Egyelőre sem Karácsony, sem a DK nem kér Vitézyből, de a főpolgármesternek jó eséllyel nem lesz más választása
Bő két hét múlva meg kell alakulnia az új Fővárosi Közgyűlésnek, egyelőre azonban nemcsak a főpolgármester-helyettes(ek) személye miatt van éles vita a háttérben, hanem Karácsony Gergely hátországa már a startnál felbomlani látszik: úgy tűnik, külön frakciója lesz a Párbeszédnek és a DK-nak is.
„Most jöttek rá, hogy október harmadika mindössze két hétre van. Nincs sok idejük, fel fognak gyorsulni a tárgyalások, mindennapos egyeztetések jönnek” – mondta egy, a budapesti belső politikai csatákra rálátó forrásunk, akit arról kérdeztünk, hogy állnak azok a tárgyalások, amelyek a Fővárosi Közgyűlés közelgő alakuló ülését előzik meg. Abban minden beszélgetőpartnerünk egyetértett, hogy
Karácsony Gergely főpolgármester rendkívül nehéz helyzetben van, és egyelőre még nem talált belőle kiutat, megoldást.
Az újabb ciklusát kezdő városvezető egyrészt azért van nehéz helyzetben, mert az általa vezetett DK-MSZP-Párbeszéd-szövetség nem tudott egyértelmű többséget szerezni a Fővárosi Közgyűlésben, mindössze hét képviselőt sikerült ide bejuttatniuk a főpolgármesterrel együtt. Másrészt az sem könnyít a dolgán, hogy ez a hárompárti hátország sem tűnik stabilnak. Olyannyira nem, hogy a főpolgármester közeli forrásokból úgy tudjuk, ezek a pártok nem is egy közös frakcióban fognak mögötte tömörülni, ahogy az a választási indulásból, részvételből logikusan következne, hanem három, különálló képviselőcsoportot hoznak majd létre.
Így viszont a főpolgármester vezette Párbeszéd-frakció nem lesz nagyobb, mint legnagyobb riválisának, Vitézy Dávidnak az LMP-s frakciója – mindkét frakcióban 3 fő lesz.
Míg a most céget érő ciklusban Karácsony bizton számíthatott arra, hogy a mögötte álló ellenzéki polgármesterek és közgyűlési tagok számbéli fölényét kihasználva gyakorlatilag bármit át tud nyomni a testületen, az októbertől kezdődő újabb ötéves ciklusra úgy fest, jószerivel egyedül marad a város élén.
A főpolgármester gesztuspolitikája látványos: közeledett a Fideszhez azáltal, hogy nem zárkózott el egy esetleges budapesti olimpia megrendezése elől, de igyekezett közeledni Magyar Péternek a Fideszhez egyre erőteljesebben felzárkózó Tisza Pártjához is, tárgyalt a pártelnökkel is. Azt, hogy Karácsony tudatosan is igyekszik kicsit távolodni a DK-tól, úgy tudjuk, részben pont Gyurcsány Ferenc váltotta ki, amikor szeptember 12-én a párt székháza előtt megállt és nyilatkozott a kormánypropagandához tartozó Mediaworks munkatársának. Pedig a volt miniszterelnök valójában nem mondott sem újat, sem semmi olyat, amellyel Karácsonyt ellökhette volna magától. Pedig
Gyurcsány csupán arról beszélt, hogy „a testület összetétele nem egyértelmű, valamilyen módon egyezségre kell jutni. Az alapüzenet, hogy Karácsonynak kell vezetni a várost, nekünk meg az a felelősségünk, hogy biztosítsuk az ehhez szükséges többséget.”
A probléma úgy tudjuk, azzal volt, ahol a mondandója megjelent: a Magyar Nemzetben. Az pedig csak rontott a helyzeten, hogy a DK-székházból kilépő Gyurcsány hozzátette, éppen Karácsonyhoz megy tárgyalni Budapest jövőjéről. A főpolgármester értesüléseink szerint a hozzá közelebb állóktól ekkor több olyan impulzust is kapott, amelyet egy forrásunk egy mondatban írt le:
Gergő, kezdj már el közeledni a másik irányhoz!”
