Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Az olimpiáról gondolkodna közösen a főpolgármester a fővárosi frakciókkal, de azok közül a két legnagyobbal – a Fideszével és a Tiszáéval – egyelőre komoly vitája van Karácsony Gergelynek a fővárosi cégvezetők ügyében. A kormánnyal pedig az olimpia ügyében “újra kell gombolni a kabátot”, mert korábbi ígéreteit sem tartotta be – figyelmeztetett. Mindenképpen szeretne valamilyen népszavazást is a kérdésről, egyetértés esetén pedig a rendezés dátuma lehet 2036-tól 2044-ig bármi.

Budapestnek meg kell vizsgálnia a lehetőséget, hogy mit jelentene egy nyári olimpia Budapest számára, de egyelőre még nem az a kérdés, hogy most rendezzünk-e olimpiát, ez egyelőre egy közös gondolkodás lenne, ennek elkezdését javaslom a közgyűlésnek, nyissunk egy pártbeszédet arról, hogy Budapest milyen játékokat tudna megrendezni – mondta pénteki sajtótájékoztatóján a főpolgármester.

Induljon el ez a folyamat, erre teszek javaslatot,k de néhány fontos alapelvet meg kell fogalmazni, hogy mik azok a feltételek, amelyek egyáltalán szóba kerülhetnek

jelezte Karácsony. Szerinte sportberuházásból van elég Budapesten, ezért ilyenekre érdemben nem is lenne szükség egy esetleges rendezésnél. Ehelyett a közlekedési- és a zöld infrastruktúra fejlesztését és a lakhatási lehetőségek fejlesztését sürgette. Kijelentette:

a Fővárosi Önkormányzat akkor tudja támogatni az olimpiáról való közös gondolkodást, ha az olimpiai falu utóhasznosítása kollégiumi vagy bérlakás lehetőségeket jelent.

Karácsony Gergely sajtótájékoztatót tart az olimpiáról
Reviczky Zsolt

A közös gondolkodáshoz Karácsony szerint ráadásul mindenképpen “újra kell gombolni, rendezni kell” a főváros és a kormány viszonyát. Ezt szerinte nehezíti a bizalomhiány, mert a kormány korábban sok más ígéretét sem teljesítette, tehát érzése szerint ez lesz a legnehezebb kérdés. Ha viszont minden adott lesz, akkor is

ki kell kérni a budapestiek véleményét Karácsony szerint az esetleges rendezésről, az ő véleményük kikérése alapfeltétele annak, hogy Budapest egyáltalán részt vegyen ebben a közös gondolkodásban.

Egy jó olimpiai felkészülési folyamat egy jó lehetőség lehet Karácsony szerint Budapest számára, méghozzá függetlenül a jelenlegi városvezetéstől vagy éppen aktuális politikai csatáktól. “Nekünk városvezetőknek az olimpia egy eszköz egy cél érdekében, és minden eszközt meg kell vizsgálni” – mondta.

Vannak még nyitott kérdések

Most is csak feltételekkel, nem pedig feltétel nélkül támogatom az olimpiát, de egyébként 2015-ben támogattam, ebben nem változott a véleményem – válaszolta Karácsony az olimpiarendezésről a HírTV kérdésére. Hozzátette: ő egy politikai véleménynyilvánítást, vagy egy budapesti helyi népszavazást – de akár egy országos referendumot is – elképzelhetőnek tartana erről, legkorábban jövő nyáron, legkésőbb 2026-ban, bár megjegyezte

nem egy konkrét olimpiáról tárgyalunk, hanem egy jövőbeni, következő európai olimpiáról, ami akár lehet akár 2036-ban vagy 2044-ben is.

Egy másik kérdésre 2017-ről beszélve Karácsony jelezte: 2017-ben nem írták ki végül a népszavazást, hanem a kormány visszakozott. Azóta viszont “minden megváltozott”, felépült például a szükséges sportlétesítmények java, így most az egyébként is szükséges más városi, például közlekedési infrastruktúra-fejlesztésére lehet koncentrálni.

