Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

„A védett létesítmény" munkacímmel fut egyelőre az Elk*rtuk-ot is jegyző producer műhelyében most forgatott hatrészes filmsorozat, amely „akciódús dráma” lesz. A története két szálon fut majd, de mindkettő illeszkedik a honvédelmi kormányzatnak a Magyar Honvédséget népszerűsítő toborozó kampányába. Utóbbi arca nemcsak katonai szakértőként, hanem szereplőként is felbukkan.

Milyen anyagi és szakmai értéket ad hozzá a Magyar Honvédség ahhoz, a katonai toborzó kampányába illeszkedő filmsorozathoz, amelynek forgatása – a Nemzeti Filmintézet csaknem 900 milliós támogatásával – már zajlik az Elk*rtuk-ot is jegyző Kálomista Gábor cégével? – erről nyújtott be írásbeli kérdést a honvédelmi miniszternek Vadai Ágnes DK-s képviselő.

Az ellenzéki politikus a többi között az alábbi kérdésekre vár választ a filmsorozattal összefüggésben Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi minisztertől:

  • A Nemzeti Filmintézet 865 millió forintos támogatása mellett mekkora pénzbeli és szolgáltatási értékekkel (pl. üzemanyag, lőszer, ruházat, élelmezés, szállítás, pirotechnika, ingatlan, rezsi, stb.) szerződött a Honvédelmi Minisztérium (vagy megbízottja) a filmsorozat elkészítésére?
  • A közreműködő személyi állomány milyen módon vesz részt a forgatáson? Önkéntesen vagy kijelölés útján? Kapnak-e ezért bármilyen honoráriumot? Pontosan kik vesznek részt a forgatáson?
  • A Honvédelmi Minisztérium alvállalkozó vagy résztulajdonos a projektcégben? Egyáltalán ki szerződött az önök részéről?
  • Van-e szakmai háttere a Magyar Honvédségnek a forgatás tartalmi (pl. forgatókönyv), és gyártási kontrolljára? Ha igen, kik ezek a személyek?
  • Van-e joga a Honvédelmi Minisztériumnak az elkészült felvételek végső formájának vágására? Tartalmazza-e ezt a szerződésük?

A forgatás november közepén kezdődött, és a katonai témájú sorozatról október végén már hírt adott a honvédség, valamint Kálomista Gábor családi cége, a Megafilm Service Kft. is. A Kálomista-cégcsoport ezen tagja a televíziós projektekért felel, a nagyjátékfilmeket pedig – mint az Elk*rtuk-at is – a Mega Film Kft. gyártja.

A sorozat két producere: Kálomista Gábor és Helmeczy Dorottya
Túry Gergely

Ennek a katonai sorozatnak a megvalósítására azonban létrehoztak egy külön projektcéget, a Védett létesítmény Kft.-t. Az idén július 20-án alapított vállalkozás ügyvezetője Kálomista felesége, a szintén producer Helmeczy Dorottya, a társaság 100 százalékos tulajdonosa pedig a családi cég, a Megafilm Service Kft., amelyben a honvédségnek nincs részesedése.

A honvédségi portál, a honvedelem.hu cikke idézi Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi minisztert is, aki szerint „igazán egyedülálló projektről van szó, hiszen a mini széria által a nézők bepillantást nyerhetnek a katonák mindennapjaiba is, és még inkább alátámasztást nyerhet a sokszor említett mondat, miszerint a békéhez erő kell.”

„A védett létesítmény"-ről mindkét híradás kiemeli, hogy “a színészek komoly katonai szakmai felkészítést kapnak a Magyar Honvédségtől. A Megafilm ismertetője szerint a 6 részes minisorozat forgatókönyvírója az Elk*rtuk forgatókönyvét is jegyző Benda Balázs, a rendező Dombrovszky Linda, a producer pedig a Kálomista-házaspár. Még néhány érdekesség:

