Péntekre meglesz a főpolgármester-választás újabb eredménye, de Karácsonyon és Vitézyn is múlik, hogy ez már a végeredmény lesz-e
Úgy tűnik, mind Karácsony Gergely, mind Vitézy Dávid „garanciális” feltételeit elfogadva indul kedden a főpolgármester-jelöltekre június 9-én leadott mintegy 800 ezer voks újraszámolása, amelynek végén, pénteken újabb eredményhirdetés lesz. Ám ez még nem biztos, hogy végeredmény is lesz, könnyen sohavégetnemérős lehet az elmúlt 30 év legszorosabb főpolgármester-választása. A következő kör azután indulhat, ha valamelyikük nem fogja elfogadni az összes szavazat újraszámlálása után kihozott eredményt.
Karácsony Gergely már majdnem azt hihette, hogy vége van, és ő nyert. Június 9-én megvolt a választás, másnap hajnalban pedig kiderült, hogy 324 vokssal ő nyert egy újabb ötéves ciklust. Egyetlen esélyes kihívója, Vitézy Dávid, valamint Karácsony maga is fellebbezett az eredmény ellen, így újraszámolták az érvénytelen voksokat, június 14-én pedig 41 vokssal ismét kihozták, hogy Karácsony nyert. Majd, miután ő, illetve Vitézy is a Kúriához fordult, 26-án a Kúria is kimondta, hogy Karácsony nyerte a választást.
A főpolgármester ezt látva dőlhetett egy picit hátra, hiszen a Kúria döntése jogerős volt. Azt, hogy hitt a győzelmében, jól mutatja, hogy ezt követően már felvette megbízólevelét, és megköszönte a szavazatokat. A jogerős döntéssel szemben egy speciális jogorvoslati formaként, alkotmányjogi panasszal viszont még lehet fordulni az Alkotmánybírósághoz, ha az ember azt gyanítja, hogy a kúriai döntés sérti az Alaptörvényt. Ezzel a lehetőséggel azonban már csak Vitézy Dávid élt, miután a Facebookon gratulált is Karácsonynak a teljesen új választás kiírását kérő, a Kúriához benyújtott indítványa elutasításához.
Az Alkotmánybíróság július 5-én döntött, határozata pedig új helyzetet teremtett. Gyakorlatilag helyt adott ugyanis a testület Vitézy Dávid panaszának, még ha formailag csak annyit tett is, hogy a Kúria döntését megsemmisítve új eljárásra kötelezte a bírói fórumot. Azért, mert megállapították, hogy Vitézy tisztességes eljáráshoz fűződő joga sérült azáltal, hogy a javára visszalépő Szentkirályi Alexandra nevét túl vékony filctollal húzták le a szavazólapról, így több voks is mellémehetett. Ahogy az várható volt, miután az Ab kifogásolta a döntést, a Kúria másodszorra már másképp is döntött. Méghozzá – ahogy az szintén várható volt – úgy, hogy az összes főpolgármesteri voksot újraszámoltatják. A mintegy 25 ezer, eredetileg érvénytelennek nyilvánított szavazathoz már nem nyúlnak, hiszen azokat az előző körben már érvénytelen péniszestül újraszámolták.
Mi következik most?
Újraszámolás! Igen, az összes érvényes szavazaté, ami 782 110-et jelent. Ez hatalmas mennyiség, emiatt eszelős munka is – illúzió, hogy erre elég lenne egy nap úgy, mint ahogy az érvénytelen 25 ezerre elég volt. A jogszabály szerint hat nap van arra, hogy az egészet újraszámolják, és ezt a munkát már kedden el is kezdik. Ebből viszont már az következik, hogy még a héten lesz eredmény, lapunk információi szerint már péntekre meghirdetett újabb ülésén határozatot hoz az NVB az újraszámolás után kialakult eredményről. Aznap fog tehát eldőlni, hogy a következő öt évben ki fogja irányítani a fővárost.
Vagy mégsem. Ugyanis a július 12-i eredményt is meg lehet támadni, vagyis az egész kör indulhat újra: NVB, Kúria, Alkotmánybíróság.
