Diákszervezetek tiltakoznak a mobilok tanórákról kitiltása ellen
Az eszközök tiltása helyett integrálni kéne őket – így reagált négy diákszervezet arra a kormányzati tervre, hogy alapvetően kitiltanák a tanórákról az okoseszközöket, ideértve a mobilokat is.
hvg.hu
A digitális eszközök nélkülözhetetlenek a mindennapi tanulásukban, és számos oktatási fejlesztés – mint például a KRÉTA-rendszer és a digitális tankönyvek – is ezt a célt szolgálják, véli több diákszervezet, amelyek ezért tiltakoznak a kormány terve ellen, amely ősztől alapvetően tiltja a mobilt az órák alatt, de még a szünetekben is, mivel az okosoeszközöket egész napra elzárnák.
A tervről a HVG is írt. Eszerint a kormányzat elkészítette a tiltólistás eszközök és tárgyak felsorolását, és idén szeptembertől be is vezetné a korlátozást. Ha így lesz, az azt jelenti, hogy a most kezdődő új tanévtől az oktatási intézményekbe és kollégiumokba is energiaitalt ugyanúgy tilos lesz bevinni a diáknak, mint kést vagy fegyvert, az okosórákat és a mobilokat pedig egész napra elzárnák.
Szinte börtön-jellegű szigorítás jön az iskolákban és kollégiumokban szeptembertől. Elkészült a kormány listája a tiltott tárgyakról: energiaitalt ugyanúgy tilos lesz bevinni a diáknak, mint a kést vagy fegyvert, az okosórákat és mobilokat pedig egész napra elzárnák.
A mobilok kitiltása ellen tiltakozik a négy diákszervezet – az Országos Diáktanács, az újonnan alakult Fővárosi Diákönkormányzat, az Egységes Diákfront és az ADOM Diákmozgalom. Úgy vélik, az eszközök tiltása helyett integrálni kéne őket, mert a telefonok és laptopok használata a tanulást segíti, és a mobil segélyhívásra is jó.
Ahogy megírtuk, többféle kategóriát vezetnének be ősztől az oktatási intézményekben. A „tiltott tárgyak” listájába tartozna minden, a közbiztonságra különösen veszélyes eszköz, továbbá minden olyan tárgy, amelynek birtoklása a szabálysértési törvény vagy a büntető törvénykönyv szerint büntetendő, végül minden olyan termék, amit 18 év alatti nem is vásárolhat.
Ezek alapján tiltott tárgy ősztől például:
8 cm szúróhosszúságú vagy vágóélű szúró- vagy vágóeszköz,
dobócsillag,
rugós kés,
felajzott íj,
szigonypuska,
parittya,
csúzli,
ólmosbot,
gázspray,
elektromos sokkoló,
mechanikus vagy elektromos zárnyitó szerkezetek,
alkohol,
dohánytermék,
energiaital,
kábítószer.
A másik, enyhébb kategória a „használatában korlátozott” tárgyaké. Ennek minősülnek „a telekommunikációs eszközök – különösen a mobiltelefonok –, a kép- vagy hangrögzítésre alkalmas eszközök és az internetelérésre alkalmas okoseszközök”. Vagyis a mobilok és a laptopok mellett idetartozna a digitális vagy analóg fényképezőgép, a diktafon, az okosóra és az e-könyv-olvasó is.
A kormányzat a nem tiltott, hanem korlátozottan használható eszközök és tárgyak esetében annyi engedményt hajlandó tenni, hogy a tanuló részére a birtoklást és használatot az igazgató, valamint pedagógus engedélyezheti. Ezt pontosan rögzíteni is kell majd a tanulmányi rendszerben, ideértve „a birtoklás és a használat célját, az engedély érvényességének időtartamát és a birtokolható tárgyat”.
Vagyis kivételként lehetnek olyan digitális eszközök, laptopok, tabletek, mobilok, amelyek egy-egy tanórán digitális taneszközként megjelenhetek. Ezeket a pedagógus vagy az igazgató által meghatározott esetekben és engedéllyel a diákok tanulási céllal tehát az új tanévtől is használhatnák.
A mobilokra vonatkozó korlátozás ötlete amúgy Csák János kulturális miniszternél merült fel tavaly, de fél éve ezt még a Belügyminisztérium határozottan cáfolta – közben Csák is lemondott, és a cáfolat is rosszul öregedett.
Nyitóképünk illusztráció. Fotó: Bernd Weissbrod / DPA PICTURE-ALLIANCE VIA AFP
A szerbiai hatalom és a több városban előrehozott választást követelő diákmozgalom is radikalizálódik: a hét végén a rendőrség szokatlan brutalitással zavarta szét a tüntetőket. Az EP szerbiai jelentéstevője szerint Alekszandar Vucsics azért nem hozza előre a jövőre esedékes választásokat, mert érzi, hogy megrendült a hatalma.