szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A II. kerület polgármestere nem ért egyet azzal sem, hogy bizonyos ígéretekért cserébe a főváros tudna támogatni egy olimpiai pályázatot.

„A főváros az élére állhatott volna egy művészeti alkotás megmásításáról szóló vitának, de az is meglepő, hogy a két érintett, most még ellenzéki vezetésű kerület, az I. és a XI. kerület is néma maradt” – beszélt a Szabadság-szoborra tervezett kereszt kérdéséről Őrsi Gergely második kerületi polgármester a Népszavának, aki szerint az ügyben különös hallgatások vannak, és hiányolja a városvezetés erőteljesebb fellépését.

Karácsony Gergely: A Szabadság-szobor Budapesté, Budapest nélkül nem lehet dönteni róla

A főpolgármester szerint a szobor talapzatának tervezett átépítése a Fővárosi Önkormányzat tulajdonosi hozzájárulása nélkül nem lehetséges.

Az MSZP-ből júliusban kilépett politikus szerint azáltal, hogy a választási törvény módosítása után nem a kerületi polgármesterek, hanem listáról választott képviselők kerültek be a Fővárosi Közgyűlésbe, nagy a veszély, hogy egyre inkább pártpolitikai viták helyszínévé alakul a testület. Őrsi szerint a választók elunták, hogy a pártok saját magukkal vannak elfoglalva, az általuk képviselt közösség gondjai helyett, és bár Karácsony Gergelyt kiválónak tartja a konszenzuskeresésben, tart attól, hogy a pártérdekek érvényesülése felülírhatja a fontos szakmai – közlekedéspolitikai, fenntarthatósági vagy szociális – ügyeket.

Őrsi Gergely: “A polgármesterséget egyfajta házmesterszerepnek tekintem”

A II. kerület polgármestere szerint a pártpolitizálásnak önkormányzati szinten nincsen helye, ezért nem tartja jó iránynak, hogy a kormány pártlistás szavazás bevezetéséről döntött Budapesten. Őrsi Gergely a lelke mélyén nem tartja összeegyeztethetőnek azt, hogy valaki egyszerre pártpolitikus és önkormányzati tisztséget is betölt, ezért is fontolgatja, hogy kilép az MSZP-ből. HVG-portré.

„Nem hiszem, hogy a kerületi polgármesterek érdekérvényesítő képessége azon múlna, hogy bent ülnek-e a közgyűlésben, de kétségtelenül nagy hatáskörvesztés, hogy nem tudjuk közvetlenül kifejezni a kritikánkat” – véli Őrsi, aki elképzelhetőnek tartja, hogy széles körű önkormányzati szövetségre van szükség, akár az agglomerációs települések bevonásával. Sok problémát ugyanis csak egységes kiállással tart orvosolhatónak, az önkormányzatok jogait csorbító intézkedésekkel szemben pedig országos szinten kellene összefogni szerinte.

Arról, hogy bizonyos kormányígéretek árán a főváros támogatni tudná a 2036-os olimpiai pályázatot, Őrsi azt mondja, nem tud azonosulni azzal a politikai hozzáállással, amely különböző alkuk kapcsán áll a városfejlesztéshez. „Az nem működik, hogy teljesen mást gondolunk a világról, de ha adsz 50 milliárdot, akkor legyen úgy, ahogy te akarod. Különösen akkor, ha a korábbi ígéretek sem teljesültek. A politika jár kompromisszumokkal, de a teljes fordulatok nem férnek bele” – mondta az ügyről.

A kormány úgy cáfolja Magyar Pétert, mintha semmi közük nem lenne az olimpiai pályázathoz

A főváros és a kormány is tagadja, hogy Budapest pályázna a 2036-os olimpiára, de kinek a kezében van a döntés?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!