szerző:
Tornyos Kata
Tetszett a cikk?

A Wesley-iskola köré szervezték az életüket, a munkát, a lakhatást azok a budapesti szülők, akiknek két autista gyermekük járt Iványi Gábor iskolájába. Majd hirtelen kihúzták alóluk a talajt, hat nappal a tanévkezdés előtt a kormány megszüntette az iskola működési engedélyét, és két napra rá a szegedi intézményekét is. Így rengeteg sajátos nevelési igényű gyerek maradt megfelelő ellátás nélkül.

“A lányom végigzokogta a pénteki tüntetést, összeomolva ült a földön, és megállás nélkül sírt” – mesélte a HVG-nek Staudt Eszter, akinek egy ötödikes és egy negyedikes autista gyereke járt a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) által fenntartott budapesti Wesley Kincsei Általános Iskola és Gimnáziumba. A család szerda este tudta meg, hogy a fenntartó, Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) adótartozása miatt a fővárosi kormányhivatal törölte nyilvántartásából a főként sajátos nevelési igényű és hátrányos helyzetű gyerekeket fogadó Wesley János-iskola intézményeit, melyekben óvoda, általános iskola és középiskola is működött.

Ezután együtt utaztak le a múlt heti szegedi tiltakozásra, ahol szintén százak tüntettek, miután a kormányhivatal ott is visszavonta a városban működő Wesley-iskola működési engedélyét.

A szülőknek négy napjuk volt új iskolát keresni, de mindenhol falakba ütköztek, a körzetes iskola is elutasította őket. Magukra maradtak két autista gyerekükkel és az államtól kapott listával, amin többek között Örkény, Nyíregyháza és Kecskemét iskolái voltak felsorolva alternatívaként. Végül egy 18. kerületi intézmény mentette meg a családot, ahol nagyon segítőkész volt a tantestület.

“Ők is a semmiből kerültek ebbe a helyzetbe, eszközök és felkészülés nélkül, mégis felvették a gyerekeimet. Nagyon hálás vagyok nekik” – mondta az édesanya.

Így vonultak 2024. szeptember 03-án a petícióval a Welsey iskola miatt Budapesten.
Martin Cabrera

“Ne maradjon koloncnak”

A tanévet végül elkezdték a gyerekek, de a szakértői papírjuk alapján kis létszámú osztályba kell járniuk, ami maximum 15 főt jelent, itt viszont több mint 30-an vannak egy csoportban. Ezzel szemben a Wesley-ben lányuk osztályában kilencen, a fiukéban mindössze heten tanultak.

“Minden feltétel adott volt, a megfelelő pedagógusgárda, a megfelelő felkészültség Iványi Gáborék iskolájában, pontosan emiatt nem voltak egy percet sem állami intézményben a gyermekeim, de ezt most elvették tőlünk” – részletezte az édesanya, majd hozzátette, hogy a sajátos nevelési igényű gyerekek számára különösen nehéz a beilleszkedés. Ezért is szeretnék elérni, hogy visszakapják az iskolájukat, azt a környeztet, ahol a gyerekek meg tudják tanulni a szükséges készségeket ahhoz, hogy sikeresen beilleszkedjenek a társadalomba.

Iványi Gábor szerint senki nem tudja, mi lesz a bezárt iskoláikba járó gyerekekkel

Petíciót vitt az Iványi Gáborék iskoláinak bezárása ellen tiltakozó tüntető menet a főispánnak. A vonulók között madáchos diákok is voltak.

Bár a család helyzete továbbra is bizonytalan, ők még így is a szerencsésebbek közé tartoznak. A Wesley-be járó gyerekek szüleinek nagy része azt tapasztalta, hogy a legtöbb intézményből egyszerűen elhajtják őket azzal az indokkal, hogy nem fogadnak autistákat vagy tele vannak. Hallottunk olyan budapesti családról, akikkel csak az agglomeráció egyik iskolájában álltak szóba, ráadásul ott is azt mondta a vezetőség, hogy csak azért veszik fel a gyereküket, mert kötelező, de megkérték a szülőket, hogy keressenek másik intézményt, és “ne maradjon ott koloncnak a diák”.

