szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

"Hallgattassék meg a másik fél is!" - így kezdte hosszú magyarázatát K. Endre.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

K. Endre, akinek kegyelmet adott Novák Katalin, hosszú Facebook-bejegyzésben fejtette ki álláspontját a bicskei gyermekotthonban történtekkel és az őt ért kegyelmi döntéssel kapcsolatban - szúrta ki a Világgazdaság. Ugyan a poszt végén szerepel Kónya Endre neve, de azt egy "A bicskei gyermekotthon igazgatóhelyettese voltam" nevű Facebook-oldalon jelent meg.

Korábban K. Endre csak annyit volt hajlandó mondani a 444-nek megkeresésére, hogy nem kíván nyilatkozni, azonban most hosszú bejegyzésben osztotta meg az álláspontját, amennyiben valóban ő írta a bejegyzést.

 

"Sok évi meghurcoltatás és megaláztatás után úgy döntöttem én is megszólalok és az érem másik oldalát tárom fel a bicskei gyermekotthonban több, mint hét évvel ezelőtt történt eseményekről, az azt követő eljárásokról, amelyek a mai napig megosztják a kisváros lakosságának a véleményét és az újabb, politikai hátterű célszemély (köztársasági elnök) ellen folytatott média hisztéria kapcsán jelenleg is borzolják a kedélyeket most a kegyelmi döntés kapcsán" - így kezdődik a bejegyzés.

Magát egész életében jogkövető, tisztességben megőszült, becsületes pedagógusnak vallja, és azt írja, hogyha nem vele történik mindez, akkor el sem hiszi. Úgy véli, hogy Novák Katalin ellen most sötét középkort idéző boszorkányüldözés folyik.

"Azt már most ki tudom jelenteni, ha tudom, hogy a kegyelem ilyen viharokat kavar, akkor bár arra minden ok megvolt, nem élek vele, sőt még az is megfordult a fejemben, hogy kérem a visszavonását, de ezt már nem lehet" - olvasható a bejegyzésben.

A Kónya Endre nevében írt posztban továbbá az olvasható, hogy K. Endre határozottan tagadja, hogy segítséget adott volna pedofil bűncselekmény elkövetéséhez és elleplezéséhez. "Nem voltam, nem vagyok és nem leszek pedofil, a leghatározottabban elítélem a pedofília bármilyen formáját, együttérzek az áldozatokkal" - áll a bejegyzésben.

A bejegyzés szerint K. Endre felesége nyújtotta be a kegyelmi kérvényt 2022 júliusában. A felesége a bejegyzés szerint kegyelmi kérvényében a következőt írta: „Meggyőződésem, hogy a pedofiliától valóban meg kell védeni a kiszolgáltatott gyerekeket, de aki ezt a förtelmes bűncselekményt elköveti, azt csak a minden kétséget kizáró bizonyíték alapján szabad elítélni, tisztességes bírósági eljárás során, de a lehető legszigorúbb módon. A bicskei gyermekotthonban történt pedofiliával kapcsolatos botrány „hevében” ártatlanul meghurcolt és tönkretett tisztességes, becsületes férjem kálváriája megdöbbentette közvetlen környezetünket, rokonokat, barátokat, ismerősöket, úgy az anyaországban, mint szülőföldünkön, Erdélyben.”

"Nem tudhatom, hogy az elnök asszony fejében pontosan mi játszódott le az irgalmas döntése meghozatalakor, de a döntés alapjául szolgáló tényeket jól ismerem" - folytatja K. Endre nevében a nyílt levél szerzője. A bejegyzés szerint K. Endre kegyelmi döntésével kapcsolatban nem történt semmilyen történysértés "nem kért senki semmit ezért a döntésért, nincs semmilyen rejtélyes háttéralku, nincsenek olyan háttérkapcsolataim, amelyeket most sokan emlegetnek" - olvasható a "A bicskei gyermekotthon igazgatóhelyettese voltam" nevű Facebook-oldalon.

