Szilvási Léna: A gyermekvédelemben egyetlen kolléga távozása is kritikus helyzetet teremt
Az SOS Gyermekfalvak szakmai vezetője szerint a nehezen kezelhető gyerekeknek pedig már évek óta nincsen hely.
hvg.hu
A gyermekvédelmi dolgozókra vonatkozó kifogástalan életvitel vizsgálat miatt már 260 szakember és 113 nevelőszülő mondott eddig fel. Szilvási Léna, az SOS Gyermekfalvak szakmai vezetője viszont arról számolt be a Népszavának, hogy náluk még emiatt senki sem állt fel.
Szilvási ugyanakkor elmondta, hogy a gyermekvédelmen belül is vannak olyan szereplők, akiknek évek óta rosszabb a helyzete mint másoknak, ilyenek a nagyon nehezen kezelhető gyerekek. Számukra ugyanis évek óta nincsen hely a rendszerben. „Egy ilyen gyerekről a nevelőszülő hiába jelzi, hogy nem bír vele, a területi gyermekvédelmi szolgálat válasza az, hogy nincs hely. Új helyet találni lehetetlen, és ez óriási feszültséget okoz” – fogalmazott Szilvási.
A szakember szerint a terepen dolgozó munkatársak folyamatosan oltják a tüzet, állandó feszültségben élnek. „Az átvilágítás ebben az állapotban növeli a többszörösére a bizonytalanságot, közben a tanácsadók rettegve figyelik, hogy hány nevelőnek lesz végképp elege mert fogalma nincs, hogy akkor mit csinál a gyerekekkel” – tette hozzá.
Szilvási úgy fogalmazott, hogy már egyetlen kolléga távozása is kritikus helyzetet teremt a rendszerben.
Teljes kudarc a hazai gyermekvédelmi rendszer, ami gyakran csak arra alkalmas, hogy a szakellátásba került gyerekek ételt és fedelet kapjanak a fejük felé – erről is beszélt a hvg.hu-nak adott interjúban Kuslits Gábor gyermekvédelmi szakember, a Fővárosi Gyermekvédelmi Szakszolgálat korábbi igazgatója, aki szerint a hatóságok munkatársai kevesen vannak és túlterheltek, ennek pedig súlyos következményei vannak.
Harmadik birodalmi mintára, de nem német minőségben készült el 50 éve a Balatonig vezető autópálya első fontosabb szakasza. Az állampártnak elég volt, hogy csak Kádár János balatonaligai nyaralójáig ért a sztráda.