Azt nem tudjuk, hogy a szeptember 12-i Gyurcsány-Karácsony találkozón mi hangzott el – arról hiába kérdeztük a DK-t és a Városházát. Viszont DK-s forrásunk szerint a párt foggal-körömmel ragaszkodik a főpolgármesterhez. „Jó szövetségesek voltunk. Nehéz időszak van mögöttünk, de nincs okunk feltételezni, hogy ne együtt mennénk tovább” – mondta. Azt is állította, hogy a választók üzenete egyértelmű volt júniusban, amikor nemet mondtak a Fideszre, ebből pedig az a politikai válasz következik, hogy hiába jutott be tíz fideszes képviselő is a közgyűlésbe, a várost elsősorban a kormánytól független szereplőknek kell irányítania.
Karácsony azonban feltehetően felismerte, hogy a DK összezsugorodásával és a Tisza előretörésével változott a helyzet: nem azért kellene leszakadnia Gyurcsányról és pártjáról, mert PR-szempontból nem kívánatos a partnerségük, hanem azért, mert ellentétben a 2019-es helyzettel, most már nincs mögöttük érdemi társadalmi támogatottság. Akkora pedig végképp nincs, hogy megérje konfliktust vállalnia ezért Magyar Péterrel. A DK és a Tisza között mindeközben úgy tudjuk, sem formális, sem informális tárgyalás nincs. A DK-sok információink szerint azt a politikát követik, hogy a nagyobb pártnak kell közelednie a kisebbhez, ha akar valamit, így arra számítanak, Magyar fog feléjük fordulni, ha szüksége lenne rájuk.
Magyar azonban olyan árat kér, amelyet értesüléseink szerint Karácsony nem akar megfizetni: Vitézy Dávid főpolgármester-helyettesi jelölését. Pénteken a 444 számolt be arról, hogy néhány hete a Tisza Párt elnökének lakásán négyórás találkozón egyeztetett Magyar Péter, Vitézy Dávid és a kutyapártos Kovács Gergő. Magyar ajánlata Karácsony felé az lett volna, hogy Vitézy mellett vegyen maga mellé egy kutyapártos főpolgármester-helyettest is, DK-s forrásunk szerint viszont a főpolgármester nem látott konkrét ajánlatot a Tiszától.
Ennél azonban jóval komolyabb akadály lehet Karácsony számára, hogy forrásaink szerint a tavaszi kampány durvasága jelentősen megviselte a kapcsolatát Vitézy Dáviddal. Azt a kapcsolatot, amelybe öt évvel ezelőtt belefért az, hogy Karácsony felkínálta Vitézynek a BKK vezérigazgatói posztját. Most azonban egy, a fővárosi politikában jártas forrásunk a helyzetet úgy írta le, hogy Karácsony hallani sem akar most Vitézy esetleges főpolgármester-helyettesi kinevezéséről.
És ezzel nincs is egyedül, hiszen a DK felől is azt hallani, hogy nem szavaznák meg Vitézyt helyettesnek. Úgy tudjuk, erről még a DK-frakción belül is vita van, azonban a kifelé képviselt álláspontjuk az, hogy bár főpolgármester-helyettest nem jelölnek, támogatnák Karácsonyt abban, hogy Kiss Ambrus jelenlegi, általános főpolgármester-helyettessel folytassa a közös munkát. „Őt örömmel szavaznánk meg” – mondta egy DK-s politikus a HVG-nek.