Reviczky Zsolt

A főpolgármester ezeknek a költségigényét amúgy a töredékére becsülte a már felépült sportlétesítményekéhez képest. Illetve – tette hozzá –, más, jó adottságokkal bíró városokat is be lehetne vonni versenyhelyszínként. Egy másik kérdésre jelezte, hogy a már megépült sportlétesítmények még akár 2044-ben is használhatók lesznek, legfeljebb kis felújításra lesz szükség.

Az Index kérdésére Karácsony jelezte, az atlétikai vb kapcsán tett, de be nem váltott kormányzati ígéretek közül kiemelte, hogy az Egészséges Budapest programban érintett 50 milliárdos kerületi egészségfejlesztési beruházásoknak csak a fele teljesült, és szintén nem teljesült a Diákváros ígérete sem – utóbbi most lehetne olimpiai falu és azután bérlakásként, kollégiumként lehetne hasznosítani.

Reviczky Zsolt

Karácsony kérdésre válaszolva azt is elmondta: ő azzal tárgyal főpolgármesterként ebben a témában, akit megbíz vele a kormány, bár most nincs Budapestért felelős általános miniszter az Orbán-kabinetben. Hozzátette: “ha a kormány meg akar állapodni a fővárossal, akkor nem az illető személyén fog ez múlni, akit a kormány kijelöl.”

Egymással sem értenek szót

Nehezítheti azonban az olimpiáról való közös gondolkodást, hogy éppen a témában péntekre meghirdetett Karácsony sajtótájékoztató előtt tartották a közgyűlés előtti frakcióközi egyeztetést, ezen viszont éppen a két legnagyobb frakció, a Tiszáé és a Fideszé nem képviseltette magát, a frakcióvezetőik nem mentek el – tudta meg a HVG. 

Információink szerint a Fidesz és a Tisza azért maradt távol a pénteki egyeztetéstől, mert Karácsony Gergely korábban arról tájékoztatta a frakciókat, hogy a fővárosi cégek vezetőinek kinevezési és eltávolítási jogkörét a saját kezében tartaná.  Erről itt írtunk bővebben: 

Sem a Tisza, sem a Fidesz nem ment el a Fővárosi Közgyűlést megelőző frakcióközi egyeztetésre

Sem a Tisza, sem a Fidesz fővárosi frakcióvezetője nem ment el a péntek délelőtti fővárosi frakcióközi egyeztetésre, vagyis Ordas Eszter és Szentkirályi Alexandra is távol maradt. Értesüléseink szerint a két frakció a fővárosi cégvezetők munkáltatói jogkörei miatt feszült be, amiket Karácsony Gergely továbbra is magánál tartana.

A MOB kereste meg a fővárost

Ahogy arról a HVG is írt, a jövő hét heti Fővárosi Közgyűlés elé terjesztené Karácsony Gergely főpolgármester a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) és a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) felkérését arra, hogy a fővárosi önkormányzat vegyen részt “egy majdani budapesti olimpia megrendezésére irányuló gondolkodásban”. 

Karácsony a Közgyűlés elé viszi a budapesti olimpia ügyét, azt javasolja, gondolkodjanak közösen a MOB-bal

Azért a budapestieket meg kell majd kérdezni, “de minden olyan lehetőséget érdemben és konstruktívan kell megvizsgálni, ami a budapesti közterületek és közlekedés megújítását, a lakhatási válság enyhítését szolgálja”.

A főpolgármester szerint az olimpiarendezés feltételeinek ismeretében a budapestieket meg kell kérdezni majd arról, hogy szeretnének-e a városban olimpiát. Szerinte ahhoz, hogy eljuthassunk idáig, az szükséges, hogy a város megválasztott képviselői részt vegyenek a tervek kidolgozásában.  

A Momentum – amely ugyan nem rendelkezik már képviselővel az új közgyűlésben – közölte, hogy a párt szerint nem a MOB-nak, vagy a fővárosi közgyűlésnek, hanem népszavazásnak kell döntenie az olimpiarendezésről.  

A saját frakcióval bíró Vitézy Dávid viszont jelezte: frakciója “óvatosan és világos feltételekkel támogatja a kölcsönös tájékozódás megkezdését, így ha a Közgyűlés a folyamat megindítása mellett dönt, részt fogunk venni ebben a közös gondolkodásban”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!