Némi túlzással még azt is mondhatjuk, hogy elég, ha október elsejére tudjuk, ki a főpolgármester, hiszen Karácsony mandátuma – ahogy az ország összes jelenlegi polgármesteréé is – csak akkor jár le.
Mozgástér
Az újraszámolás lezárásáig, vagyis várhatóan péntekig hivatalosan egyik főpolgármester-jelölt sem tehet semmit. Vitézy kihasználta összes jogorvoslati lehetőségét, Karácsony Gergely pedig csupán az utolsót, az alkotmánybírósági lépcsőt hagyta ki, mostanra pedig már nincs lehetősége, hogy odáig vigye vélt vagy valós igazát.
Így péntekig marad mindkét jelöltnek az az egyetlen fegyver, amit várhatóan intenzíven használni is fognak, a kommunikáció.
Karácsony Gergely vasárnap este, a Kúria újraszámlálásról hozott döntése után a Facebookon kisebb önellentmondásba keveredett saját magával. Vasárnapi posztjában ugyanis már azt sejtette, hogy miként az Alkotmánybíróság, úgy a Kúria is politikai elvárásoknak kíván megfelelni a szavazatok újraszámlálásával. Korábban viszont, amikor a Kúria jogerősen az ő győzelmét állapította meg, még azt írta, „természetesen elfogadom a független magyar bíróság döntését”.
Hétfőn pedig már a Nemzeti Választási Bizottság felé fogalmazott meg négy elvárást.
- A szavazólapokat, urnákat ne vigyék be az NVB Alkotmány utcai székházába, ne bontsák fel a delegáltak jelenléte nélkül. Karácsony elsőként a teljes választás megismétlését szerette volna elérni arra hivatkozva, hogy az érvénytelen szavazatok urnáit úgy bontották meg, hogy az ellenzéki delegáltakat nem várták be vele, ezzel pedig lehetőség nyílt a szavazólapok manipulálására. Ezért kéri azt garanciaként, hogy ezúttal
- az urnák és a szavazólapok felbontásakor legyenek ott az NVB ellenzéki delegáltjai mintegy kontrollként, hogy megakadályozzák az esetleges manipulációt.
- Ugyanezért szeretné azt a főpolgármester, hogy az újraszámlálási folyamatba vonják be a teljes nyilvánosságot, az ellenzéki delegáltak mellett legyen ott a sajtó, hogy kiszúrják, ha valaki stiklizne vagy egyszerűen csak hibázna.
- Hasonló megfontolásból kéri azt is, hogy vonjanak be a folyamatba nemzetközi megfigyelőket is, akik ugyan a választás napján jelen voltak, azóta viszont már nem kísérik figyelemmel a folyamatokat.
Karácsony állítja: ha ezt a négy garanciát nem kapja meg, azt választási csalásra tett kísérletként fogja értékelni.
Ezen elvárások közül az elsőt már teljesítette az NVB, hiszen nem fogják mozgatni a szavazólapokat, kerületenként egy helyszínen, a helyi választási irodák bevonásával fogják újraszámolni azokat, Karácsony tehát tehet egy pipát. Ugyanúgy, ahogy a harmadik és negyedik elvárásai mögé is, hiszen a Telex beszámolója szerint az NVB ülésén úgy döntöttek, hogy az újraszámolás sajtónyilvános lesz, valamint megfigyelők – magyar és nemzetközi – is jelen lehetnek. Karácsony második garanciális kérése is teljesül, mivel az NVB ellenzéki tagjai is a teljes folyamatnál jelen lehetnek, és ellenőrizhetik a munkát. Ennek teljesítése a választási szervek érdeke is volt, hogy a több mint egy hónapra húzódó választási procedúra végére pont kerüljön.
Vagyis Karácsony könnyen teljesíthető, szinte magától értetődő elvárásokat fogalmazott meg. Ez jelentheti azt, hogy akármi is lesz pénteken az eredmény, bele kell törődnie, hiszen a saját szabályai alapján is tisztességes volt a folyamat. De jelentheti azt is, hogy kifogásokat fog keresni. Például az, hogy a nemzetközi megfigyelők jelenlétét lehetővé teszik, nem jelenti kapásból azt, hogy hívják is őket. Vagy a sajtónyilvános újraszámolás is jelentheti azt, hogy mondjuk csak az előtérben várakozva követheti a sajtó a folyamatot. Ha pedig akár egy urnát is úgy bontanak meg, hogy nincs a közelben ellenzéki delegált, várhatóan a főpolgármester ezt is jelezni fogja.
