szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A portál szerdai cikkét Magyar Péter élesen bírálta, Hont Andrást is minősítgette.

„Önök kérték” – ezzel az alcímmel tette közzé csütörtökön az Átlátszó oknyomozó portál azt a jelentést, amelyet a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) készített még 2021-ben a Diákhitel Zrt.-ről. Ekkor azt még Magyar Péter vezette.

Az Átlátszó két újságírója, Hont András és Katus Eszter szerdán írt cikket a jelentés tartalmáról. Arról, hogy vizsgálat indult a Diákhitel ellen, maga Magyar Péter beszélt tavasszal, amikor egyik hónapról a másikra a kegyelmi ügyet követően feltűnt az ellenzéki oldalon a politikában. Azt mondta, a Diákhitel Központ igazgatójaként túlárazott, rossz minőségű megbízásokat írattak vele alá, a KEHI pedig a kormányzat egyik megfélemlítési eszköze volt. Magyar állítása szerint a vizsgálatot akkor küldték rá, amikor volt feleségével, Varga Judit volt igazságügyi miniszterrel megromlott a kapcsolata.

Magyar azt mondta, a vizsgálatnak nem volt eredménye, azt lezárták megállapítások nélkül. Ezzel szemben az Átlátszó arról írt, hogy a jelentésben szerepelnek megállapítások is. Az anyag szerint a hitelezés felpörgetéséhez közel félmilliárd forintot költöttek hirdetésekre, reklámokra és tanácsadásra, a megrendelt kutatások, elemzések és tanulmányok díjazása pedig több esetben nem állt arányban az ellenszolgáltatással – derült ki a cikkből.

Hont és Katus cikkéből hamar politikai ügy lett: Magyar a Facebookon kezdte minősítgetni Hont Andrást, aki korábban többször is élesen kritizálta már őt mind a Facebookon, mind különféle műsorokban. Szintén a politikus volt az, aki azzal vádolta Hontot, hogy nem volt elég bátor a jelentés nyilvánosságra hozásához. A cikket követte egy feljelentés is, Tényi Istvántól, aki jószerivel minden olyan ügyben feljelentést tesz, amely megjelenik a sajtóban és az az ellenzéki szereplőkre nézvést terhelő.

Az Átlátszó azonban csupán Magyar egyik kérését teljesítette: nyilvánosságra hozták a jelentést, de azt továbbra sem árulták el, hogyan került hozzájuk. Nem véletlenül: az újságírás egyik alaptétele, hogy az információk, főleg a bizalmas információk forrását védjük, ha bárki kiadja forrását, az azt kockáztatja, hogy többé nem fognak hozzá információkat eljuttatni.

A KEHI korábban az Átlátszó megkeresésére nem válaszolt, szerdán, cikkük megjelenése után azonban kiadtak egy közleményt. Azt írták, hogy nem is vizsgálatot, hanem az erről szóló kormányrendelet alapján „tanácsadói tevékenységet” folytattak a Diákhitelnél. „A tanácsadó tevékenység eredményeként a hivatal – összhangban a vonatkozó kormányrendelet előírásaival – véleményt készített és a tanácsadói tevékenységet lezárta” – írták.

A KEHI jelentésére mutogat a Diákhitel Zrt. tulajdonosi jogait gyakorló Magyar Fejlesztési Bank (MFB) is. Szerdán közölték, hogy pont a KEHI vizsgálata után nem hosszabbította meg Magyar Péter vezérigazgatói megbízatását a Diákhitel Zrt.-nél. Ez az állítás azonban nem csupán Magyar korábbi, saját felmondását hangoztató nyilatkozataival áll szemben, hanem az MFB korábbi kommunikációjával is. A KEHI vizsgálata ugyanis 2021 augusztusában zárult le, Magyar mégis maradhatott még fél évig elnök. Majd 2022-ben, amikor távozott, az MFB azt kommunikálta, hogy „Magyar Péter saját kezdeményezésére, közös megegyezéssel távozik a cég éléről”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!