szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerették volna kihallgatni, de megtagadta a vallomástételt.

Még tavaly decemberben fogták el Berlinben azt a 23 éves német állampolgárt, aki ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki, mert a hatóságok feltételezték, hogy ő a 2023. februárban Budapesten elkövetett támadássorozat egyik elkövetője.

Az illetőt eljárást folytató Budapesti Rendőr-főkapitányság Életvédelmi Osztály nyomozói 2024. június 28-án az osztrák-magyar határon vették át, majd Budapestre vitték, ahol életveszélyt okozó testi sértés bűntett kísérlete és súlyos testi sértés bűntett kísérlete megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki

A gyanúsítottat, aki megtagadta a vallomástételt, őrizetbe vették, és kezdeményezték letartóztatását, áll a rendőrség közleményében,

Az nd.aktuell szerint kiadatásra annak ellenére került sor, hogy a szövetségi alkotmánybíróság azzal nem értett egyet. A szövetségi alkotmánybíróság sajtóközleménye szerint a berlini főügyészséget délelőtt 11 óra körül értesítették arról, hogy helyt adtak a német állampolgár azon kérelmének, amiben tiltakozott a kiadatása ellen, de már késő volt, ekkora átadták a magyar hatóságoknak.

Mint írták, a fellebbviteli bíróság 2024. június 27-i végzésében jóváhagyta a kiadatást, a döntésről a kérelmező meghatalmazott képviselője pedig csak délután fél hatkor értesült, ők pedig csak órákkal a kiadatási folyamat megkezdése után hozták meg azon határozatot, mely szerint az illetőt nem lehet átadni a magyar hatóságoknak meg a még benyújtandó alkotmányjogi panaszról szóló döntés meghozataláig, de legfeljebb hat hétig.

Martin Schirdewan, a Baloldali Párt (Die Linke) társelnöke szerint német kormánynak most mindent meg kell tenni, hogy hazatérhessen, és “biztosítani kell neki a jogállamiságnak megfelelő, tisztességes eljárást”.

Tavaly februárban egy magyarokból és külföldiekből álló vegyes társaság négy támadást hajtott végre Budapesten, találomra kiválasztott emberek ellen. Olyanokra támadtak, akikről feltételezték, hogy a kitörés napja nevű neonáci rendezvényre érkeztek. (Később volt egy olyan támadás is, amelyet éppen a szélsőjobboldali rendezvényre érkezők követtek el.)

A budapesti rendőrök három embert (két német és egy olasz állampolgárt) azonnal elfogtak, további 14 elkövető ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki, közülük eddig hármat fogtak el külföldön, közülük adtak ki most egy személyt a magyar hatóságoknak.

Mindeközben van olyan is a támadással megvádolt személyek közül, aki már hazatérhetett. A nemrég európai parlamenti mandátumot szerző Ilaria Salis tavaly februári tartóztatták le, majd idén május 23-án 16 milliós óvadék fejében kiengedték a börtönből és bűnügyi felügyelet alá helyezték, nemrég pedig kiengedték a budapesti házi őrizetből, és vissza is utazott Olaszországba.

Ami Ilaria Salis egyik feltételezett olasz bűntársát, Gabriele Marchesit illeti, a magyar hatóságok szerették volna elérni, hogy az olasz hatóságok kiadják a férfit, de a milánói ügyészség ezt elutasította arra hivatkozva, hogy az országunkban megvan a kockázata annak, hogy embertelen bánásmódban részesül majd.

Olaszországban korábban szélesebb körű felháborodást váltottak ki azok a fotók, amelyeken Salist megbilincselve, rabláncon kísérték be az előzetes budapesti tárgyalására, és ügyvédének küldött leveléből kiderült, hogy a szélsőbaloldali antifasiszta aktivistát nagyon rossz körülmények között tartják fogva az egyik magyarországi börtönben. Az üggyel az olasz kormány is foglalkozott, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök még Orbán Viktor miniszterelnökkel egyeztetett miatta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!