Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Vegyesre sikerült a fideszes antré az új fővárosi közgyűlésben: Szentkirályi Alexandra frakcióvezető hol személyeskedő, hol konstruktív volt. Az biztos, hogy az elmúlt 30 év legkisebb fideszes képviselőcsoportját vezeti, és a többiek is nagyrészt ismeretlenek vagy újoncok a fővárosi politikában.

“Három emblematikus szereplő jellemzi ezt a szivárványkoalíciót (…) Karácsony Gergely Ügyifogyi, Magyar Péter Dulifuli és Vitézy Dávid Okoska” – így beszélt a Fővárosi Közgyűlés pénteki, alakuló ülése előtt Szentkirályi Alexandra, a fővárosi Fidesz-frakció vezetője a Hupikék törpikék mesehőseivel azonosítva a főpolgármestert, a legnagyobb ellenzéki párt elnökét és azt a képviselőtársát, akinek annak idején a javára visszalépett a főpolgármester-jelöltségtől. 

Amikor nem a propagandasajtónak nyilatkozott, hanem az ülésen beszélt, Szentkirályi Alexandra gyurcsányozott és magyarpéterezett ugyan egy kicsit, de konstruktivitást és partnerséget ígért. Később, a konkrét előterjesztések vitáiban már szakmailag érvelt és végül több előterjesztését is elfogadta a közgyűlés. Így például a javaslatára felmérés készül a fővárosi hajléktalanhelyzetről, és visszahelyezhetik a 2021-ben spórolásból leszerelt köztéri kukákat is. De az alakuló ülésen 

olyan is volt, hogy egységben szavazta le Karácsonyt a Fidesz, a Tisza és Vitézy.  

Fülke: Karácsony első olyan ciklusa jön, ahol visszaélhet jogköreivel – ha megtarthatja azokat

Levonult a kormány és Lánczi Tamás Gesztre, berobbant a fővárosi politika, Orbán Balázs bocsánatot kért és kapott – a hét legfontosabb közéleti, politikai eseményeit magyarázzuk el a Fülke e heti adásában.

Vegyes volt tehát a fideszes antré az új közgyűlésben, és politikailag is új helyzetbe találták magukat a kormánypárti politikusok. Ugyan a Tisza Párt frakciójával holtversenyben a legnagyobb képviselőcsoport az új képviselő-testületben a Fidesz-KDNP-é, mégis mindössze 10 képviselővel vannak jelen a 2029-ig tartó ciklusban a képviselő-testületben, amivel az elmúlt 30 év legrosszabb, csupán 30 százalékos közgyűlési részarányát produkálja a Fidesz. 

Akárhogyan is, a jelenlegi, 10 fős Fidesz-frakció még mindig az egyik legjelentősebb képviselőcsoport a közgyűlésben, amely ráadásul Szentkirályin kívül tele van szinte ismeretlen arcokkal, a fővárosi politikában újonc képviselőkkel. Az alakuló ülés apropóján megnéztük közelebbről is a képviselőcsoport tagjait és összeállítottunk néhány jellemző adatot a tízfős Fidesz-frakcióból. Eszerint: 

  • 40%-a nő 
  • 20%-a széles körben ismert személy 
  • 10%-a volt már főpolgármester-helyettes 
  • 10%-a akart már főpolgármester lenni, csak meggondolta magát 
  • 10%-a most is polgármester 
  • 10%-a volt már kormányszóvivő 
  • 10%-a Fidelitas exelnöke 
  • 10%-a volt már kormánybiztos 
  • 10%-a egykori újságíró 

A 40 százalékos női arány a hagyományosan patriarchális Fideszben kifejezetten jónak számít, elég csak az Orbán-kormányra gondolni, amelynek egyetlen női minisztere sincs. De ez az arány csak azért ilyen magas, mert a június 9-i önkormányzati választások óta, de még az alakuló ülés előtt két csere is volt, és az egyik esetben nő váltott egy férfit – nélküle tehát a tízből csak három nő lenne a fővárosi fideszes képviselők között. 

