szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tanú szerint egy kis országban élünk, ahol „a végrehajtói szakma belterjes, így keringenek hírek, kialakulnak vélemények”.

Folytatódott a Schadl–Völner-ügy tárgyalása, ahol a bíróság az ügy első számú tanúját hallgatta meg. A férfi elmondása szerint a Külügyminisztérium alkalmazottja volt diplomáciai szolgálatban, közben az egyetemen állami egyházjogot tanított, amikor inkább az Igazságügyi Minisztérium alá tartozó végrehajtás kezdte el érdekelni 2017 környékén. Ekkor már ismerte az akkori igazságügyi minisztert, Trócsányi Lászlót.

A tanú 2018 szeptemberében kezdett el dolgozni Monoron végrehajtó-helyettesként Szabó Balázs alatt. A nyomozati anyag szerint Szabó egyike volt azoknak a végrehajtóknak, akiktől a kinevezésükért cserébe Schadl György védelmi pénzt szedett be.

A Telex beszámolója szerint a tanúvallomás visszatérő eleme volt, hogy a tanú sok névre, helyzetre nem emlékezett a bíróságon, amit azzal magyarázott, hogy ő a részletekkel nem foglalkozott, sokat dolgozott. Ilyen volt például, amikor a tanú azt állította, egészen addig nem találkozott Schadl Györggyel, a végrehajtói kar akkori elnökével, amíg ő maga Monorra nem került. Később viszont már azt mondta, hogy úgy emlékszik, Schadl a vizsgabizottság tagja volt az ő végrehajtói szakvizsgáján még 2018-ban.

A tanú szerint egy kis országban élünk, ahol „a végrehajtói szakma belterjes, így keringenek hírek, kialakulnak vélemények”. Elmondása szerint a végrehajtókari gálavacsorákon lehetett információkhoz jutni, ugyanis „éjfél és a ginek után megeredtek a nyelvek”.

A férfi azt is elmondta, hogy a korrupciós ügy kirobbanásakor beszélt egy büntetőszakos ügyvéddel, és jegyzeteket is készített az általa hallottakról. A bírónő furcsának találta, hogy ezekből már szinte semmi se jut eszébe, a tanú azonban még arra sem tudott választ adni, miért jegyzetelte le ezeket a dolgokat, illetve hogy pontosan kitől hallotta az információkat. Arra sem emlékezett, hogyan mentek az osztalékfelvételek Szabó Balázs monori irodájában, ahol ő volt a végrehajtó-helyettes. A tanú 2020-ban hagyta ott az irodát, ám először azt sem tudta megmondani, miért. Később úgy emlékezett, hogy a fizetést kevesellte.

A bíró több alkalommal is idézett a tanú ügyészségen tett vallomásából, 2021-ben például azt nem tudta megmondani, Szabó Balázs hogyan lett végrehajtó. A tanú azt mondta, hogy „2015-től kezdve jól látható volt, hogy teljesen más területről érkező, semmilyen szakmai múlttal nem rendelkező személyek kerültek” végrehajtói pozícióba. Itt érdemes megjegyezni, hogy Schadl György 2015-ben lett a végrehajtói kar elnöke. A tanú az ügyészségen azt is mondta korábban, hogy „akikből később végrehajtó lett, azoknak vissza kellett osztani a pénzt Schadlnak”. Erre a tárgyaláson már úgy hivatkozott, hogy „ez olyan kari információ”, de közvetlen forrásból ezt nem erősítették meg, csak hallomásból tud róla.

Az ügyészségen korábban azt is mondta, nem hiszi, hogy Schadl György egyedül képes volt megírni a recenzióját Nótári Tamás: Tényálláskezelés és szónoki taktika Cicero védőbeszédeiben című könyvéről. Szerinte Schadl nem olvasta Cicero védőbeszédeit, és nem foglalkozott olyan mélységben a római joggal, hogy egy ilyen recenziót képes lett volna magától megírni. Azonban ezt is csak a személyes vélelmezésének titulálta, konkrétumot erről sem tudott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!