Viszont az, hogy ezzel Karácsony képes lenne befolyásolni az újraszámlálás végkimenetelét, már kétséges. Ugyanúgy, ahogy az is, hogy milyen mozgástere nyílik, ha végül megfordul az eredmény, és az újraszámolás után az NVB nem őt, hanem Vitézy Dávidot hozza ki győztesnek. Karácsony hétfői sajtótájékoztatóján a Magyar Hang direkt rákérdezett, mit fog lépni, ha feltételei nem teljesülnek, erre pedig a főpolgármester egyelőre nem tudott válaszolni, és az NVB-nek az újraszámolás lebonyolításáról szóló döntése után sem tett közzé reakciót cikkünk megjelenéséig.
Megtette viszont ezt Vitézy Dávid, aki Facebook-posztjában jelezte: „Mind a Karácsony Gergely által, mind az általam ma megfogalmazott garanciális feltételek teljesülnek”. Hozzátette: bízik benne, hogy „az újraszámlálás az NVB által elfogadott garanciák mentén, mindenki számára megnyugtató rendben zajlik majd le”. Vitézy ugyanis előzőleg maga is közzétett egy Karácsonyénál rövidebb, 3 pontos garanciacsomagot, de az ő minden feltétele is teljesülni látszik az NVB által megszavazott menetrend és kondíciók alapján.
Vitézy ezeket a feltételeket támasztotta:
- A szavazólapokat tartalmazó urnákat a jogszabályok szerint lezártan őrzik a 23 kerület polgármesteri hivatalaiban a választás óta a kerületi helyi választási irodák. A lezárt urnák felnyitása csak a kellő garanciális elemek mellett történhet: az NVB delegáltak, a sajtó és a három, a szavazólapokon választható főpolgármester-jelölt (Grundtner András, Karácsony Gergely és Vitézy Dávid) által delegált megfigyelők jelenlétében.
- Minden kerületben meg kell arról győződnie a nyilvánosságnak és a delegáltaknak, megfigyelőknek egyaránt, hogy kellő biztonsággal kizárható-e, hogy a szavazólapokhoz bárki hozzáférhetett a kerületi polgármesteri hivatalok épületeiben, ahol eddig őrizték azokat.
- Az újraszámlálások során végig, minden kerületben biztosítani kell a lehető legszélesebb nyilvánosságot; a sajtó és a három főpolgármester-jelölt megfigyelőinek részvételét, ahogy azt is, hogy a megfigyelők esetleges észrevételei és panaszai azonnal jegyzőkönyvezve legyenek az NVB számára.
Noha a körülményekkel, feltételei teljesülése nyomán mindkét szereplő elégedett lehet, ebből még nem következik, hogy feltétlenül, hogy ha a másikat hozzák ki győztesnek az összes voks újraszámlálása után pénteken, akkor biztosan elfogadná ezt, és gratulálna ellenfelének. Ráadásul Karácsony és Vitézy az utóbbi egy hónapban kritikáikkal – akarva-akaratlanul – gyakorlatilag a választási rendszert és az abba vetett választói bizalmat kezdték ki. Előbbi története arra épült, hogy a Fidesz minden létező eszközével próbálja ellehetetleníteni, hogy újrázzon a város élén, míg Vitézy ellenzéki összejátszást sejtetett a DK-s kerületek és a Szentkirályi neve fölött húzott vékony vonalak között. Az elmúlt hetek eseményei közben arra sarkallhatják a kormányt, hogy ismét hozzányúljanak a választási törvényhez, és például jogszabályban rögzítsék, hogy milyen, viszonylag szűk eredménykülönbség esetén legyen automatikus újraszámolás, elkerülve a mostanihoz hasonló jogi hercehurcát. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a hétfői kormányinfón pontos számot ugyan nem mondott, de elképzelhetőnek tartotta egy automatikus újraszámolási mechanizmus beépítését a választási rendszerbe.