Karácsony Gergely főpolgármester a közgyűlés alakuló ülésén
Fazekas István

A mandátumot szerzettek közül Sára Botond nem ült be a közgyűlésbe, maradt Budapest főispánja – erről csak akkor mondott volna le, ha a polgármester-választást is megnyeri a VIII. kerületben, de ott Pikó András legyőzte. Sárát Gulyás Gergely Kristóf I. kerületi önkormányzati képviselő váltotta. Visszalépett Sinkovics Krisztián Ádám is, mert Soroksáron újra alpolgármester lett, az ő helyére érkezett Szepesfalvy Anna, aki előtte Budafokon volt alpolgármester. 

Gulyás Gergely Kristóf 2021-ben lett képviselő az I. kerületben, kedvenc filmje pedig a Rocky IV., mert “motiváló nézni, ahogy a padlóról feláll Rocky, és kemény munka árán sikert ér el.” Nemcsak képviselői, alpolgármesteri tapasztalata is van a másik utolsó pillanatos belépőnek, Szepesfalvy Annának, aki egy időben politikusként a Petőfi Irodalmi Ügynökség projektje, a Hajónapló főszerkesztője is volt. Emlékezetes, ebben a kormánypárti kultúrharcműsorban viccelődtek 2020-ban a németek kiirtásával.

Magyar Péter bár bejutott, végül nem ült be a testületbe, de elkísérte az alakuló ülésre a Tisza-frakciót
Fazekas István

Médiás háttere a Fidesz-frakció egy másik női politikusának is van. Janó-Veilandics Franciska a júniusi választásokig újságíró volt a KDNP-s hátterű vasarnap.hu portálnál, amely azóta azzal került be a hírekbe, hogy a szexbotrányába belebukó NER-sztárpap Bese Gergő is a szerzője volt, ám cikkeit azóta igyekeznek eltüntetni. Janó-Veilandics Franciskának a portálon jelent meg fővárosi témájú cikke is a kampányidőszakban, “Pénzeket oszthattak vissza a Városházán a Lánchíd-felújításból” címmel. 

Szentkirályi Alexandra személyében nő a frakcióvezető is. Ami nem meglepő, mivel ő a legismertebb személy a képviselőcsoportban, és a legtapasztaltabb fővárosi politikus is. Szentkirályi Tarlós István főpolgármestersége idején főpolgármester-helyettes volt, aztán kormányszóvivőként – meg persze Szalay-Bobrovniczky Kristóf üzletember, majd honvédelmi miniszter feleségeként – országosan ismert közszereplő lett,  

ezért is ő volt idén a Fidesz főpolgármester-jelöltje, legalábbis arra a rövid időre, amíg vissza nem lépett Vitézy Dávid javára. 

Vitézy Dávid, akinek a javára végül Szentkirályi visszalépett a kampányban
Fazekas István

A nők arányát emeli a frakcióban Varga Zsoltné Szalai Piroska is, akinek politikai múltja is van, hiszen 2012-ben a nők munkaerőpiaci helyzetének javításáért felelős miniszteri biztos, majd Varga Mihály tanácsadója lett. Még 2017-ben azzal került be a hírekbe, hogy jó áron jutott egy ferencvárosi önkormányzati lakáshoz, mostanában pedig a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kutatójaként, munkaerőpiaci szakértőként szerepel a kormánypárti médiában. 

A férfi frakciótagok között az egyetlen szélesebb körben ismert név Böröcz Lászlóé, aki amúgy az egyetlen polgármester tagja a frakciónak, mivel legyőzte az I. kerületben V. Naszályi Mártát. Böröcz jelenleg is a kerületi Fidesz elnöke, 2015-2019 között volt a Fidelitas elnöke, 2018-2022 között pedig listáról bekerült egy ciklusra a parlamentbe is. Azóta – egészen polgármesterré válásáig – Budapest világörökségi területfejlesztésének kommunikációjáért felelős miniszteri biztosként is dolgozott. 

A Fővárosi Közgyűlés alakuló ülése október 4-én
Fazekas István

A jobbára ismeretlen politikusok sorát gazdagítja viszont a Fidesz-frakcióban Szécsényi Dániel, aki 2017-2018-ban az erőforrástárca sajtóosztályán, majd évekig a Miniszterelnökségen dolgozott, 2021 óta pedig az Országgyűlés Fidesz-frakciója mellett politikai asszisztens. A frakció tagja még a pesterzsébeti Fideszből érkezett Havasi Zoltán, továbbá Radics Béla, aki a VII. kerületben volt önkormányzati képviselő, a helyi Fidesz alelnöke, valamint Böjthe Péter, a zuglói Fidelitas elnöke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!