szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Még az önkormányzat is akadékoskodott, néhány lakó pedig a szakemberek veszélyeztetésétől sem riadt vissza, amikor a Főkert ki akart vágni néhány beteg fát a Rozgonyi Piroska utcában.

Hosszas magyarázatba bocsátkozott a Facebookon Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze arról, hogy miért kerülhet sor fakivágásokra. Az egyik eset, amikor a fát azért kell kivágni, mert veszélyessé válik. Emberre, autóra, kerítésre, házra. Az adott fa üzemeltetőjének a felelőssége, kormányrendeletbe foglalt, büntetőjogi felelőssége, hogy ezeket a veszélyeket idejében észrevegye és elhárítsa a baj előtt. A fák ugyanis élőlények. Megbetegszenek, fertőzhetnek, károsíthatja őket gomba, baktérium, vírus, állat és a városban legfőképpen az ember.

A szakember azért tartotta szükségesnek a magyarázat közzétételét, mert „valami szétcsúszott most a Rozgonyi Piroska utcában, de más helyszíneken is egyre erősebben érezzük az elemi bizalmatlanságot, az öntudatos ellenállást és az összeesküvés elméletek elburjánzását, ahol egy elkeseredett civil csoportosulás azért harcol, hogy a veszélyessé vált fáknál ne tudjon veszélyt elhárítani az az üzemeltető, akit másik oldalról bíróság elé állítanak, ha egy fa rádől egy autóra, házra, vagy balesetet, esetleg halált okoz.”

A Rozgonyi Piroska utca fáiról ebben a cikkben írtunk még tavasszal:

Több tucat fát vágnának ki egy évszázados fasorban Rómaifürdőn, a helyiek tiltakoznak

Fákat fognak kivágni egy több mint száz éve telepített fasorban Rómaifürdőn. Első pillantásra erejük teljében lévő, virágzó gesztenyefákra is kikerültek az ítéletnek is beillő fadiagnosztikai adatlapok. Bardóczi Sándor budapesti főtájépítész szerint hiába hibáztatják sokan a kezelő Főkertet, a fák eleve megsínylik az egyre városiasabb létet, és mindennek a tetejében jön a klímaváltozás is.

A főtájépítész az alábbiak szerint foglalta össze az eseményeket:

  • A Főkert faápolói átvizsgálták a fasor mind a 267 fáját kora tavasszal. Ebből 35 fára mondták ki, hogy veszélyesek, azonnali beavatkozást igényelnek, soknál pedig koronaalakítás lett a verdikt.
  • Erre az átfogó munkára a Főkert felkészült organizációban, miközben a protokol szerint az ápolást vagy a kivágást igénylő fákra kikerültek a nyomtatott favizsgálati lapok, hogy értesítsük a lakókat a veszélyről.
  • A környékbeliek egy csoportja a lapokat elkezdte letépkedni, hiszen ha nincs értesítés, probléma sincs, vagy nem is tudom mi volt ebben a logika.
  • A lincshangulat kialakulása előtt helyszíni bejárást hirdettünk, ahol a megjelent 40-50 lakónak a favizsgáló kollegák egyenként mutatták be személyesen, hogy melyik fával mi a probléma, és milyen kockázatai vannak annak, ha nem avatkozunk be. Láttuk a dühös könnyeket a szemekben, de azt sokan értették már akkor, hogy inkább ezek a könnyek, mint egy súlyos, emberi sérüléssel járó, másfajta könnyeket hozó eset, amit most még meg tudunk akadályozni. Születtek előremutató kérések és megállapodások is arról, hogy ha már vágni kell, nem egy éven belül, hanem ősszel pótlunk, és nem azzal a vadgesztenye fajtával, ami lassabban nő, de rezisztensebb az aknázómolyra, hanem az alapfajjal, ami gyorsabban nő, de több növényvédelmet igényel.
  • Majd jött a tulajdonos kerület, aki azt kérte, hogy ne avatkozzon be Főkert addig, amíg ő nem vizsgál újra. Mindezt annak a tudatában, hogy ezek a fák bármikor balesetet okozhatnak.
  • A nyár folyamán a FŐKERT szinte hetente kérdezősködött, hogy mikor kaphatja kézhez a kerületi szakvéleményt. Sem a Főkert, sem mi itt a fővárosnál nem tudtuk, kivel köt a vizsgálatra szerződést a kerület, mikor lesz eredmény. Ezt azért vagyok kénytelen leírni, mert ma megvádoltak azzal, hogy összejátszottunk a független vizsgálóval és valahogy közösen eltérítettük a műszer ultrahangjait is. Itt tartunk bizalomban.
  • Addig is a tulajdonos kerületi önkormányzatnál engedték a Főkertnek, hogy egy veszélyes fát kivágjon, és annak jellemző, 3 m-es magasságban lévő kikorhadását helyben tegye közszemlére magyarázó szöveggel, hátha az segít a megértésben, hogy mekkora a baj.
  • A műszeres vizsgálat a Főkertet igazolta. Ennek hatására a kerület a cégtől azonnali, minél gyorsabb veszélyelhárítást kért és felajánlotta az Óbudai közterületfelügyelet segítségét a terület biztosításában. Erre szükség is lett, mert egy helyben élő autóval rontott neki a helyszínen a faápolóknak, kis híjján emberi sérülést okozva, majd beparkolt az egyik fa alá, ezért az autót el kellett szállítani.
  • A legtöbb veszélyes fa mostanra ki van már vágva, egy alatt piknikezik nehány aktivista, két másik fának az ifjító metszése maradt hátra, illetve az őszi fatelepítés a kivágott fák helyére. Jelenleg a mai napon az alvállalkozókat harmadjára akadályozták meg a szerződött munkavégzésben, ez tetemes többletköltséget jelent a cégünknek és a továbbra is fenn áll a veszély egy fa esetében, ezért arra kérünk mindenkit, hogy a saját testi épsége érdekében ne tartózkodjon a közelében. A tiltakozók a vélt igazukért küzdve mozgósítanak éppen híres embereket, sajtót, annak érdekében, hogy ne tudja a cégünk befejezni a beavatkozást, aminek a vége ültetés lenne. Tehát nem parkoló, nem beton, nem atomreaktor, hanem fasor. Kezdetben persze kicsi fákkal, amelyeket semmilyen emberi parancs nem tud 60 évessé varázsolni.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!