a bíróság nem idézte be. A bíró viszont november közepére beidézte Vízkelety Mariann volt igazságügyi államtitkárt tanúskodni. Vízkelety azonban súlyos beteg, így Papp azt kérte, Vízkelety hadd tegyen írásban vallomást novemberi meghallgatása előtt, nehogy addigra „késő legyen”.

Szintén a keddi tárgyaláson derült ki, hogy Schadl György nevén több olyan vagyontárgyat is találtak 2023-ban, amikre korábban nem bukkantak rá. Ezek jellemzően luxuscikkek, bár a bíró nem ismertette részletesen, hogy pontosan mikről is van szó. Annyi kiderült, hogy

lefoglalnák Schadl György repülőgépét és hajóját, valamint több járművet is.

Majd következett a február óta tartó tárgyalássorozat talán legérdekesebb jelenete: Tóth Erzsébet bíró egy ragasztószalagokkal lezárt, bizonyítékokat tartalmazó dobozt szedett elő és bontotta fel azt a tárgyaláson. A bíró egy pingvines pendrive-ot mutatott fel a dobozból. Ez a pendrive F. Vivien koronatanúé volt, ezen is voltak bizonyítékok a Schadl-ügyben.

F. korábbi, 2021. novemberi, azonban csak kedden ismertetett vallomásában beszélt Schadl repülőgépéről is. Beszámolója alapján nem nagygépről volt szó, hiszen tudomása szerint Schadl ezt a budakeszi reptéren tartotta egy darabig. A budakeszi reptér viszont aprócska, vitorlázógépek, kisgépek használják jellemzően.

A Piper PA-28 Cherokee típusú kisrepülőgép, egy hasonló repülőgépet foglaltak le Schadl Györgytől
Wikipedia / Mike Burdett

F. beszélt arról is, hogy Schadl rengeteg ingatlant vásárolt, volt köztük, amiket cége, a Red Carpet nevében. Volt azonban ingatlana Spanyolországban is. F. 2021-ben tett vallomásában beszélt arról is, hogy Schadl tudomása szerint 42 millió forintért vett egy Porschét. Az ügyben már volt egy „híres" Porsche: Völner Pál fiától az eljárás során pont egy ilyen autót foglaltak le, a bíró azonban nem kapcsolta össze Schadl 42 milliós autóvásárlását az ifjabbik Völner piros sportautójával.

„12:30, Völner – Kossuth tér”

A keddi tárgyalási napon hosszan foglalkozott a bíróság azzal a nyolc naptárral, amit az ügyészség Schadl György budaörsi végrehajtói irodájában foglalt le 2021 novemberében. A naptárakban érdekes bejegyzések bukkantak fel:

szerepel bennük Varga Judit, Nagy Ádám, Bíró Marcell, Bolcsik Zoltán (a Belügyminisztérium rendészeti államtitkárát hívják így), de Varju László és Völner Marcell neve is, felbukkan egy olyan bejegyzés is, hogy: „Pintér (?)”. De volt egy olyan is, hogy „12:30, Völner – Kossuth tér”, valamint „Trócsányi ü.i.”, de volt egy olyan bejegyzés is, hogy „2020. március 3. Karmelita – Nagy A.”

Nagy Ádám neve többször is felbukkant a naptárban. Nagy Ádámnak hívják Rogán Antal kabinetfőnökét is, akinek Schadl a nyomozati iratok szerint vizsgákat intézett. Schadl a bíróságon állította: Völner Pál fiával, Marcellel soha nem találkozott.

Schadl állította: vannak olyan bejegyzések a naptárakban, amik tőle származnak. Viszont mivel az irodájába bárki bemehetett, több bizalmasát, köztük a vele elfogott sofőrjét, M. Viktort is volt, hogy kifejezetten kérte, hogy írjon be valamit a naptárába, nem tudták minden bejegyzésről azonosítani, hogy kitől származik. A „12:30, Völner – Kossuth tér” bejegyzésről sem F. Vivien, sem Schadl nem tudta megmondani, hogy ki írhatta be a naptárba.

A Schadlt védő Gellér Balázs írásszakértő bevonására tett indítványt, hogy meg tudják állapítani, melyik bejegyzés kitől származik, az ügyészség szerint ez azonban felesleges. Szintén bonyodalmat okozott a naptáraknál, hogy az ügyészség post-itekkel jelezte a naptárakon a bennük lévő érdekes neveket, dátumokat, ezzel azonban gyakorlatilag hozzányúltak a bűnjelekhez. Főleg, hogy elsőre az sem volt egyértelmű, hogy ezek a post-itek az ügyészségtől, vagy még a vádlottaktól kerültek rá a naptárakra.

Egyenlegmoncsi

Schadlék elszámolását több adathordozón, több Excel-táblázatban is vezették. Ezek egyike, a korábban többször is emlegetett Egyenlegmoncsit a bíró kedden közvetlenül a pingvines pendrive-ról nyitotta meg. A táblázatban található összegekből a koronatanú többmilliós tételeket kapcsolt Völner Pálhoz, állítása szerint ezek a pénzek hozzá kerültek.

Hol tartottunk a nyári szünet előtt?

F. Viviennek, a Schadl-ügy koronatanújának a keddi volt harmadik meghallgatása, hiszen a bíróság már a nyári szünet előtt elkezdte a kérdezését. F. vallomása azonban rendkívül hosszú, az ítélkezési szünet előtt odáig sem jutottak el vele, hogy az ügyészség, az ügyvédek, vagy akár maga Schadl elkezdjék őt kérdezni, akár szembesíteni a saját állításai ellentmondásával.

F. Vivien előző két meghallgatásáról itt írtunk bővebben:

Koronatanú: „Schadl azt mondta, hogy ebből a pénzből havi egymillió forintot fog adni Völner Pálnak"

F. Vivien kedden a bíróságon állította: Schadl György járt bent a minisztériumban Völner Pállal tárgyalni, de Völner is megfordult a budaörsi végrehajtói irodában. Azonban arról is vallott, hogy - Schadl bizniszén keresztül - neki is leesett negyvenmillió forint.

Koronatanú: Schadl sofőrje telefonált, hogy a Völnernek adott kenőpénzt "eurováltásnak" nevezzék az Excelben, mert nem tudták átadni neki a pénzt

„V.P.", vagy „Gyuri" jelölés fedte Völner Pált Schadl György házipénztárában, a koronatanú pedig arról is vallott, hogy az elszámolásban jószerivel eltűnt a határ a végrehajtói kar elnökének magánvagyona és budaörsi irodájának vagyona között - Schadl sajátjaként bánt mindennel. Sőt: akiben nem bízott, annak nem volt hajlandó segíteni a kinevezésével, annyival letudta az egész ügyet, hogy az illető „szar ember".

Ha elvesztette volna a fonalat, a Schadl-ügy minden fontosabb mozzanatáról beszéltünk a Fülke podcastban:

Fülke: A Schadl-ügy teljes története, A-tól Z-ig, Völnertől Vargáig

Elvesztette a fonalat? Nem tudta követni a meghallgatásokat? Felelevenítené a tudását? Közéleti podcastunkban összefoglaltunk mindent, amit a Schadl-ügyről tudni érdemes, kezdve a főszereplőktől és köreiktől, az általuk kiépített korrupciós hálózattól át a lebukásig és a következményekig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!