  • Az epizódonként 48-52 perces sorozat a színészek folyamatos katonai felkészítésével, a tervek szerint 15 forgatási helyszínen, több mint 130 stábtaggal és szereplővel készül 75 napon át
  • A stáb a Magyar Honvédség segítségével, olyan eredeti helyszíneken forgathat, mint a szentendrei Altiszti Akadémia, az újdörögdi Kiképző Bázis, az izbégi lő- és gyakorlótér vagy a Csobánkán található harcászati kiképzőbázis
  • A sorozatban a helyszínek mellett, a Magyar Honvédség haditechnikai eszközei, mint például harcjárművei, drónjai és helikopterei is feltűnnek majd
  • A Magyar Nemzeti Filmintézet 865 millió forint filmgyártási támogatásban részesítette a filmalkotást
  • A sorozat főszereplője Csórics Balázs, a főbb szerepekben pedig mások mellett Kamarás Ivánt, Séra Dánielt, Balla Esztert láthatjuk majd
  • Visszatér a képernyőre az első magyar honvédségi sorozat, az Angyalbőrben főszereplője, Mészáros Zoltán is – aki 23 évvel később már nem Urbán András honvédként, hanem tábornokként tűnik fel

A sztoriról a Megafilm azt írja, két szálon fut: „vígjáték az alapkiképzésről és kemény katonadráma egy élet-halál misszióról”. A filmben pedig „kirajzolódik a katona uniformisa mögötti hús-vér, érző ember, akit – ha nem egyenruhát visel – csak a felesége ismer igazán”. A sorozat többek között arra keresi a választ, „vajon mi kell ahhoz, hogy élni tudjunk az utolsó eséllyel”.

A honvédelmi miniszter a magyar Trónok harca, vagyis a Hunyadi tévésorozat forgatásán
Facebook/Szalay-Bobrovniczky Kristóf

A filmgyártó annyit még elárul, hogy a sorozat két szálának egyike Győrbíró Zsolt alezredesről szól, aki kiiktatta egy közel-keleti terrorista csoport vezetőjét, most pedig egy NATO-misszió vezetője lesz. A másik szál a fiáról, Marciról szól, aki „felelőtlen”, így az apja, „hogy megregulázza", bevonultatja a Honvédség alapkiképzésére, amit Marci a legjobb barátjával próbál megúszni.

A sorozat forgatókönyveit, a forgatást és az utómunkálatokat katonai szakértőként a Magyar Honvédség toborzókampányának egyik arca, Pálinkás Szilveszter főhadnagy kíséri végig. Ő felel a színészek katonaszakmai felkészítéséért, valamint a katonai hadműveletek megtervezéséért is, azonban nem csak szakértőként, hanem szereplőként is részt vesz majd a mini szériában.

A film tehát állami pénzből a katonalétet népszerűsíti és a toborzást segíti Utóbbi tavasz óta gőzerővel folyik, bár egyesek úgy vannak vele, mint a Kodály-féle népdal szövege, miszerint „csak az jöjjön katonának, aki ilyet szeret". Hogy mire gondolhatnak? Talán arra, amiről a hvg.hu írt, hogy egy „mindenki köteles többet vállalni és többet tűrni” szellemiségű változás van a seregnél:

Nekikezd a katonaság átalakításának a kormány, első lépésként jön a "különös szolgálati rend"

Egy más témájú törvényjavaslatba rejtette el a kormány azt a kétmondatos jogszabálymódosítást, amely fenekestül forgathatja fel több tízezer katona életét. Úgy tudjuk, ez csak az első hulláma a honvédségi állományra vonatkozó szabályok tervezett "rugalmasabbá" tételének. Jöhet a sávos fizetés és a teljesítményértékelés, mostani formájában megszűnhet a szabadság és a túlóra is.

De bizonyára az sem teszi túl vonzóvá a szolgálatot, hogy a kormányzat váratlanul benyújt egy olyan jogszabály-módosítást, amely például megszünteti a szakszervezeteket a honvédségnél. Vagy éppen egy olyat, amellyel az Alaptörvényben biankó felhatalmazást ad Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszternek, hogy egyedi rendeletekkel azt csináljon, amit akar:

 

Az Alaptörvényt is átírná a kormány, biankó felhatalmazást adna Szalay-Bobrovniczkynek, hogy teljesen átalakítsa a honvédséget

Nemcsak a Szuverenitásvédelmi Hivatal kap alkotmányos védelmet, hanem bekerül az Alaptrövénybe a Rogán-féle digitális ügyintézéshez szükséges felhatalmazó rendelkezés. Amire viszont senki nem számított, az a honvédséget érintő új, immár alaptörvényi szabályok, például a szakszervezetek megszüntetése vagy az, hogy a honvédelmi miniszter lényegében azt csinál a katonákkal, amit akar.

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!