szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha az intézmények a központi elvárásnak megfelelően bonyolítják le a felvételit, az sok általános iskolást foszthat meg a gimnáziumi továbbtanulástól, és többen kerülhetnek szakképzésbe. Az Arany János Programban vagy a Honvéd Kadét Programban viszont nincs központi elvárás.

„Ajánlást” kaptak az idei tanévben a tankerületi fenntartású gimnáziumok arról, hogy a központi írásbeli felvételi vizsgán milyen eredményeket elért tanulókat érdemes felvenniük – írta a Népszava.

A lap szerint a fenntartó megfogalmazott egy, az írásbeli felvételi vizsgarészben elvárható pontszámot, melyek a következők:

  • négy évfolyamos képzés esetében minimum 50 pontot,
  • a nyelvi előkészítő esetében 60 pontot,
  • a hat évfolyamos képzéseknél 70 pontot

„ajánlott” elérni a 100-ból azoknak a felvételizőknek, akik gimnáziumokba szeretnének bekerülni. A nyolcadikos általános iskolások 47,8 százaléka viszont (21,4 ezer tanuló) 50-nél kevesebb pontot ért el a központi írásbelin. A hatodikos általános iskolásoknak, akik tavaly hatosztályos gimnáziumba felvételiztek, pedig csupán 23,15 százalékuk (a 9344-ből 2163 fő) szerzett 70 vagy ennél magasabb pontszámot. 

Kivételt jelentek ugyanakkor azok a gimnáziumok, amelyek részt vesznek az Arany János Programban vagy a Honvéd Kadét Programban – ezeknél nincs központi elvárás az írásbelin elért eredményekről.

A tankerületi központokért felelős Klebelsberg Központ (KK) a lap megkeresésére elismerte, az intézmények valóban megkapták az ajánlást, de – mint fogalmaztak – minden esetben az iskola dönt arról, hogy ezt mennyiben veszi figyelembe. A KK válaszából az olvasható ki, hogy szerintük sok olyan diák kerül be a gimnáziumokba, aki nem képes elvégezni a gimnáziumi képzést, ezért máshol „megfelelőbb helyen” lenne, például szakképző intézményekben. Ám a statisztikai adatok azt mutatják, hogy épp a szakképzésben jelent nagyobb kihívást a lemorzsolódás.

A HVG idén is elkészítette a gimnáziumok rangsorát, amelyet 2024-ben a budapesti Eötvös József Gimnázium vezet. Dobogós az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziuma és a tavalyi győztes, a Fazekas Mihály Gimnázium. Az élbolyban csak apró változások vannak, de a százas listára összesen 14 új intézmény került fel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!