Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Magyar Péternek nincs más jövedelme az EP-s fizetésén kívül, annak a felét pedig eljótékonykodja, de korábban jól keresett az állami cégeknél – derül ki a friss vagyonnyilatkozatából. Közzétette saját bevallását a Tisza többi EP-képviselője is.

Utoljára idén márciusban volt jövedelme Magyar Péternek: mielőtt politikai pályára lépett, a Hodler Alapkezelő Zrt.-nél volt jogi Igazgató és befektetési tanácsadó havi 3 millió forint fizetésért. Azután viszont nem volt jövedelme, a Tisza Párt elnökeként sem vesz fel fizetést. Sőt, havi 100 ezer forinttal ő támogatja a pártját rendszerváltókártya-tulajdonosként. Emellett félmilliót adott a Bethesda gyermekkórház klímájának javítására. 

Miután a júniusi választáson EP-mandátumhoz jutott, most már európai parlamenti képviselőként kap fizetést, ekként is kellett leadnia vagyonnyilatkozatát. A Tisza Párt honlapjára feltöltött, július 23-i dátummal leadott dokumentumba ugyan nem kell feltüntetni, de ő már előre bejelentette, hogy EP-s fizetésének felét minden hónapban jótékony célra ajánlja fel, ez a felerész pedig jelentős összeg, mintegy 1,6 millió forint

Az EP-s vagyonnyilatkozatban Magyarnak fel kellett tüntetnie korábbi állásait és azokból származó jövedelmét, melyek az elmúlt években az alábbiak voltak: 

  • Hodler Alapkezelő Zrt., jogi igazgató (2022. április – 2024. március) – havi 3 millió Ft,
  • Diákhitel Központ Zrt., vezérigazgató (2019. június – 2022. február) – havi 3,5 millió Ft,
  • Diákhitel Központ Zrt., igazgatósági tag (2021. január – 2022. július) – havi 400 ezer Ft, 
  • Magyar Közút Zrt., igazgatósági tag (2022. augusztus–december) – évi 1,875 millió Ft, 
  • Magyar Közút Zrt., igazgatósági tag (2023. január–december) – évi 1,475 millió Ft, 
  • Magyar Közút Zrt., igazgatósági tag (2024. január–február) – évi 1,794 millió Ft, 
  • Hiventures Zrt., befektetési bizottsági tag (2021–2024. február) – havi 400 ezer Ft, 
  • Volánbusz Zrt., igazgatósági tag (2023. április–december) – havi 1,1 millió Ft, 
  • MBH Bank Nyrt., felügyelőbizottság tag (2022. szeptember – 2024. február) – havi 1,5 millió Ft.

Ezeken kívül Magyar Péter 2021–2023 között a Magyar Állami Operaház Balettnövendékeiért Alapítvány kuratóriumi tagja is volt, ám ezért a megbízatásáért nem kapott juttatást – derült ki a Tisza Párt honlapjára feltöltött vagyonnyilatkozatából, amely itt is olvasható:   

MPvagyonnyilatkozat

Magyar Péter EP-képviselői vagyonnyilatkozata by tibor0lengyel

A Tisza Párt elnökének vagyonnyilatkozatából az is kiderül, hogy egy gazdasági társaságban van Magyar Péternek érdekeltsége: 100 százalékos, vagyis kizárólagos tulajdonosa az LLM Zrt.-nek, viszont ebből származó jövedelme (például osztalékjövedelme) eddig nem volt. A cégbe, amelybe Magyar idén tavasszal vásárolta be magát, itt írtunk bővebben: 

Tanácsadó cégben lett tulajdonos Magyar Péter

A cég korábban nem végzett érdemi tevékenységet.

A Tisza Párt honlapjára nemcsak Magyar, hanem a párt másik hat EP-képviselőjének vagyonnyilatkozata is felkerült: Dávid Dóráé, Tarr Zoltáné, Kulja Andrásé, Lakos Eszteré, Gerzsenyi Gabrielláé és Kollár Kingáé. Ők Magyarhoz hasonlóan mindannyian EP-képviselői fizetésük egy részét jótékony célra áldozzák, fejenként havi félmillió forintot.

Dávid Dóra:

Alighanem ő az egyik legvagyonosabb tiszás EP-képviselő, mert bár ahogy a vagyonnyilatkozatából kiderül, EP-s megbízatása előtt eladta az összes META-részvényét, 3 évig a Facebookot is birtokló cég tanácsadója volt, és ez idő alatt évente, átlagosan – alapbérből és bónuszból összeadódva – 194,4 ezer angol fontot keresett, ami mai árfolyamon mintegy évi 90 millió forint. A négy nyelven beszélő Dávid Dóra egyébként Pécsett született, de 16 éves korában Angliába költöztek, Londonban és Cambridge-ben szerezte jogi diplomáit. Dolgozott jogászként nemzetközi ügyvédi irodánál, az Európai Bizottság jogi szolgálatánál, nemzetközi gyermekvédelmi intézménynél, majd a META techcégnél jogtanácsosként.

