A strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságára tervezi vinni a Magyar Helsinki Bizottság azon momentumos fiatal aktivisták – Orosz Anna és Tóth Endre ma már a párt elnökségi tagjai, országgyűlési képviselők –, ügyét, akik még 2020 nyarán a külügyi tárca épülete előtti parkolóba vízzel eltávolítható krétafestékkel luxusjacht ábrát és LADY MRD feliratot festettek az aszfaltra.
A Magyar Helsinki Bizottság a honlapján számolt be a fenti hírről, a strasbourgi folytatásról, miután Magyarországon minden jogi lehetőséget kimerítettek. Az utolsó az Alkotmánybíróság volt, melynek döntéséről a hvg.hu is írt. A testület ugyanis decemberben arra jutott, hogy rongáltak a 2020-ban az aszfaltfestő momentumosok, így nem Alaptörvény-ellenes az elítélésük, hiába hivatkoztak a véleménynyilvánítás szabadságára.
Ezért nem Alaptörvény-ellenes az elítélésük, hiába hivatkoztak a véleménynyilvánítás szabadságára.
A momentumosok a „jachtparkoló” felfestésével állításuk szerint Szijjártó Péter külügyminiszternek kívántak segíteni, hogy mindig találjon parkolóhelyet. A párt akciójával arra utalt, hogy a politikust Magyarország egyik leggazdagabb embere, Szíjj László Lady MRD névre hallgató luxusjachtján fotózták le abban az évben az Adriai-tengeren, miközben Facebook-oldala szerint itthon dolgozott. Az ellenzéki párt aktivistái ezt az akciót 2021. februárjában megismételték.
Az ügy bíróság elé került, és az elkövetőket – tekintettel a kb. 30 000 forintra becsült kárra – szándékos rongálással elkövetett tulajdon elleni szabálysértés miatt figyelmeztetésben részesítették. Az ítéletet másodfokon is fenntartotta a bíróság, arra hivatkozva, hogy rongálással nem lehet véleményt nyilvánítani, továbbá a festékkel fújt felirat nem tűnt el magától, le kellett mosni.

Orosz Anna és Tóth Endre
Magyar Helsinki Bizottság
Ezután fordultak az érintettek panasszal az Alkotmánybírósághoz, arra hivatkozva, hogy politikai véleményük miatt büntették őket, ami Alaptörvény-ellenes, a felirat pedig könnyen eltávolítható volt. Az Alkotmánybíróság elutasító döntését egyébként a Magyar Helsinki Bizottság úgy kommentálta: úgy tűnik, „lehet krétával az aszfaltra rajzolni, ám csak otthon, a négy fal között”.