Tetszett a cikk?

Indoklás nélkül akarták törölni, most indoklás nélkül meghagyják.

Nem sokkal március 15. előtt nyújtotta be a kormány azt az „egyes gazdasági és vagyongazdálkodási tárgyú törvények módosításáról” szóló, össze nem függő témák egész sorát tartalmazó törvényjavaslatot, amely szerint törölték volna a „nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonnak minősülő, műemléki védelem alatt álló építmények” közül a budai Várban a Táncsics Mihály utca 9. szám alatti épületet, amelyből 1848-ban a forradalmárok kiszabadították az akkor még Stancsicsnak hívott Táncsics Mihályt. Az épület a II. világháború után jóvátételként amerikai tulajdonba került, és csak 2007-ben lett a magyar államé.

A Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter által jegyzett, bár más tárcák hatáskörét is érintő törvényjavaslat egy szóval sem indokolta, miért törölnék a kiemelt műemlékek közül ezt a történelmi emlékhelyet, pedig az indoklás kötelező lenne. Csak a sajtó találgatott, hogy esetleg a régészeti munkák miatt vált szükségessé a törlés, mivel ezek folytatásához elképzelhető, hogy meg kell bontani a falak egy részét, amit az épület jelenlegi státusza nem tenne lehetővé.

Most viszont az országgyűlés törvényalkotási bizottságának honlapján megjelent a testület kormánypárti tagjainak javaslata a csütörtöki ülésre, hogy a Táncsics-börtönre vonatkozó mondatot hagyják ki.

Indoklás most sincs.

Az erőviszonyok és a gyakorlat alapján csaknem biztosra vehető, hogy a bizottság ezt elfogadja, az országgyűlés egésze pedig a jövő héten megszavazza. Tehát nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonnak minősülő, műemléki védelem alatt álló építmény marad a Táncsics Mihály utca 9., csak azt nem lehet tudni, hogy mi volt a vele kapcsolatos huzavona oka.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!