Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Egyelőre kudarc a kormányzat unortodox kezdeményezése a Magyar Honvédség közösségi finanszírozására: senki sem jelentkezett a pénzért kínált címzetes rangokért.

Eddig senki nem kapott címzetes ezredesi vagy alezredesi rangot a honvédségnél pénzadományért cserébe Szalay-Bobrovniczky Kristóf minisztertől – derült ki a Honvédelmi Minisztériumnak a HVG közérdekű adatigénylésére küldött válaszából.

A kormány újfajta megközelítéssel és módon idén júliustól teremtette meg annak a jogszabályi lehetőségét, hogy lényegében pénzadományért vagy más hazafias cselekedetért különleges katonai rendfokozatokat osztogathassanak bárkinek. 

Itt az új kormányjavaslat: ha honvédelmi célra adakozol, villoghatsz egy címzetes ezredesi ranggal

Unortodox adománygyűjtésbe kezd a kormány. A honvédek jogállását szabályozó törvény eltörlésével együtt bevezetnének egy új lehetőséget, a honvédelmi miniszter címzetes ezredesi vagy alezredesi rendfokozatot osztogathat bárkinek. Például annak, aki honvédelmi célra ad pénzt.

A miniszter címzetes ezredes és alezredes rendfokozatot adományozhat “a Honvédség társadalmi megítélésének növelését előmozdító azon személye részére, aki egyedi megállapodásban honvédelmi célra vagyoni vagy nem vagyoni hozzájárulást teljesít”. 

A júliustól hatályos, tavasszal elfogadott törvénymódosítást a jelek szerint aligha egy már létező társadalmi igény hívta életre, vagyis nem álltak sorba a pénzükért rangra vágyók. Sőt, azóta sem tolonganak a kérelmezők. A tárca ugyanis válaszában azt írta: 

eddig nem került sor ilyen rendfokozat adományozására, továbbá jelenleg sincs folyamatban ilyen adományozási eljárás.” 

Magyarázat lehet, hogy a címzetes ezredesi vagy alezredesi rang valójában nem “igazi” katonai rendfokozat, az ilyennel rendelkezők “nem minősülnek katonának”, és nem is tartoznak majd a honvédek jogállását szabályozó kormányrendelet hatálya alá. 

Az új, speciális rendfokozatokat a DK-s Vadai Ágnes kérdésére idén tavasszal Vargha Tamás honvédelmi államtitkára azzal indokolta, hogy bevezetésük “célja a társadalom és a Magyar Honvédség kapcsolatának további erősítése.”  

Ha nem is ilyen címzetes, hanem valós, önkéntes tartalékos alezredesi rangja van Novák Katalin férjének, Veres Istvánnak, aki ráadásul ezt a rangot és a tartalékos jogviszonyt megőrizte államfő feleségének a kegyelembotrány miatti lemondása után is.  

Novák Katalin férje tartalékos alezredes marad a honvédségnél

Tavaly öthetes kiképzést követően szerezte meg a tartalékos alezredesi rendfokozatot.

Veresnek az öthetes kiképzés után kapott magas, főtiszti rangját a szaktárca a “közjogi szerepével” indokolta, ám ez felesége lemondásával megszűnt. Érdekesség, hogy a szintén önkéntes tartalékos Novák Előd, a Mi Hazánk politikusa csak főtörzsőrmester. 

Furcsa amúgy, hogy a pénzadományért cserébe megszerezhető címzetes katonai rendfokozatok nem népszerűek, még ha nem is jók semmire, hiszen Magyarországon a NER és a politika felső köreiben kedveltek például a vitézi címek is: 

Vitézzé avattak egy államtitkárt, miközben a cím használatát is törvény tiltja

A Vitézi Rendet a második világháború után feloszlatták, bár emigráns szervezetként tovább működött, a rendszerváltás után viszont több ilyen nevű szervezet is alakult Magyarországon. Ami összeköti őket, hogy egyik sem vesz tudomást a vitézi cím használatát tiltó, ma is hatályos törvényről, ráadásul mostanra a kisebbik kormánypárt láthatóan beépült a magát legitim Vitézi Rendnek nevező szervezetbe.

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!