szerző:
Szentirmai Áron
Tetszett a cikk?

A második Kádár-rendszerben élünk, egy oroszok által uralt, állampárt által kormányzott országban, ahol berekesztik a fejlődést és távol tartják az országot a nyugattól és lassan az EU-tól is – hangzott el a Momentum október 23-i megemlékezésén a Magyar Rádió egykori épületénél.

Hatvan-nyolcvan fős tömeg gyülekezett a Magyar Rádió bontásban lévő épülete előtt szerdán este hét órakor, ahol Civilek a Palotanegyedért Egyesület megemlékezése zajlott. Az egykori gyerekkórus tagjai, akadémikusok beszéltek, felszólalók között a közönség a kiosztott kottákból énekelt.

A pártfüggetlen esemény elvileg fél nyolcig tartott, hogy aztán átadják a terepet a 20 méterrel odébb gyülekező Momentumnak és szimpatizánsainak. Nem kellett sietniük, a Momentum megemlékezésének hivatalos kezdése után negyed órával még csak gyülekeztek a politikusok és a közönség is kényelmesen elfért.

A politikusok közül feltűnt Jámbor András, Gelencsér Ferenc, Tompos Márton és Fekete-Győr András valamint Rózsa András is. Nyugodtan sétálgattak, a szimpatizánsok nem tolongtak szelfiért, aláírásokért, a rendezői mellényben jelenlévők közül viszont többen is fotózkodtak egy Momentum Józsefváros transzparenssel. Érdekes kontraszt volt ez azzal, hogy Nagy Ervin a Deák tér és a Kálvin tér közötti metrószakaszon öt szelfit is kiosztott.

19 óra 51 perckor Posch Eszter, a Momentum elnökségi tagja köszöntötte az összegyűlteket, majd a Himnusz meghallgatása után a 19:56-os időpont környékén egy perces néma tiszteletadás következett a forradalom áldozatainak emlékére, magasba tartott fáklyákkal.

Momentum
Cabrera Martin

A nyitány után Rózsa András, zuglói polgármester mondott beszédet arról, hogy miért is küzdöttek 56 hősei. Rózsa többször hangsúlyozta, hogy a második Kádár-rendszerben élünk, egy oroszok által uralt, állampárt által kormányzott országban, ahol berekesztik a fejlődést és távol tartják az országot a nyugattól és lassan az EU-tól is. A padlást ugyan nem söprik le, és a talán a fekete autó se jön – folytatta –, viszont a rendszer ellen tüntető felfüggesztett büntetést kap – mondta Fekete-Győr Andrásra pillantva.

Momentum
Cabrera Martin

A zuglói polgármester ezután arról beszélt, hogy mi is azért küzdünk mint, mint ‘56 hősei, csak mi nem a szovjetek, hanem az oroszok ellen akarunk szabadságot. Elmondta, hogy ‘56 hősei sem a Kádár-rendszert akarták, nem konszolidációt, hanem radikális rendszerváltást. Ma is látszik már, hogy inog a rendszer és le fog dőlni hamarosan, de még nem tudjuk mi jön utána. Most itt van előttünk az esély, hogy jól csináljuk, mert még egy ilyen rendszerváltást, ami után kádárizmus jön nem akarunk.

Rózsa után a Momentum elnöke, Tompos Márton lépett elő, a beszédét a Magyar Szabadságharcos Rádió, utolsó, november 4-i felhívásával kezdte, majd elmondta: ma is megállná a helyét, ha Magyarországot Ukrajnával, a szovjeteket pedig oroszokkal helyettesítjük.

Majd szóba került a Szuverenitásvédelmi Hivatal és a Pegasus is. Ezután elmondta, hogy külföldön mindig azt kérdezik tőle, hogy hogyan lehet, hogy a magyar kormány nem tanult a történelemből. Szerinte viszont tanult, csak az Orbán-rezsim nem a szabadságharcosok, hanem Kádár példáját követi, nem az ellenállást, hanem a behódolást választják. Ez szerinte rossz irány, helyette felsorolta a Momentum követeléseit, ígéreteit, amelyek között volt már a bevezetőben is említett fegyverküldés az ukránoknak. Ezen túl még megígérte, hogy az új kormány nem fogja blokkolni az EU-s segélycsomagokat és elmondta azt is, hogy ez a háború csak Putyin bukásával és az oroszok vereségével érhet véget. Ezután megígérte, hogy az Orbán rendszer bukása után tisztára fogják mosni az ‘56-os hősök nevét is. Ígéreteit komoly éljenzés és taps fogadta a párszáz fős nézősereg részéről.

Az esemény hivatalos része ezzel – mintegy 20 perc után – véget is ért, a tömeg, kissé megilletődve csak lassan kezdett el oszladozni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!