Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Kilenc hónapig volt letartóztatásban az a három nő, akit a rendőrség azzal gyanúsít, hogy éveken át működtettek egy kriptovaluta-befektetésnek álcázott piramisjátékot. Teljesen most sem szabadok, mert lakóhelyüket nem hagyhatják el. “Velünk csak jól járhat” – szólt a mesés hozamot ígérő, már felszámolás alatt álló cég szlogenje, és bár volt, akinek egymilliárdos egyenlege volt, ezekből a többség nem látott egy fillért sem.

Kilenc hónappal a tavaly októberi elfogásuk után, idén július elején szabadulhatott a rácsok mögül az utóbbi évek talán legnagyobb magyar kriptobűnügyének három gyanúsítottja, bár teljes szabadságukat nem nyerték vissza. A Fővárosi Főügyészség a HVG-nek megerősítette: a letartóztatásuk ugyan megszűnt, de a bíróság “mindhárom gyanúsítottat nyomkövetővel biztosított, a lakóhelyük elhagyását megtiltó bűnügyi felügyelet alá helyezte”. 

Vagyis enyhébb kényszerintézkedésként elektronikus nyomkövetőt, lábbilincset kaptak, de lakóhelyük közigazgatási határán belül ezzel szabadon mozoghatnak. A nyomozási bíró – az ügyészséggel egyetértve – ugyanis úgy ítélte meg, hogy a három gyanúsított nő, aki a kriptovalutás portfóliókezelésben utazó, a nyomozás jelenlegi állása szerint csaló cégcsoport működtetői voltak, már nem tudnak sem bizonyítékot eltüntetni, sem tanúkat befolyásolni. 

Viszont azért korlátozták a mozgásukat – ilyesmit akkor szoktak elrendelni, ha tartani lehet a szökésüktől. Az ügynek van egy negyedik, férfi gyanúsítottja is, T. Pál, akit ugyan a három nővel együtt fogtak el tavaly, de ő végig szabadlábon maradt, mert a nyomozók szerint nem volt a rendszer működtetője, csak később csatlakozott az elhíresült céghez, a Samandriel Group Kft.-hez tanácsadóként. Viszont ő sem ismeretlen, hírhedt politikai-üzleti kalandor: 

Hírhedt politikai-üzleti kalandor a százmilliós kriptovalutás csalás gyanúsítottja

Egy diplomata útlevél is felbukkant a korábban a Jobbik körül mozgó, és már a ’90-es években is zűrös ügyekbe keveredő T. P. elfogásáról készült rendőrségi videón. Ő és társai egy kriptovalutás befektetési csalás ügyében lettek gyanúsítottak. A cég, amely korábban édesvízi halászattal foglalkozott, mesés hozamokat ígért.

A cég utoljára 2021-ben adott le mérleget, idén március óta pedig felszámolás alatt áll. A Samandriel Group amúgy több név- és profilváltáson is átesett, foglalkozott brókeri tevékenységgel és édesvízi halászattal is. Ügyvezetője kezdettől az egyik gyanúsított, P. Katalin volt, és neki 2022 februárjáig volt is tulajdonrésze. Azután hat másik magánszemély lett a tulajdonos az Ecognosco Zrt.-n keresztül – ennek adószámát idén májusban törölték. 

A pénzügyi tevékenységhez, befektetés-kezeléshez különféle engedélyek is kellettek volna, ám ezekkel a nyomozás jelenlegi állása szerint a vállalkozás nem rendelkezett. Ahogy a nyomozók szerint azzal az állítólagos számítógépes programmal sem, amelyre hivatkozva a Samandriel Group a befektetőket hitegették, mondván: a kereskedőrobot-programmal dolgozva tudják az ígért kiemelkedő hozamokat elérni. 

Ezt ígérte honlapján a Samandriel Group, de a mesés hozam mese maradt
hvg.hu

Az ígéretekkel pedig nem bántak szűkmarkúan. Sok károsult be is dőlt a mesés, még az olykor valóban szép hozamokat felmutatni képes kriptoszektorban is irreálisnak hangzó, akár évi 110 ezer százalékos kamatnak, és a cég – az elfogások után nem sokkal már elérhetetlen – honlapján is hirdetett szlogennek, miszerint: “Bízza ránk kriptóját! – Velünk csak jól járhat.” Sokakban nem szólalt meg a vészcsengő még úgy sem, hogy 

bár kereskedőrobot-programok valóban léteznek, de például a kriptopénzek úttörőjének számító Bitcoin még a szárnyalása idején is, 3 év alatt csak a befektetett pénz 6-szorosának elérésére volt képes, nem a 3000-szeresére, amivel a Samandriel csábított. 

„Nekem 400 millió forintom kellene legyen, de persze nincs ennyi pénzem, sőt, a befektetett 3,5 millió forintom is elúszott” – mondta korábban a HVG-nek egy károsult. Ő az elsők között, 2021-ben fektetett be, mert ismerte az egyik gyanúsítottat, és úgy gondolta, a válása után megszorulva megforgatja azt a kis pénzét, amije van. „Én 2021 májusában szálltam be 5000 dollárral, de butaság volt, nagyon átvertek” – mesélte egy másik károsult. 

„Tudtam, hogy bilincsben viszik el őket” – így működött az évtized magyar kriptocsalása

Volt, akinek egymilliárd forintos egyenlege volt, de a legtöbben nemcsak a mesés hozamokból nem láttak egy fillért sem, hanem a tőkéjüket sem kapták meg attól a kriptobefektető cégtől, amelynek vezetőit tavaly ősszel kapcsolta le a rendőrség. A hvg360-nak több csalódott befektetővel, sőt egy egykori dolgozóval is sikerült beszélnie, akik történetéből egy átlátszóan hazug, mégis működő modell rajzolódik ki.

„A gondtalan jövő teremtője” – ez volt hatalmas betűkkel felírva a Samandriel Group kelenföldi, Fehérvári úti irodájának falára, mesélte az egyik volt alkalmazott, aki a HVG-nek korábban arról is beszélt, kezdetben „jól menő cégnek tűntek”, később kezdett neki egyre gyanúsabbá válni a vállalkozás. Ez már 2022 őszén volt, és a HVG-nek nyilatkozva arra az időszakra úgy emlékezett vissza: 

akkoriban 2500 körüli ügyfél volt, de közülük már több mint 700 ki akarta vonni a pénzét, és láttam olyan egyenleget is, amelyik egymilliárd forintot mutatott. 

“Tudtam, hogy előbb-utóbb bilincsben viszik el a cégvezetőket” – mondta a volt alkalmazott, hozzátéve: látványosan szórták a pénzt a „Katicák”, akik közül Cs. Katalin „volt az agy”, míg a másik nő, P. Katalin „szigorú és visszafogott volt”. Az érdi lakos P. Katalin mellett az apci Cs. Katalin és utóbbi, szintén apci unokahúga, K. Panni a három, nemrég szabadult gyanúsított. Az ügy állásáról a rendőrség tavaly október óta újat nem mondott, a HVG kérdésére  

a nyomozó hatóság most is csak annyit válaszolt, hogy “a büntetőeljárás továbbra is folyamatban van a Nemzeti Nyomozó Irodánál, azonban a nyomozás érdekére való tekintettel arról további információt nem áll módunkban közölni”. 

(Nyitóképünkön a nyomozók a tavaly októberi elfogáskor az egyik házkutatási helyszínen. Fotó: police.hu)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!