Sikerről beszél a miniszter, de csak ezer önkéntes tartalékost sikerült a Honvédséghez csábítani
Legalább két híresség is van a szerződött tartalékosok között: Rajczi Péter egykori focista és ifj. Schobert Norbert.
hvg.hu
Sikeres a „Szeretem, Megvédem!” mottóval futó honvédségi toborzókampány – legalábbis Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter szerint, aki az MTI híre szerint jelezte: több ezren érdeklődtek eddig és közülük már
ezer elszánt, a haza iránt elkötelezett magyar kötött szerződést a Magyar Honvédséggel, hogy a területvédelmi tartalékosként erősítse hazánk védelmét.
A toborzókampány hatására egyébként Rajczi Péter, egykori magyar válogatott focista és a fitneszguru Schobert Norbert fia, ifjabb Schobert Norbert is csatlakozott a területvédelmi tartalékosokhoz.
A csatlakozás valóban tartalékos szolgálatot jelent, mert a területvédelmi tartalékosok a civil foglalkozásuk mellett “készenlétben állnak”, kiképzésük után évi bruttó 600 ezer, azaz havi pár tízezret kapnak ezért.
A budapesti ComicCon “beöltözős találkozón” is toborzott a sereg, a honvédelmi miniszter ajánlata pedig így szólt: “ha mindennap viselnéd a legbátrabbak öltözetét, csatlakozz!”
A toborzókampányban amúgy a Magyar Honvédség mindent bevet a sereg népszerűsítésére. A HVG is írt róla, hogy a honvédséggel együttműködésben katonai stílusú csapatversenyen alapuló sportrealityt indít a TV2 A Kiképzés címmel. Korábban pedig arról írtunk, hogy szintén a kormánypárti tévécsatornán fut majd a honvédelmi tárca segítségével és csaknem egymilliárd forintnyi közpénzzel megtámogatva készülő „új Angyalbőrben”, a S.E.R.E.G. című sorozat:
„A védett létesítmény” munkacímmel fut egyelőre az Elk*rtuk-ot is jegyző producer műhelyében most forgatott hatrészes filmsorozat, amely „akciódús dráma” lesz. A története két szálon fut majd, de mindkettő illeszkedik a honvédelmi kormányzatnak a Magyar Honvédséget népszerűsítő toborozó kampányába. Utóbbi arca nemcsak katonai szakértőként, hanem szereplőként is felbukkan.
A HVG korábban arról is írt, hogy az erőltetett toborzás ellenére nem biztos, hogy mindenkinek vonzó a katonai pálya, főleg azután, hogy a katonákat a korábbinál sokkal kiszolgáltatottabb helyzetbe hozta a kormányzat azzal, hogy júliustól nem törvény, hanem kormányrendelet, vagyis alacsonyabb szintű, bármikor átírható jogszabály rendelkezik a honvédek jogállásáról.
Ez beleillik abba a tavaly kezdődött jogalkotási folyamatba, amely fenekestül forgatja fel több tízezer katona életét. Ennek a folyamatnak a fontos állomása volt a tavaly év végén elfogadott – sorrendben a tizenkettedik – Alaptörvény-módosítás, amely több ponton érintette a katonaságot is.
Ennek része volt az az Alaptörvény-módosítás, amely szerint a haza védelme “nemzeti ügy”, de része a szakszervezetek megszüntetése, továbbá az is, hogy biankó kormányzati felhatalmazással a kormányzat és Szalay-Bobrovniczky Kristóf miniszter szinte bárhogy átalakíthassa a rendszert. Végül ennek része volt az is, hogy a honvédek jogállásának szabályozása az Országgyűléstől átkerül a kormány hatáskörébe:
Folytatódik a katonaság rendeleti úton szabályozása: egy friss javaslat szerint a jövőben nem törvény, hanem kormányrendelet, vagyis alacsonyabb szintű, bármikor átírható jogszabály rendelkezik a katonákról. Más változtatásokat is tervez az Orbán-kabinet: polgármestereket várnak például önkéntes tartalékos katonának, néhány főispán pedig már most az.
(Nyitóképünk illusztráció, azon a miniszter a Hunyadi-film forgatásán látható. Fotó: Facebook / Szalay-Bobrovniczky Kristóf)
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.