Tarr Zoltán:

A Tisza Párt alelnökének vagyonnyilatkozata szerint az utóbbi években több állása is volt. Üzleti és termékfejlesztési vezetőként 2023. január–augusztus között a CUBILOG Kft.-nél havi 970 ezer forintot, az azt megelőző 3 évben magánvállalkozó tanácsadóként évente átlagosan 9 millió forintot, a Magyarország Barátai Alapítványnál tanácsadóként az ott töltött 2 hónap alatt havi 631 ezer forintot, míg a Taramix Kft.-nél marketingmenedzserként idén május és július között havi 330 ezer forintot keresett. Vagyonnyilatkozatából kiderül az is, hogy az állami háttérintézmény Neumann Nonprofit Kft.-nél idén január és április között havi 992 ezer forintot keresett. Ez volt az a munkahely, ahonnan állítása szerint politikai szerepvállalása, Magyar Péter melletti kiállása miatt küldték el még éppen a 3 hónapos próbaidő vége előtt, amikor is indokolni nem kell. A református lelkészből lett politikussal a HVG nemrég készített portréinterjút:

Tarr Zoltán, a Tisza Párt EP-képviselője: Balog Zoltán miatt máig mérgezi a református egyházat a kegyelmi ügy

A mai napig mérhetetlen szomorúsággal követem, ami történik, de nem elsősorban az egyház miatt, hanem a bántalmazott gyerekek, a bántalmazott fiatalok, a bicskei otthon lakói miatt. Dühít, hogyan lehetett egy református püspök érintett – mondta a HVG-nek a lelkészből a Tisza Párt politikusává, európai parlamenti képviselőjévé választott Tarr Zoltán, az 1989-eshez hasonló egyházi rendszerváltást sürgetve a felekezetek körében.

Kulja András:

A minap a klíma nélküli, felforrósodott kórházi műtők ügyében Kásler Miklós egykori miniszterrel vitába szálló sebészszakorvos-jelölt egészségügyi dolgozóból lett EP-képviselő vagyonnyilatkozata szerint idén az év első 4 hónapjában a Semmelweis Egyetemtől havi mintegy 450 ezer, a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézettől szintén január–április között havi 950 ezer forint jövedelme származott, emellett egyéni vállalkozóként január–június között további havi majdnem 1,2 milliós bevételt könyvelhetett el. Tavaly a Péterfy Sándor utcai Kórház és Rendelőintézet orvosaként 11 hónap alatt keresett 26 millió forintot, vagyis az orvosi alapbére plusz az ügyeleti pótlék havi mintegy 2,36 milliós fizetést adott ki.

Lakos Eszter:

A nemzetközi és uniós jogot, közgazdaságtant Bolognában és Milánóban is tanult Lakos Eszter 10 éven át a kutatás és innováció területén dolgozott uniós szervezetekkel Brüsszelben, 2023-ban költöztek haza a férjével és a kislányával Budapestre. Lakos Eszter vagyonnyilatkozatából kiderül, hogy addig, 2023 augusztusáig Magyarország EU-s állandó képviseletén havi 2,9 milliós átlagfizetése volt attaséként. Azóta az Európai Innovációs és Technológiai Intézetnél (EIT) projekttámogató tisztviselő havi átlag 1,2 millió forintos fizetésért.

Gerzsenyi Gabriella:

A hat nyelven beszélő, korábban Brüsszelben, az Európai Bizottságnál 15 éven át dolgozó jelenlegi EP-képviselő vagyonnyilatkozata szerint a bizottságnál 2022-ig havi 9670 eurót, vagyis mai árfolyamon havi mintegy 3,8 millió forintos keresett. Előzőleg, szabadúszó íróként ennél jóval kevesebbet: 2021-ben például mindössze 90 ezer forintot egész évben, 2022-ben már 379 ezer forintra tett így szert, míg tavaly 254 ezerre.

Kollár Kinga:

A Tisza Párt jogász-közgazdász EP-képviselője is korábban az Európai Bizottságnak dolgozott, és vagyonnyilatkozata szerint ez havi 9000 eurós bevételt jelentett neki, ami mintegy 3,5 millió forint. Kollár Kinga feltüntetett magyarországi céges érdekeltséget is, méghozzá a YOLO Services Bt.-t, ám onnan a vagyonnyilatkozata szerint nem származik bevétele.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!