Az egyház Zsinati Bíróságának Elnöksége intésben részesítette Balog Zoltán püspököt, és határozatában felhívja, hogy szolgálati viszonya alatt nagyobb körültekintéssel járjon el olyan ügyekben, amelyek társadalmi megítélése kényes – derül ki a Szemléleknek interjút adó kirúgott tököli kántor beszámolójából.
Vargha Anikó, a tököli református egyházközösség kántora volt, ám miután kritikával illette Balog Zoltánt, indoklás nélkül megváltak tőle. Erre Vargha úgy döntött, hogy felfüggeszti tagságát a tököli református egyházközségben, amíg Balog Zoltán egyházi vezető marad.
Még áprilisban követelte több református egyházi vezető Balog Zoltán lemondását, a kegyelmi botrány kirobbanása után. A Zsinat akkor kézhez is vette a beadványt, és meg is született a határozat, amelyben Balogot intésben részesítik. Erről azonban csak júliusban értesítették az egyházi vezetőket, akiknek megtiltották, hogy a döntést nyilvánosságra hozzák, mert az szolgálati titoksértésnek minősül.
Vargha szerint az intés csekély következményű ügyeknél áll fenn, ez tulajdonképpen látszatintézkedés, amellyel az egész problémát szőnyeg alá söprik. „Nem tudom, a református egyháznál mi számít komolynak, ha a köztársasági elnök bukása, az államot irányító párt EP-listavezetőjének politikai visszavonulása és egy több százezres Hősök terei tüntetés náluk csak a csekély társadalmi következmény szintjét üti meg” – teszi fel a kérdést a volt tököli kántor.
Ráadásul a zsinati határozat semmiben nem adott igazat a lemondásra felszólító vezetőknek, annak ellenére, hogy több konkrét esetet felsoroltak benne, a kegyelmi ügytől kezdve Vargha kirúgásáig. Helyette Balog évtizedes munkásságát méltatták, és az elfogult médiára panaszkodtak.
A határozat szerint Balog püspök politikai hibát követett el a kegyelmi ügyben, miközben akkor már nem töltött be politikai funkciót, hívja fel az önellentmondásra a figyelmet Vargha.