Tetszett a cikk?

Saját zsebből kellett hónapokig finanszíroznia a gyerekek helyszíni gyorslabor-vizsgálatát annak a 3. kerületi gyermekorvosnak, akinek még tavasszal tiltották meg, hogy a szülők önköltségi alapon legalább a vérvizsgálatok anyagköltségét kifizessék. Miután erről nyilatkozott az egyik híradóban, ellenőröket küldtek az óbudai rendelőbe, ahol ő is praktizál, hogy ellenőrizzék az illegális tápszerreklámokat. Csak mert egy logóval ellátott takarót raktak a szakadt vizsgálóágyra, amin a gyerekeket kezelik – mutatjuk a fotókat!

Hiába szükséges a gyerekek ellátásához, hónapokig mégsem végezhetett gyorslabor-vizsgálatokat, mert a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) nem engedte, hogy a szülők kifizessék ennek a költségét – emiatt fordult a nyilvánossághoz még májusban Dr. Schuler Zsófia gyermekorvos. Pedig semmiféle nyerészkedésről vagy átláthatatlan pénzmozgásról nem volt szó: az 1000-2000 forintos összegekről számlát adott, utalással rendezhették a szülők, és még adózott is utána. Ráadásul minden haszon nélkül, csak a tesztanyag árát kérte el, a munkájáért semmit nem számított fel.

A modern gép eleve szülői adomány volt

A modern eljárást biztosító gépet eleve nem is az állami fenntartó finanszírozta, szülői adományként kapta a praxisa. A gyorslabornak hála, a vérkép vizsgálattól kezdve különféle tesztekig addig nem kellett a beteg gyerekeket az ügyeletes kórházba továbbküldeni, mert ott helyben el tudták végezni. Ráadásul a kicsik számára nem jelentett tortúrát, egyetlen ujjbegy szúrással megvolt. „Pár perc alatt kiderül belőle például, hogy vírusos vagy bakteriális fertőzésről van-e szó, ezzel lecsökken az antibiotikum-használat. Arról nem beszélve, mennyi fájdalomtól és stressztől kíméli meg a gyerekeket és rengeteg időt spórol meg a szülőknek” – sorolta kérdésünkre a gyermekorvos.

Másképp napokba telik a vérvizsgálat eredménye

A tiltás ellenére a vizsgálatokat a szükséges esetekben továbbra is elvégezte, így ennek költsége a gyermekorvosi praxisnak járó állami juttatásból jött le – vagyis gyakorlatilag ennyivel kevesebb lett havonta a fizetése. „Mi gyermekorvosok egy adott finanszírozási összegből kell, hogy gazdálkodjunk, ebből fedezünk mindent, az asszisztens bérköltségétől kezdve a járulékokon át a fogyó anyagokig, vagyis az utolsó gumikesztyűig. Mivel már nem kérhetem el a gyorslabor-vizsgálatoknál még a tesztanyag árát sem, ez is mínuszként jelenik meg” – magyarázta.

„De mit tegyek, ha mondjuk péntek délután behoznak egy lázas, 3 hónapos csecsemőt? Küldjem el a kórházba, ahol valószínűleg órákat kell várni, utána pedig 1-3 nap alatt lenne meg az eredmény?” – tette fel a kérdést. Mivel a szülők nagyon támogatók voltak, továbbra is felajánlották, hogy ezt kifizetik.

Dr. Schuler Zsófia elmondta, a NEAK szerint úgy kérhetett volna – az előírásoknak megfelelően – pénzt a gyorslabor-vizsgálatokért, ha az egész kerület számára biztosította volna ezt a szolgáltatást, de ezt a volument a gyermekorvosi praxisban nem tudja, és nem is szeretné vállalni.

A gyerekorvos arra hívta fel a figyelmet, hogy a jelenlegi szabályozás teljesen logikátlan, hiszen például a jogosítvány kiállításához szükséges vizsgálatért díjat kérhetnek az orvosok, ahogy a Magyar Orvosi Kamara (MOK) díjtétel táblázata alapján adott esetben a vérvételért is kérhető volt térítés. „Azért is érthetetlen, mert az állami egészségügynek pénzt és időt spórolunk a gyors-laborral, hiszen az állami laborkapacitást tehermentesíti” – jegyezte meg a gyermekorvos.

Jöttek a reklámokat ellenőrizni

Nem sokkal azután, hogy az RTL Klub híradójában Dr. Schuler nyilatkozott a gyorslabor-vizsgálatok leállításáról, a népegészségügyi központ ellenőrzést tartott a Vörösvári úti rendelőben, ahol ő is praktizál. Méghozzá arra hivatkozva érkeztek az ellenőrök, hogy a szabálytalanul elhelyezett tápszergyártó reklámokat jöttek felülvizsgálni. „Kiderült, hogy abba próbáltak belekötni, hogy a tévériportban az egyik vágóképen látszott az a vizsgálóágy, amit az egyik tápszercégtől kapott fedőanyaggal kellett letakarni. Nem a kéretlen reklám miatt, hanem azért, mert elképesztően rossz állapotú, és erre kellene felfektetni a gyerekeket” – mondta a gyerekorvos.

Az orvosi rendelővel egy épületben működik a 3. kerület védőnői szolgálata is, információink szerint végül rajtuk csattant a gyerekorvos médiamegjelenése utánra időzített ellenőrzés. Egy névtelenséget kérő forrásunk szerint a védőnőknek fogalmuk sem volt, minek köszönhetik az ellenőrzést, és mégis milyen tiltott reklámokat keresnek rajtuk.

A terítő a baj, nem az, amit letakartak

„Bevett dolog, hogy a különféle egészségügyi cégektől kis matricákat kapunk, ezeket szoktuk jutalomként odaadni a kicsiknek bátorításként, vagy a vizsgálatok után jutalomként. Ezeket vakarták le a kollégák innen-onnan, mert nem értettük, mégis mit akarnak ezzel az ellenőrzéssel” – mesélte a rendelőt belülről jól ismerő forrásunk.

A revíziót kiváltó ágyról sikerült fotókat készíteni, így néz ki, már ha nem terítik rá az inkriminált terítőt:

Ilyen a szakadt vizsgálóágy – terítő nélkül
HVG
Ezt valóban jobb, ha letakarják
HVG

„A betegvizsgáló asztalunk méltó szimbóluma az állami egészségügy állapotának: szakadt, rohad, szétesik, és hiába próbáljuk takargatni” – jegyezte meg Dr. Schuler Zsófia.

Nincs hivatalos válasz

Mind a gyorslabor-vizsgálatok térítésére, mind az időzítettnek tűnő vizsgálatra nézve eljuttattuk kérdéseinket a NEAK-hoz több csatornán is, de nem kaptunk választ.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!