A bejegyzésben csak ezek után kezdődik el K. Endre történetének részletes ismertetése, mely szerint 2016 őszén a bicskei gyermekotthonban kirobbant pedofíliai ügy kapcsán 2017 tavaszán a Székesfehérvári Nyomozóügyészség vádat emelt ellene anélkül, hogy rendőrségi meghallgatáson vett volna részt 1 rendbeli kényszerítés hatósági eljárásban bűntettében és 1 rendbeli vesztegetés hatósági eljárásban bűntettében lett másodrendű vádlott. 2019. november 25.-én a Székesfehérvári Járásbíróság másodrendű K. Endrét bűnösnek találta 1 rb. bűnsegédként elkövetett kényszerítés hatósági eljárásban bűntettében valamint 1 rb. vesztegetés hatósági eljárásban bűntettében, amiért a bíróság - büntetlen előélete ellenére halmazati büntetésül – 3 év 4 hónap szabadságvesztésre, 5 év 18. életévét be nem töltött személyek nevelésével, gyógykezelésével és gondozásával kapcsolatos valamennyi tevékenységtől, mint foglalkozástól eltiltásra, mellékbüntetésül 4 év közügyektől eltiltásra ítélte.

K. Endre 2021. november 2-án vonult be a Baracskai BV Intézetbe, majd onnét 2023. márciusban reintegrációs őrizetbe került.

A levél szerzője úgy fogalmaz, hogy az ítéleti tényállást megalapozó tényeket olyan egymással és önmagában is ellentmondásban álló, több esetben közvetett tudomással bíró tanúktól származó tanúvallomásokból építette össze az ügyészség, majd a bíróság, amelyek nem álltak össze olyan zárt láncolattá, amely alapján kétséget kizáró bizonyossággal meg lehetett volna állapítani K. Endre bűnösségét.

K. Endre nevében megjegyzik, hogy az eljárás során a gyermekotthon több tagja K. Endre mellett tett vallomást, "magyarul a bírósági tárgyaláson mellettem tanúskodtak olyan  gyerekek, amikor az egyértelműen ez nem állhatott érdekükben" - olvasható a bejegyzésben. K- Endre elítélésemben pedig a levél szerint szerepet játszott egy már túlkoros fiatal, "közvetett tudomású vallomása", akit korábban miután kikerült a gyermekotthonból drog rehabilitációra vitte el K. Endre a szabadidejében. "Az igazgató kitiltotta őt az intézményből, mert rossz hatással volt a többiekre. Ő lett a pedofil-botrány kirobbantója, ő tette a feljelentést és információink szerint a sértetteknek adott kártérítések megszerzésében, szétosztásában is szerepet játszott" - állítja a K. Endre nevében írt levél szerzője. A szöveg szerint K. Endre tagjadja, hogy pénzért cserébe azt kérte volna az egyik gyermektől, hogy vonja vissza az igazgató ellen tett vallomását.

Az eljárásra vonatkozóan pedig az szerepel a bejegyzésben, hogy az egy koncepciós eljárás volt, amely előre megszerkesztett forgatókönyv alapján zajlott, előre kiosztott szerepek alapján. "A bíróság a védelem egyetlen tanúját sem tartotta érdemesnek meghallgatni (8 tanúnkból senkit sem hallgatott meg)" - így folytatódik a bejegyzés, amely szerint a Fejér Megyei Főügyészség felületesen kezelte az ügyet, szóvivőjük több alakalommal is félretájékoztatta a közvéleményt, ezzel is hangulatot keltve.

K. Endre nevében arról is ír a levél szerzője, hogy ki állhatott a koncepciós per mögött. "Az ellenem elkövetett karaktergyilkosság hátterében mindvégig egy bosszúálló, felsőfokú végzettség nélküli volt munkatárs, egy budapesti székhelyű alapítvány „trénereként” tevékenykedő személy állhatott, akinek munkája sok kívánnivalót hagyott maga után, amit közvetlen feletteseként többször szóvá tettem, mulasztásairól jegyzőkönyvet készítettem. Munkaviszonya a gyermekotthonban nem az általa kívánt módon szűnt meg, aminek én is részese voltam. Ő biztosította a bulvárcsatorna stábjának támogatását, akik állandó jelenlétükkel, a sértettek befolyásolásával, szervezésével, irányításával, a tárgyalásokra történő fuvarozásukkal, vagy ha a helyzet úgy kívánta, távoltartásukkal gyakoroltak hatást a bíróság munkájára" - fogalmaz a bejegyzés szerzője.

A levél szerint K. Endre az ügy összes körülményére, a korára és az egészségi állapotára figyelemmel, szükségesnek és indokoltnak érzi azt, hogy Novák Katalin kegyelemben részesítette. A teljes bejegyzést itt olvashatja el.

 

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!