Kiss Ambrus jelölése azonban komoly problémába ütközne: Magyar Péter korábban kikötötte, hogy a Tisza Párt nem hajlandó támogatni sem Kiss Ambrus, sem Tüttő Kata újrajelölését. A DK és a Momentum visszaszorult a választások után, így hiába lenne mindkét pártnak ötlete a főpolgármester-helyettesi pozícióra, egyik sem javasol senkit – a közgyűlésből kieső Momentum amúgy is csak külsős főpolgármester-helyettest tudna ajánlani.
Karácsonynak ráadásul a jogszabályok is megkötik a kezét a főpolgármester-helyettessel kapcsolatban. Azok ugyanis azt írják elő, hogy ugyan lehet több helyettese, de legalább az egyiknek a közgyűlés tagjának kell lennie, polgármester azonban nem lehet. Vagyis nem játszanak még olyan, amúgy helyben népszerű politikusok sem, mint például Őrsi Gergely, vagy Soproni Tamás. Karácsonynak egy olyan embert kell első körben maga mellé vennie, aki tagja a közgyűlésnek, és akit a testület meg is szavazna.
És itt tér vissza megint a matek: a DK-MSZP-Párbeszéd frakció még akkor sem lenne elég egy jelölt áttolásához, ha amúgy egy frakcióban, frakciószövetségben sorakoznának fel a főpolgármester mögött. Olyan jelölt kell, akit vagy a közgyűlésben még mindig megkerülhetetlen Fidesz, vagy az újonnan megkerülhetetlenné vált Tisza is hajlandó támogatni. De önmagában egyik nagy politikai tömb támogatása sem elég: 17 képviselő kell a többséghez, ahhoz, hogy valakit megválasszanak, vagyis meg kell győzni az LMP-t, vagy a Kutyapártot, plusz a DK-MSZP-Párbeszéd szövetséget is.
Ez így igazi politikai patthelyzet, olyan jelölt ugyanis nem látszik, akit egyszerre támogatna a DK, a Párbeszéd, a Tisza, a Kutyapárt, vagy az LMP, egyben meg is felel a jogszabályoknak azáltal, hogy tagja a közgyűlésnek. Viszont ha a DK-t kivesszük a képletből, akkor már akad ilyen ember: Vitézy Dávid.
Kell egy mély levegőt venni és politikusként kell viselkedni: Dávid valóban Gergő riválisa volt és igen, elfajult a kampány, az utána következő időszak az újraszámolásokkal pedig végképp. De kompromisszumra kell törekedni.”
– magyarázta egy fővárosi forrásunk, aki szerint nincs más út Karácsony előtt, mint újraépíteni a bizalmat közte és Vitézy Dávid között. Méghozzá lehetőleg azonnal, két hét múlva ugyanis valahogy meg kellene alakulnia a Fővárosi Közgyűlésnek. Ha a főpolgármester engedne, az jó eséllyel azt is jelentené, hogy el kell engednie a DK-t.
Bár Vitézy Dávid a főpolgármester-helyettességgel kapcsolatban nyilvánosan nem nyilatkozott még, környezetéből úgy értesültünk, hogy azt érzékelik, hogy Magyar Péter őt szeretné erre a posztra. De hogy elfogadná-e vagy sem, arra még onnan sem kaptunk egyértelmű választ, mindenesetre a döntését megkönnyítené, ha valóban a Tisza javasolná a posztra.
Utána azonban újabb, késhegyre menő viták jöhetnek, ezúttal a közgyűlési bizottsági helyekről. Ott ugyanis egészen addig, míg az új tagokról a képviselő-testület legalább 17 tagja nem képes megállapodni, a régiek maradnak hivatalban. Ugyanez a helyzet a fővárosi tulajdonú cégek vezető- és ellenőrző testületeinél, vagyis az igazgatóságoknál és a felügyelőbizottságoknál, ahová szintén új tagokat kell delegálni az új ciklusra, továbbá felvetődik maguknak a cégvezetőknek a cseréje is. E témában – miután Karácsony nemrég kiírt egy politikai konszenzust nélkülöző pályázatot minderre – szintén lesznek komoly súrlódások.