Iványi Gábor beszél a vonulás végén
Martin Cabrera

Otthon ülnek és várnak

Kedd délelőtt a tiltakozó diákok, pedagógusok és szülők több órán át vonultak Budapesten, hogy elvigyenek és átadjanak Sára Botond főispánnak egy petíciót, amelyben az Iványi Gábor által fenntartott iskolák és óvoda bezárása, és az érintett mintegy 150 gyerek kilátástalan helyzete miatt tiltakoznak. 

Budapest Főváros Kormányhivatala egyébként múlt heti közleményében azzal magyarázta a döntését, hogy

a közműszolgáltatók értesítése és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal jelzése szerint a fenntartó által felhalmozott jelentős köztartozás, illetve közüzemi díjtartozás veszélyezteti a gyermekek folyamatos és biztonságos nevelését”.

Emellett megígérték azt is, hogy gondoskodnak a gyermekek elhelyezéséről, de a szülők tapasztalata alapján ez egyelőre távol áll a valóságtól.

A budapesti tüntetésre volt, aki Szegedről utazott el, mondván, hogy “egységben az erő”. A csongrád-csanádi kormányhivatal pénteken törölte nyilvántartásából a MET szegedi intézményeit, ahova szintén nagyjából 150 gyerek jár, nekik mintegy 60 százalékuk sajátos nevelésű igényű.

Egy anyuka, aki a Szegedtől tizenöt kilométerre található Szatymazon él, még nem tudja, hogy három autista gyereke hol ül majd be az iskolapadba az idei tanévben. Ők csak pénteken délelőtt kapták meg a lesújtó határozatot, azóta minden követ megmozgattak, de a szatymazi intézményben nem foglalkoznak autista gyerekekkel, így nincs körzeti iskolájuk, amely fogadná őket. A három diák egyelőre otthon tölti szeptember első hetét, és reménykedve várják a kormányhivataltól kapott listán szereplő iskolák visszajelzéseit.   

Martin Cabrera

A keddi demonstráción maga Iványi Gábor is felszólalt, aki kiemelte, hogy ők csak segíteni szeretnének azokon a gyerekeken, akikről az állam már lemondott. Elmesélte, hogy az abaújkéri iskolájukban, ahol tavaly október óta nem volt tanítás, mert nem tudták befizetni a dolgozóik után a járadékok egy részét, kilenc olyan diákot is befogadtak, akik fiatalon szültek. Ők magukkal vihették a babáikat, akikkel a szünetekben foglalkozhattak, és így lehetőségük volt a gyermeknevelés mellett szakmát is szerezniük. A pedagógusok még sokáig fizetés nélkül, önerőből támogatták a diákokat, de már számukra is kilátástalanná vált a helyzet.

A MET egyházi státuszát 2011-ben vette el az állam, emiatt éveken keresztül elestek az egyszázalékos felajánlásoktól. A kormány eljárását később az Alkotmánybíróság és a strasbourgi emberi jogi bíróság is törvényellenesnek minősítette. Addig viszont a bevételeik nagyjából 40 százalékától elestek. Iványi azt elismerte, hogy van tartozásuk a NAV felé, de azt állítja, ezt rendezni tudnák, ha megkapnák a jogszerűtlenül elvett 12 milliárd forintot. Az iskolákat annak ellenére törölték a nyilvántartásból, hogy augusztus elején 90 millió forintot sikerült összegyűjteniük az Oltalom Karitatív Egyesület gyűjtésén, amelyet azt követően indított a szervezet, hogy a NAV inkasszózni kezdte a Testvérközösség bankszámláit.

Nyitóképünkön a Wesley-iskola miatt vonulók Budapesten. Fotó: Martin Cabrera

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!